Zasłona z roślin

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Zasłona z roślin

Post »

Emilia a o co chodzi w temacie? Bo z tego co ja przeczytałam to chodzi właśnie o zasłonę która szybko urośnie, nie było napisane jak szeroka jest działka, ja z tego samego powodu obsadzalam moją, fakt że jest szeroka pozwolił mi na posadzenie róży caniny, dzięki której nie potrzebuję płotu bo nie tylko zaslania mnie od ciekawskich, a tych nie brakowało, ale też sarny i zające przestały mi obgryzac drzewka. I uważam że jest to najszybciej i najtaniej rosnący gęsty żywopłot , proszę bardzo dla porównania,

Obrazek
Tu gdzie kończy się róża rośnie buk, sadzony rok później niż róża

Obrazek
Tu jest pokazane jaka róża była jesienią 2013,posadzona na wiosnę

Obrazek
Dzisiejsze zdjęcie

Obrazek
A to jeden z buków sadzonych w tym samym lub rok później, ma 1,6 ale jest szczupły i na pewno w ciągu 3lat nie stworzył by gęstego wysokiego żywopłotu.
To tyle moich doświadczeń, może gdyby nie zdjęcia też wydawałoby mi się ze coś szybko rośnie, bo lata szybko lecą.
Każdy tu się dzieli własnymi spostrzeżeniami, a pytający sam wybierze.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zasłona z roślin

Post »

Reniak, może źle odczytałam wpis autorki tematu, ale zrozumiałam, że jej zależy na szybkim zasłonięciu "widoku", a nie budowaniu zapory. Nie doczytałam, ale chyba jej działka ma mniej niż hektar :D , więc chodzi też o oszczędność miejsca. Na Twoich zdjęciach nie mogę się doliczyć tych "3-4 m " róży canina , a buki rosną nie w szpalerze, tylko pojedynczo, jako drzewka. Popraw mnie, jeśli się mylę.
Moje pierwsze graby sadziłam chyba w 2009r, były wielokrotnie przycinane z góry na 1,5 m i z boków. W tym roku jeszcze nie przycinałam, bo nie mam pomysłu na rusztowanie, na które mogłabym wejść no i ...miałam zepsute nożyce elektryczne. Grab od wiosny wystrzelił gałęziami po ok.60 cm w górę.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Zasłona z roślin

Post »

Reniak widocznie nie masz warunków dla graba i buku. Nikt nie krytykuje Ciebie :)
tylko też piszemy o możliwościach. Graby i buki to nie lubią właściwie jednego,
gleb zimnych i wysokiego poziomu wód gruntowych.

Poszłam mimo deszczu zrobić zdjęcia

Tu pojedynczy grab, zaczynał od poziomu ziemi, tak jak wszystkie graby na zdjęciu.
Po prostu wszystko było ścięte. Obrazek Jak zobaczyłam, że odrasta, tak pomyślałam, że będzie z niego soliter.

Na pierwszym planie wysokość jest nieduża, bo jest wyżej. Na końcu jest dużo niżej.
Ja chciałam w żywopłocie oszukać te spadki i tnę go w miarę możliwości w poziomie.
Obrazek na końcu jest nie cięty jeszcze, nie miałam czasu .
To jest ten koniec, druga część, między tą przyciętą już, a tą jest przejście.
Obrazek Obrazek


Jeszcze wzdłuż drogi jest ten żywopłot, ale nie cięłam go właściwie w tym roku jeszcze, wyrósł potwornie.
Jest mi tam niewygodnie bardzo bo to jest skarpa. Obrazek W nim jest też troche siewek leszczyny, na pierwszym planie.

Grab bardzo ładnie się zagęszcza bo praktycznie z każdego oczka spiącego wybijają pędy. Buk też.
Tak ładnie zagęszcza się również Irga błyszcząca.

Mnie się wydaje, że jak na żywopłot koło ulicy to taka forma uporządkowana strzyżona to bardzo pasuje.

Emilia, no właśnie to strzyżenie, ja tnę ręcznymi ;:219
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zasłona z roślin

Post »

Obeszłam z aparatem , żeby zrobić grabom zdjęcia, ale chyba żadne zdjęcie nie odda prawdy :D U mnie jest "zaburzona" perspektywa, bo ten żywopłot jest nad murem oporowym , a za murem rosną inne drzewa i krzewy. Od wewnętrznej strony tarasu z kolei mam skrzynie z roślinami, które już mają ok. metra wysokości i nie mogę podejść za blisko.
Ręcznie nie dam rady, bo on jest szeroki i nie sięgnę.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

Niestety ja mam z ligustry, dlaczego niestety bo kiedy zobaczyłem labirynt z grabu w ogrodach Hortulus http://www.ogrody-labirynt.com.pl/image ... 559_xs.jpg
to byłem delikatnie mówiąc chory porównując mój z tym na fotce. http://www.ogrody-labirynt.com.pl/image ... 013_12.jpg

