Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Oooo, Astre miałem i dlatego dobrze wspominam te o liściach kędzierzawych. Jedyna u mnie pietrucha, której nie dopadło robactwo. Ani jednego pożółkłego liścia przez całe lato, prawie nie podlewana.
Pietruszki nie mrożę, tylko suszę, dlatego kędzierzawe liście mi nie przeszkadzają. Dzięki McMarchewka, wspomniałeś o pietruszce i poszperałem w pustych paczuszkach odmian które się sprawdziły i znalazłem astre. Na nią teraz poluję.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
Basia21071
50p
50p
Posty: 68
Od: 11 mar 2016, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

A ja sobie w tym roku wymyśliłam rozsadę pietruszki. Tak, wiem, nie uda się. Ale ja myślę, że niewiele tracę, ponieważ, jak każdy wie, pietruszka to nie jest łatwe warzywo. Wschodzi koszmarnie długo, w przeciwieństwie do chwastów. Z nimi najczęściej przegrywam walkę o pietruszkę. W tym celu kupiłam wielodoniczkę na 160 rozsad i zamierzam w każdą komórkę posiać po jednym nasionku. Jak zacznie wschodzić wyniosę do folii, a następnie jak pogoda pozwoli, starając się wyjmować roślinkę z całą bryłką ziemi, wsadzę do gruntu. Takie plany. Sama jestem ciekawa, co z tego będzie.
Basia
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Kupiłam pietruszkę korzeniową Kaśkę. Napisano, że średniowczesna, korzeń 15 do 20 cm i wadze 200 g.
Posieję, ale nie jestem przekonana po co, bo pietruszka nigdy mi się nie udawała. ;:185
Pszczoła
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Rządek z pietruszką po posianiu ,przykrywam grubą warstwą agrowłókniny. Grubszą, białą agrowłókninę składam potrójnie , w pas ok.30 cm szerokości i nakrywam rządek. Przykładam boki ciężkimi , metalowymi kątownikami (akurat takie zostały nam od czegoś i się idealnie nadają) żeby nie zwiało. Tym sposobem nasionka pietruszki sobie spokojnie kiełkują ,a chwasty nie mają siły ich zagłuszyć,bo nawet jak jakieś wzejdą to są blade i słabe z braku światła.Jak pietruszka zaczyna się pokazywać to natychmiast ściągam okrycie. Co parę dni lub po obfitym deszczu odsłaniam agrowłókninę, żeby przewiało i osuszyło nieco.
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Ja dzisiaj posiałam pietruszkę cukrową do gruntu, przykryłam białą agrowłókniną złożoną na pół. Zobaczymy czy wzejdzie, a jak nie, to może spróbuje jak Basia, do wielodoniczki albo do torfowej doniczki i jak podrośnie, to do gruntu:)
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

U mnie w tym roku kiepsko z pietruszką. Nie wzeszła :(
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Na początku tygodnia dosiewałem, z siewu przedzimowego wyszło aż 7 sztuk w tym jedną skosiłem przy motyczeniu. Szkoda, że nie zostawiłem paczki, bo bym się dowiedział czy to wina nasion, czy nie.
Awatar użytkownika
Basia21071
50p
50p
Posty: 68
Od: 11 mar 2016, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Tak jak pisałam 22 marca zrobiłam rozsadę pietruszki, dzisiaj idę przesadzać do gruntu. A jeśli chodzi o jakość nasion to naprawdę pół sukcesu ( a może nawet cały ). Swoją rozsadę przygotowałam w wielodoniczne. Połowę obsiałam nasionami sprzed 2 lat ( z terminem do 2017), a drugą połowę świeżo kupionymi, po jednym nasionku do komórki. Z nasion starych nie wzeszło mi nawet 1 nasionko, natomiast z tych świeżych około 80%.
Basia
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

U mnie pietruszka siana wcześnie b. słabo powschodziła, podobnie jak i w kilku pobliskich miejscach. Na rynku handlowym chyba brakuje pietruszki, np. w w Lidlu nie ma od tygodnia wcale. Sprzedawana na pęczki na straganach jest b. droga - 4 zł za pęczek, czyli 1 zł. za sztukę z nacią.

Może ktoś wie co się dzieje?
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

U mnie pietruszki korzeniowe liche, zółknie natka, jaka może być przyczyna?
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Też nic jak na razie z mojej nie ma (nie wiem czy jeszcze wyrośnie czy jakiś feler), marchewka Amsterdamka była wysiewana w tym samym czasie a już do konsumpcji (udana w tym roku z racji rzadkiego siania i przerywki, tak samo zrobiłam z pietruszką), nie widać nawet zbytnio korzenia, a wilgoć mają nawet w upały bo dostały wyściółkę z trawy.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Moja naciowa zaatakowana została przez jakiś rodzaj mszycy, tylko że żerującej przy samej podstawie naci. Zauważyłem to jakiś czas temu, gdy nać zaczęła żółknąć. Wczoraj mszycy nie widziałem ale nać dalej żółknie i widać przy samym korzeniu rdzawe plamy, jakby coś na pietruszce żerowało. To samo dzieje się z lubczykiem. Już prawie wyginął.
Obejrzałem z ciekawości pasternak i na nim też jest ta mszyca, chociaż nać jeszcze dorodna i zieloniutka. Seler słabo rośnie ale ten z kolei czysty.
Marchew ma alternariozę, ale osiągnęła już rozmiar konsumpcyjny, więc nic z tym już nie robię. Może poobcinam liście na dniach i zobaczę co dalej.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Marchew nie przerwana wystarczająco? robactwo siedzi na szyjkach korzeniowych jak jest za gęsto (tak miałam w zeszłym roku, w tym nie widać owadów).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”