Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Flyarek
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 kwie 2014, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Ostatnio trafiłem na Baracid P - zakwaszacz stosowany w żywieniu zwierząt o składzie: kwas ortofosforowy, mlekowy, cytrynowy, mrówkowy, winowy. Zastanawiam się, czy sprawdziłby się w ogrodzie jako chociażby zamiennik nieocenionego kwasku cytrynowego. Wydajność 1ml/l, cena też przystępna. Jest też dodatek wapnia w ilości <0,005 i sodu - 0,18 w 1 kg tego preparatu, ale nie są to chyba wartości, które by źle wpływały na rośliny, prawda?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Na pewno się sprawdzi - ktoś musi spróbować, opisać zalety oraz jak to wygląda ekonomicznie. Ja raczej wolę się uczyć na błędach innych więc nie piszę się na sprawdzenie tego pomysłu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
irenap
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 sie 2016, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Witam
moj znajomy,ma okazale rododendrony i wiecie?
stosuje tylko tzw Sol Gorzka
tania i bardzo bardzo skuteczna
rowniez
pod iglaki

Piszemy poprawną polszczyzną- moderator/jokaer.
herman00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 sty 2015, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Do kiedy można stosować dolistnie siarczan magnezu i żelaza ?
Patrzę na skład siarczanu magnezu Int... (nie podaję nazwy) i jest tyle samo tlenku magnezu i trójtlenku siarki co w Microkomplexie (tylko Micro ma jeszcze inne składniki).
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Coś Ci się pomyliło w patrzeniu to nie siarczan magnezu ma zawartość jak jakiś nawóz Mikrokomplex tylko do siarczanu magnezu dodano trochę innych soli i uzyskano ten nawóz Mikrocomplex.
Niektórym się wydaje że producentów nawozów jest dużo a to nie prawda. Producentów nawozów jest kilku a reszta to mieszacze.
Mieszają popularny rolniczy nawóz - 1 tonę z 10 gramami mikroelementów czyli innych soli które rośliny potrzebują w mikroskopijnych ilościach opylają to jako Compleksy.
Pakując np siarczan amonu dają nazwę "prawdziwy zakwaszacz". Przecież po marketach chodzą ludzie którym chemia się kojarzy z powiedzeniem - poczuć do kogoś chemię.
Nie mają pojęcia że są robieni w balona i płacą podatek od własnej głupoty kupując rewelacyjny nawóz a w rzeczywistości kupują produkt dużo gorszy niż ten co rolnicy kupują na tony.

Pytanie brzmiało do kiedy można stosować magnez z żelazem - można jeszcze we wrześniu bo rododendrony nie gubią liści więc nie ma problemu wyrzucenia pieniędzy w błoto.
Ja mam własny terminarz podawania i u mnie magnez rododendrony dostają zaraz po "obudzeniu" i następnie właśnie przed jesiennymi deszczami.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
herman00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 sty 2015, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Asprokolku, może niejasno się wyraziłem, ale po prostu byłem w szoku w związku z tym składem Microkomplexu a moje przemyślenia były zbieżne z Twoimi. Wyrosłem a supermarketowych "mieszanek" i wiosną (za Twoją radą) kupiłem po worku tego co radziłeś - "wiosennego" i "letniego". Worki niby dużo, ale teraz nawet sam sobie mieszam nawóz do trawy - raz na 2 tygodnie umieszam nawozu, zakładam specjalny dozownik na wąż do podlewania i przy okazji podlewania mam równomierne nawożenie. Wracając do tematu. Do tego wiosennego i letniego dodajesz "Micro" wiec ja dodawałem właśnie Microkomlex Inter... stąd moje zaskoczenie składem tego dodatku. Skoro tam podstawowym składnikiem jest siarczan magnezu to może to wykorzystać żeby się nie "zepsuło". Pozdrawiam
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Nawóz który w rzeczywistości to siarczan magnezu plus "marża" możesz zostawić i użyć za 1-5000 lat bo inaczej zwany sól Epsom (miasto w UK gdzie kopią tą sól jak u nas NaCl w Wieliczce Bochni czy Kłodawie ) czy sól gorzka ma termin ważności jak sól kuchenna czyli nieograniczony. Przeleżała w ziemi tysiące lat a tu na opakowaniu roczny termin przydatności ;:215
Teraz kiedy wiesz że wiosenny to więcej azotu a jesienny potasu i wiesz że nie ma nawozów dedykowanych lepiej i taniej ogarniesz problem nawożenia.
Nawozy to taki szwedzki stół roślina i tak zabierze to co jej potrzebne. Fajnie że nawozisz dolistnie bo to najlepszy sposób bijący na głowę "garść pod krzak".