Gdyby nie żona która działa na moją gorącą główkę jak lodowy okład to pewnie ....................
Ok nie chodzi co lubi asprokol chodzi co można doradzić. Masz wybór sadzonki grabu 120 cm za 4,50 lub w jego miejsce 9 sztuk ligustru. Gdybym miał w tej chwili wybierać nie zastanawiałby się nawet 5 minut wybrałbym grab. Jeżeli jednak wybierzesz ligustr to lepiej zmienić sprzedawcę i kupić w tej samej cenie 50 groszy ale szukaj w pakietach po 10 sztuk/ wysyłka 24h. Zawsze zdążą się lepiej ukorzenić i trochę urosnąć. To daje więc możliwość pozyskać "sztobry" jesienią.
Jednak ja po ogrodach Hortulus przerabiałem tą bajkę i rozważałem za i przeciw

Obrazek
Opcja gotowa 4 sadzonki w kartonie za 760 zł za metr przy wysokości 120 cm - efekt mamy od razu ;:14 i małża na głowie.
Wersja sadzonki po 4,50 sadzenie co 25 cm mamy podobny efekt za 18 zł - masz siatkę więc masz podporę do formowania.

Oczywiście sama dokonasz wyboru ale warto mieć pełną informację.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Zasłona z roślin

Post »

Emilia pisze:Reniak, może źle odczytałam wpis autorki tematu, ale zrozumiałam, że jej zależy na szybkim zasłonięciu "widoku", a nie budowaniu zapory. Nie doczytałam, ale chyba jej działka ma mniej niż hektar :D , więc chodzi też o oszczędność miejsca. Na Twoich zdjęciach nie mogę się doliczyć tych "3-4 m " róży canina , a buki rosną nie w szpalerze, tylko pojedynczo, jako drzewka. Popraw mnie, jeśli się mylę.
Moje pierwsze graby sadziłam chyba w 2009r, były wielokrotnie przycinane z góry na 1,5 m i z boków. W tym roku jeszcze nie przycinałam, bo nie mam pomysłu na rusztowanie, na które mogłabym wejść no i ...miałam zepsute nożyce elektryczne. Grab od wiosny wystrzelił gałęziami po ok.60 cm w górę.
Emilia albo nie czytasz ze zrozumieniem , albo manipulujesz,po pierwsze napisałam 2-3M a nie -3-4, po drugie forumka napisała że kiedyś to było pole z ziemniakami, więc założyłam ze swoją powierzchnię mieć musi, po trzecie piszę cały czas o bukach, graby mam pojedyncze sztuki, nie wiem jak w żywopłocie, po czwarte buki sadzone były w identycznych odległościach co róże, bo myślałam że rozrastajac się na boki się połączą, przed nimi jest wisienka. Po piąte taka była moja propozycja, bo takie mam doświadczenie, Ty masz inne, więc po co tu się dochodzić, pokaż zdjęcia obrazujące ich wzrost, i to będzie najlepsze, z takich porównań korzysta wiele osób, poniżej zrobiłam Ci zdjęcie mimo iż deszcz padał :)

Obrazek

Obrazek

I chyba o to tu chodzi na forum wymianę własnych doświadczeń, a przecież trzeba pamiętać ze każdy ma inną glebę, inne warunki pogodowe, u mnie żywopłot z róży posadzony na piachu,przy lekkim spadzie, więc sucho.
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

Witam,
zrobiłam z bliska zdjęcia jak to u mnie wygląda,
miejsca między krzakami porzeczek, a siatką nie mam za dużo. W dodatku małż przesadził krzywo te porzeczki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Zasłona z roślin

Post »

Porzeczki nie są długowieczne. :wink:

Najlepsza będzie właśnie Irga błyszcząca posadzona w jednym rzędzie, ale gęsto.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

jokaer pisze:Porzeczki nie są długowieczne. :wink:

Najlepsza będzie właśnie Irga błyszcząca posadzona w jednym rzędzie, ale gęsto.
Ale moje mają dopiero rok :wink:
i mam nadzieję, że jeszcze troszkę pożyją :D

gęsto, czyli co ile?
nie będzie się "gryzła" z antypką? W rogu będą się prawie łączyć.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Zasłona z roślin

Post »

3-5 roślin na metr bieżący.
Co by się tam miały gryźć :wink:

No, ale jak Ty to będziesz ciąć od strony siatki? :?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

Z tym nie ma problemu, po drugiej stronie siatki jest tylko trawa.
Gorzej mam od strony drugiego sąsiada :?
Mamy podwójną siatkę, bo pies nam skakał po roślinach i je wykopywał, a pomiędzy siatkami mam żywopłot, a przed nim wzdłuż różę rugosa :? W dodatku jedyne dojście zasłania duża już robinia akacjowa.
Jak sadziliśmy rośliny nie przypuszczałam że z mojego psa będzie taki ogrodnik :evil:

Małż się śmieje, że sąsiedzi będą nam strzyc ten żywopłot
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

Tak każdy krzak , każda bylina to niebezpieczeństwo - najlepiej zrobić sobie ogród na wzór parkingu z biedronki ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

Ja już zauważyłam, że koło tych róż kręcą się wróble :D
Sąsiedzi po swojej stronie maja tujki i chcą zrobić z nich żywopłot, może jak moje rośliny urosną, okolica róż i żywopłotu zrobi się na tyle spokojna, że będę mieć małych ćwierkających lokatorów ;:167

mnie osobiście przeszkadzają/przerażają tylko i wyłącznie pająki :wink:
i to tylko kątniki te ogromne :shock:
reszta stworzeń mi bynajmniej nie przeszkadza :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”