Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

A ja mam kłopot z królewskimi.
Jak kupię i trzymam w tych doniczkach co kupiłam, to rosną i kwitną bez problemu. Jest problem z podlewaniem, bo ziemi nasypane z czubkiem i podlewać mogę tylko na podstawki.
Wszystkie doniczki mam takie same i z czasem chcę przesadzić z tych przemysłowych rudzielców do tych moich. I tu zawsze lipa.

Dwa lata temu kupiłam pierwsze, nie było czasu przesadzać, rosły w tym co były kupione. Przeprowadzkę przeżyły, połamane liście przeżyły, wszystko przeżyły. Wzruszona ich nastawieniem do życia zafundowałam im nowe doniczki i ziemię. Nie przeżyła żadna.

Jesienią ubiegłego roku kupiłam 12 odmian, po przesadzeniu omdlały, oklapły i odeszły w niebyt najpóźniej po trzech tygodniach

Zimą znalazłam znowu, 6 sztuk kupiłam. Identyczna sytuacja. Stały dwa miesiące w tych donicach co były kupione, po przesadzeniu odeszły do krainy wiecznego kompostu.

No to wiosną znowu się pojawiły i kupiłam sześć. Po przesadzeniu trzy tygodnie temu dwie już nie żyją, dwie jeszcze zipią ale codziennie mają się gorzej, dwie przeżyły i rosną.

Poza tymi królewskimi mam jeszcze trzy stare begonie, rosną jak na drożdżach. Ktoś tam przyjdzie, spodobają mu się, wyrwę kawałek, dam i rosną z odnóżki u innych. Jedna zielona zwykła ukośnica zagaiła mi tak trzylitrową donicę, że rozdawałam odnóżki na siłę. No a te królewskie jakoś mnie nie lubią.

Co ja robię źle?

Teraz wymyśliłam że jak się znowu pojawią to znowu kupię, w seramis zapakuję i zobaczę co z tego wyjdzie. Poradźcie proszę, bo mi się te liście niesamowicie podobają i żal mi je wywalać co kwartał.
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

1. Do jak dużych doniczek sadzisz? O ile większych niż pozostałe.
2. Do jakiej sadzisz ziemi? Czy dodajesz rozluźniacza?
3. Jak często podlewasz?
4. Jakie mają stanowisko?

Wg mnie, istnieje jeden lub wiele błędów uprawowych, skoro z roślinami przed zakupem jest wszystko w porządku, a problem zaczyna się później.

Begonie Rex, potrzebują:

1. Lubią ciaśniejsze doniczki (1 cm większa od starej wystarczy) - oczywiście żadnych osłonek.
2. Ziemia powinna być przepuszczalna, najlepiej lekka torfowa zmieszana z agroperlitem. Ziemi nie syp po czubek - ale tak, żeby górny poziom sięgał ok. 1 - 1,5 cm niżej poziomu górnej krawędzi doniczki.
3. Podlewanie wtedy, gdy ziemia zaczyna przesychać, a nawet można pozwolić przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi - ja podlewam tylko od góry.
4. Stanowisko jasne, może być z niewielką dawką słońca - np. wschodni parapet, północny. Przy ciemniejszym stanowisku nie będą chciały za bardzo rosnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Ad 1
.do 14, przesadzane z 11.
Ad 2
Za pierwszym razem ziemia do palm Compo, za drugim uniwersalna Krone, obecnie marketowa ziemia do kaktusów Toom.
Ad 3
Jak ziemia przeschnie. Teraz średnio raz na tydzień, zimą rzadziej.
Ad4
Wschodnia. Pasuje tym przyniesionym ze sklepu, przesadzonym przestaje pasować.
norbert76 pisze:
Wg mnie, istnieje jeden lub wiele błędów uprawowych, skoro z roślinami przed zakupem jest wszystko w porządku, a problem zaczyna się później.
.
Prawdopodobnie tak, tylko widzisz ja nie wiem co się z nimi działo przed zakupem.

