Kolejna galeria storczyków

ODPOWIEDZ
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Piękne storczyki, Twoja kolekcja rośnie w niesamowitym tempie. Z Twoich okazów najbardziej podoba mi się Anna Green, jest cudna. Denrobium mnie kusi (mam tylko phalaenopsisy), zwłaszcza nobile, ale nie wymyśliłam jak mu zapewnić zimowy odpoczynek, nie mam żadnego miejsca, które byłoby jasne i chłodne. Ale dendrobium phalaenopsis chyba zimowania nie wymaga do kwitnienia?
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Witaj Luisa!
Dziękuję za miłe słowa, niestety wraz z kolekcją nie chce rosnąć parapet :wink:
Dendrobium typu nobile wymaga zimowania, to właściwie wszystko, co wiem o tym storczyku. Mam nadzieję, że w tym wątku znajdziesz inspirujące porady jak można się do tego przygotować: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=59016
Dendrobium Phalaenopsis nie wymaga zimowania,a próby zorganizowania tej roślinie odpoczynku mogą się przykro skończyć. W miesiącach zimowych można poskąpić mu nawozu. Ogólnie to Dendrobium Phal. wymaga podobnego traktowania co hybrydy Phalaenopsis i może minimalnie częstszego podlewania- widzę po swoim,że lepiej czuje się w podłożu, które nie przesycha na wiór. Annę Green mam jednak za krótko, by kwitła ponownie, póki co produkuje nowe przyrosty, a stare raczej nie są już zdolne do ponownego kwitnienia.
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

No niestety parapety nie rosną, ja to w ogóle mam bardzo mało parapetów, a jeszcze mniej takich nadających się dla storczyków i wielce nad tym ubolewam.
Zalinkowany wątek oczywiście czytałam, jak i mnóstwo innych, ale nadal uprawa d.nobile wydaje mi się bardzo trudna, przynajmniej w moich warunkach. Ale jak będzie to się okaże - wybrałam się dziś do marketu budowlanego, już nawet nie pamiętam po co, bo pierwsze co zobaczyłam to piękne, przecenione dendrobium nobile i stwierdziłam, że nie ma co się dłużej wahać i dumać, trzeba własnoręcznie sprawdzić czy się polubimy czy nie :) Nawet nie wiem jaki kolor kupiłam, bo oczywiście było przekwitnięte, po suszkach kwiatowych mogę tylko powiedzieć, że na pewno nie białe (szkoda) i że obwódki kwiatów są ciemniejsze.
No i mam je i nadal nie wiem co z nim teraz robić haha :D Muszę jeszcze raz poczytać.
Ale jest piękne- te ich liściaste pseudobulwy nawet bez kwiatów wyglądają jak dla mnie super, strasznie mi się podobają.
Awatar użytkownika
kubasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4174
Od: 31 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Bardzo ładna sesja białasa ;:167

Dziewczyny, nobile to jeden z łatwiejszych w uprawie storczyków. Nie wiem, czy wymaga zimnego spoczynku, bo u mnie stał na najzimniejszym oknie, ale po wydaniu go mamie, trafił na cieplutki, blokowy parapet. Nie dość, że rozrósł się tak, że mama już go podzieliła, to kwitł całą burzą kwiatów.
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Kubasiu pozazdrościć egzemplarza tak chętnego do współpracy. Ale jednak co do zasady nobile wymaga zimowiska do zakwitnięcia, więc z moim brakiem zielonego talentu nie zakładam, że też trafiłam na super łatwy okaz :wink:

Sandersk w weekend nabyłam jeszcze jedno nobile do pary, niby mini, ale niewiele większe od poprzedniego. Białe, ale też przekwitnięte. Więc mam na czym ćwiczyć :wink: Jeszcze poluję na cattleyę, ale to już konkretną, upatrzoną, będę nawet 10 lat czekać, żeby zakwitła.
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Witam po przerwie, tym razem z własnym kwitnieniem.
Hybryda w typie Sorrento, zakwitła na drugim, wyhodowanym u mnie pędzie. Skromnie, bo i pęd bardzo krótki i kwiatów mało, ale są za to większe i intensywniej wybarwione niż te, z kwitnienia sklepowego. Wybaczcie beznadziejne oświetlenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Faktycznie troszkę Cię nie było u nas ale miło że wróciłaś i możemy oglądać piękne Twoje kwitnienie. Też mam tą hybrydę i naprawdę jak dla mnie jest urocza ;:108
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Też mam tą hybrydę i naprawdę jak dla mnie jest urocza
To jeden z moich ulubionych egzemplarzy, chociaż nieprzewidywalny i czasem wydaje 'upośledzone' kwiaty.

Pierwsze własne kwitnienie Wild Peach, uchwycone w biegu i w ostatniej chwili (jak widać najstarsze kwiaty zaczęły już przekwitać). W tej chwili wypuszcza absurdalnie długi pęd, zobaczę, czy coś z niego będzie. :roll:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Asia7084
200p
200p
Posty: 395
Od: 16 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Piękny Wild Peach
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Piękna- uwielbiam ją. Od niedawna też posiadam ją w swojej kolekcji, ale przeszliśmy ciężkie chwile, bo kupiona ze zgnitymi korzeniami (prezent) reanimowana w keramzycie, musiałam wszystkie pędy obciąć. Już ją w którymś momencie skreśliłam bo myślałam, że stożek wzrostu chory, ale po 3 tyg widzę poprawę, wypuszcza nowy korzeń i niestety zamiast skupić się na korzeniach- odbija z oczka i chyba szykuje nowy pęd ;:223 nie wiem czy jej kondycja na to pozwala ;:14
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Bardzo ładny i ciekawy ten storczyk :)
Chętnie zobaczę za jakiś czas jak zakwitnie te "absurdalnie długi pęd".
Z własnego doświadczenia wiem, że nie oznacza to niestety dużej ilości kwiatów. Ale może u Ciebie będzie inaczej ?
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

Asia7084, zabkamarta, Art, witajcie w moim wątku, a jednocześnie wybaczcie, jeśli witam kogoś ponownie, po dłuższej nieobecności nie pamiętam nawet, co działo się w tym temacie.

Art, masz rację, obawiam się dokładnie tego samego, w tej chwili zawiązuje 4-5 pączków i ze względu na brak słońca oraz nieszczęsną, północną wystawę, nie spodziewam się większej liczby. Nawet trochę martwię się o to, by najmniejszych nie zasuszył.
Pęd jest na tyle wysoki, że trudno objąć całą roślinę na zdjęciu:

Obrazek

Obrazek

zabkamarta, nie martw się, Phale, a zwłaszcza ich marketowe hybrydy to trudni zawodnicy, z własnego "doświadczenia" (reanimuję właśnie dwie miniaturki kupione celowo i świadomie bez korzeni) mogę stwierdzić, że uszkodzone korzenie bądź ich brak nie jest końcem świata (natomiast czarna zgnilizna na trzonie- jak najbardziej). Jednak obie chciały za wszelką cenę kwitnąć. Widoczną poprawę stanu pokazały dopiero po obcięciu pędów, może także i w Twoim przypadku lepiej byłby podciąć WP pęd + skromnie dokarmiać nawozem z przewagą azotu.
Awatar użytkownika
inka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2169
Od: 5 lis 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica - Dolny śląsk

Re: Kolejna galeria storczyków

Post »

A taki

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”