Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: moje chore hortensje

Post »

Nie ma powodu do obaw, starsze, obumierające liście wewnątrz krzewu, u dołu z braku światła, przewiewu i wilgoci trzeba usuwać.Możesz dla pewności wszelkiej opryskać (szczególnie wnętrze krzewu), środkiem p.grzybowym, bo może się o tej porze, opadach, gdy zaczną się upały pokazać szara pleśń, albo mączniak.
zgoda9786
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2016, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: moje chore hortensje

Post »

bardzo dziękuję, właśnie dzisiaj się zmobilizowałam i usunęłam wszystkie uszkodzone liście.Opryskam tak jak mi radzisz.Joanna
ania_bp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lip 2016, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Witam,
Mam problem z hortensjami - jedną już straciłam a zaczęło się od zwiędnięcia pędów w fazie kiedy były już pąki kwiatowe (ok 1,5 tyg temu). Myślałam w pierwszej chwili, że ma sucho i podlałam, ale to nie pomogło. Gałązki po kolei zaczęły więdnąć i w końcu jak wyrwałam jedną to okazało się, że u nasady są zeschnięte zupełnie (brązowe suche). I tak straciłam cały krzak. Dziś zobaczyłam, że kolejna ok metr obok zaczęła więdnąć - ale ta jest wieloletnia (tamta była posadzona w ubiegłym roku). Nie mam pojęcia co robić? Co to jest?
Nadmienię tylko, że liście wyglądały dobrze (normalnie).
Ja prawdę mówiąc podejrzewam jakieś mini robaki, bo podobnie zasychają mi pędy przetacznika kłosowego (u nasady). Poza tym coś zniszczyło mi w ziemi cebulki hiacyntów, krokusów i narcyzów.
Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Może masz wilgotną glebę, a do tego jakieś okrywy z włókniny, kamyków, kory.Rośliny, które wymieniasz nie znoszą zalewania korzeni, a cebulki zgniły.
tommag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2016, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hortensja - prośba o diagnozę

Post »

Witam,

Od jakiegoś czasu mam następujący problem tak jak na poniższych zdjęciach. Hortensje moje, mimo że prawidłowo nawożone i podlewane zaczynają tracić liście (liście brązowieją i opadają) pozostawiają same łodygi. Pierwsze podejrzenie idzie w kierunku grzyba. Czym powinno się opryskać by nie dopuścić by kompletnie padły? :(


Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Bardzo proszę, czy ktoś powie mi co jest moim hortensjom bukietowym.? Na dwóch krzakach zauważyłam takie liście:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ela
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Może posadzone w zbyt wilgotnym torfie?
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Muszę to sprawdzić, na razie dziękuję ;:108
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
jolanda27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 14 sie 2016, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.IV

Post »

Witam,
postanowiłam od dzisiaj dołączyć do Was moi kochani :D Od razu problemem, mam nadzieję, że mi rozjaśnicie to i owo. Od 2 tygodni jestem właścicielką pieknego ogrodu (wykonanego przez fachową firmę). Nadmienim, że jestem zielona w ogrodnictwie, ale zamierzam to właśnie dzięki Wam zmienić. Moim problemem są hortenje. Nasadzono mi kilka odmian, jednak u kilku z nich już po tygodniu po nasadzeniu widzę uschnięte, a u niektórych czarne zwiędnięte liście. Czy to tak się dzieje po nasadzeniu, czy to oznaka, że coś jest nie tak? Czy umie mi ktoś na ten temat kilka słów :)
Jola - "ogrodnik" od sierpnia 2016
Awatar użytkownika
paola1a
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1089
Od: 10 paź 2010, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.IV

Post »

Dobrze byłoby wkleić zdjęcie, wtedy łatwiej będzie zdiagnozować problem
Paulina
Awatar użytkownika
jolanda27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 14 sie 2016, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Dziękuję za odzew :) Sfotografowałam swoje bidulki :( Nie wiem tylko czy dobrze je tu wgrałam :D, ale pierwsze koty za płoty.


Obrazek

Obrazek


Tutaj sfotografowałam inne hortensje, które rosną na innym miejscu i wyglądają zdrowo, są jeszcze mało atrakcyjne, bo dopiero wsadzone.

Obrazek

Obrazek
Czy ktoś mnie oświeci, co może być przyczyną takiej różnicy, rośliny pochodzą z tej samej hodowli, posadzone w tym samym czasie, jedynie co je różni to inne miejsce w ogrodzie. Czy ma ktoś pomysł co teraz z tymi "chorymi" zrobić? Zostawić je tak, przyciąć?
Jola - "ogrodnik" od sierpnia 2016
estre
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 sie 2016, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Witam,
dwa tygodnie temu kupiłam w ogrodnictwie Hortensję na pniu.
Parę dni po zakupie liście i kwiaty zaczęły się przebarwiać.
Domyślam się, że to jakiś szkodnik. Proszę o pomoc w identyfikacji i czym to opryskać/zwalczyć.

Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Nic jej nie jest, kwiatki zaczynają przekwitać, a liście hortensji w doniczce czasem są takie lekko zażółcone.W przyszłym roku w gruncie będzie lepiej, bo składników pokarmowych i wody więcej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”