Co do porad.
Ad 1
Przesadzam w doniczki o 3 cm większe z powodów praktycznych. Przy przesadzaniu do doniczki o 1 cm większej, z każdej strony bryły korzeniowej zostaje 0,5 cm. Żaden z moich palców nie jest na tyle cienki żeby upchać ziemię dookoła.
Ad 2
Ziemię stosuję lekką, co prawda bez torfu, bo w tej chwili obserwuję odejście od tego typu mieszanek. Nie ma niestety mieszanek do begonii, stosuję te przeznaczone do palm, sukulentów, albo kaktusów.
Czasem stosuję ziemię przeznaczoną, czy też może jak niektórzy polscy redaktorzy bezmyślnie tłumaczący angielski piszą - dedykowaną- roślinom klimatu tropikalnego.
( Z najlepszą dedykacją dla palmy Kentia, Pucio-Pucio :;230 )
Nie sypię z czubkiem, kupuj? tak posadzone. Podejrzewam że kupione begonie całe życie były podlewane od dołu.
Ad 3
Z taką częstotliwością podlewam. Podlewam od góry, nie podchodzę do tego ortodoksyjnie. Czasem w kupionych roślinach ziemi jest nawet 1 cm wyżej niż doniczka. Wtedy podlewam na podstawek do czasu przesadzenia. Szkoda mi dywanu.
Ad 4
Wygodne wschodnie.

Tak wyglądają te umierające.

Obrazek
Obrazek

Obrazek
dla porównania stojąca na tej samej półce zielona ukośnica, największe liście mają średnicę ponad 20 cm. Ziemia ta sama, doniczka też z tej samej firmy, stanowisko identyczne.

Obrazek
Według mnie te królewskie zachowują się tak, jakbym im gwałtownie odcięła dostęp do papu.
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Ja widzę jeden problem - nie napisałaś, a pewnie nie stosujesz żadnego rozluźniacza, jak chociażby np. agroperlitu.
Nie powinno się sadzić bezpośrednio do kupnej ziemi, szczególnie do uniwersalnej. A nawet do ziemi do sukulentów powinno się dodawać rozluźniacza - wystarczy jedna jego garść na dwie, trzy garści ziemi.
Na zdjęciu widać jedną zwartą bryłę, do korzeni nie dociera praktycznie powietrze, ziemia po podlaniu dłużej trzyma wilgoć, czym można bardzo szybko doprowadzić do gnicia korzeni. A Begonie Rex są bardzo wrażliwe na nadmiar wody w ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Może tak być. Rozluźniacz w ziemi co prawda jest, ale może go być za mało.
Gdy kupię następne, zobaczę jak radzą sobie w seramisie.
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Tak, ta ilość rozluźniacza co jest w sprzedawanej ziemi, jest za mała.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

begonia marmaduke i młody liść begoni escargot
Obrazek
Obrazek
dzami
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 wrz 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Od dłuższego czasu przeglądałam forum, ale dopiero dziś postanowiłam się odezwać :)
Pomożecie mi w identyfikacji mojej begonii?
Obrazek
Karoloukh
50p
50p
Posty: 59
Od: 3 sty 2017, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Czy ktoś wie, jaka to odmiana begonii - lekko omszała i bordowa od spodu?

Obrazek

Te po obu bokach to begonie królewskie, nieprawdaż?
Życie na zielono: viewtopic.php?f=36&t=104217
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Wydaje mi się,że ta zielona begonia to grandis evansiana lub metallica porównaj sobie w grafikach.
Karoloukh
50p
50p
Posty: 59
Od: 3 sty 2017, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Dziękuję za reakcję ;-) Porównałem zdjęcia obu odmian i nadal się głowię. Trochę podobna i do jednej, i do drugiej, ale w sumie nie jest identyczna :-( Żadna z fotografii w Google'u Grafice nie przedstawia jej sobowtóra...
Życie na zielono: viewtopic.php?f=36&t=104217
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Może zdjęcie w moim wątku trochę Ci pomoże :) .Na 28 stronie mam grandis evansianę, tej drugiej nie mam.
Karoloukh
50p
50p
Posty: 59
Od: 3 sty 2017, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Przyjrzałem się Twojej begonii na zdjęciu i teraz ma pewność - moja jest taka sama! :idea: Dziękuję za sugestię i ślę pozdrowienia. W wolnej chwili przejrzę też Twój wątek.
Życie na zielono: viewtopic.php?f=36&t=104217
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”