Sztuka nawożenia to podanie nawozu jak najmniej aby uzyskać jak największy efekt.
Dla mnie wzorem byli ogrodnicy angielscy ale najwięcej w nawożeniu można się nauczyć od holendrów. Niestety wiedza polskich sprzedawców artykułów ogrodniczych jest porażająca. Nie jeden raz słyszałem rady udzielane klientom po których stwierdzałem że ktoś sobie jaja robi.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Wczoraj wylałem na rododendrona dobre pół konewki mikstury zalecanej przez @asprekola. W niedziele dam foto z mam nadzieje poprawą stanu rośliny.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Jeśli są to zmiany spowodowane prze braki potasu czy magnezu, to niestety one się nie cofają.
Chlorozy z części górnych pędów- żelazo, mangan, miedź, bor to tak.

Odbarwienia słoneczne ( miałam takie) schodzą bardzo długo i niekoniecznie do końca, a nieraz wcale.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Ha ha ha - uprawa roślin to nie robienie na drutach gdzie po paru dniach można pokazać efekty.
Pewnie pierwsze dostrzegalne efekty pojawią się po 2-3 miesiącach czyli ............... na wiosnę. Gdy nowe liście zdrowe zakryją stare.
Ogrodnictwo to kalendarz a nie zegarek.
Oczekiwanie efektów na "drugi dzień" to przyczyna największych błędów. Jasiu wieczorem podał nawóz rano leci zobaczyć efekt i ........... efektu brak. Jasio wyciąga wnioski - za mało dałem trzeba dosypać. Po kilku dniach wyciąga nowy wniosek nawóz oszukany bo roślina zamiast rosnąć zwiędła.

Jola ma rację - zmiany na liściach cofają bardzo wolno albo wcale.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
minimus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 wrz 2016, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Witam Zacne Forum :D
Proszę mnie oświecić czy igły z modrzewia mogą zakwasić glebę. Systematycznie nawożę popiołem z kominka, ale on działa jak wapnowanie. A tu masz, zapragnąłem pomiziać się z wrzosami. POMOŻECIE :?:
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Oczywiście że potrafią zakwasić ale ..................
Na informację że fusy od kawy mogą zakwasić glebę zareagował pracownik Starbuck-a i przeprowadził test ile tej kawy potrzeba. Wyszło mu że starczy 15 kg na metr kwadratowy aby obniżyć pH o jeden stopień. W Twoim przypadku kiedy używasz popiołu o pH 13 tych igieł pewnie potrzeba 4 taczki igliwia na każde wiaderko wysypanego popiołu.
Jak mówią bohaterowie czeskich filmów "to sobie ne da".
Zresztą najlepsze podłoże pod wrzosy to piasek z torfem w proporcji 50/50.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Popiół jest silnie zasadowy i się nie nadaje.
Igły modrzewiowe przekompostowane mają kwaśny odczyn. Od pięciu lat kompostuję igliwie i gałązki (do 2 cm średnicy) drzew szpilkowych. W roku ubiegłym kompost ten miał pH 5,4 zmierzone w Stacji Chemiczno Rolniczej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”