Zasłona z roślin

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Zasłona z roślin

Post »

Witam, co posadzić przy siatce, żeby zasłonić się przed ludźmi? Jeszcze żeby szybko rosło :D
Przeprowadziliśmy się na wieś, na nieszczęście mieszkamy obok kościoła i cmentarza, a ludzie przechodząc wręcz się gapią :evil:
Aż mi nieswojo siedzieć z dziećmi na własnej działce. Jeszcze w tym roku zrobili obok parking i już w ogóle zero prywatności :evil:
Siatka ma 1,5 m wysokości, ale działka położona jest wyżej tak z 0,5 metra więc jesteśmy "jak na widelcu" . Myślałam o rdeście bo szybko rośnie, ale będzie za niski, a małż nie podniesie siatki :(
Poradźcie coś, proszę
jjdj

Re: Zasłona z roślin

Post »

Małż nie podniesie siatki???
Awatar użytkownika
nikka55
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 sie 2007, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska centralna

Re: Zasłona z roślin

Post »

Może lilak pospolity albo leszczyna? Rosną szybko i na pewno wyżej niż 1,5 m. Cobyś nie posadziła, to w tym roku Cię nie zasłoni niestety. W przyszłym też raczej nie.
Małżowi nie przeszkadza, że jest "na widelcu"?
Pozdrawiam - nikka
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zasłona z roślin

Post »

Wstaw zdjęcie jak możesz, prędzej coś się doradzi. Ile jest miejsca, jakie warunki etc. :D / Pnącza w twoim przypadku odpadają. Bo trzeba by było chociaż te 0,5 podnieść do góry. Jedynie krzewy albo drzewa. wybór przeogromny. Także zastanów się, poczytaj sekcję tutaj na forum odnośnie krzewów, pooglądaj krzaczory zdjęcia u forumków i w razie czego pytaj :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

jjdj no nie podniesie, bo ?co ludzie powiedzą? ;:14

nikka55 nie przeszkadza mu, bo to ja robię i siedzę na działce. Jestem na wychowawczym i robię porządek z działką. Wcześniej było tu pole z ziemniakami. Zaczynaliśmy od zera. Małż pomaga na ile ma czas, czyli jak dla mnie to za mało :(

robertP2 wstawię jutro.

Dzięki za zainteresowanie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

Małż to jak się domyśliłem partner w małżeństwie. Trudno doradzić kiedy nie wie się jakim dysponujesz budżetem i ile metrów jest do schowania.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Zasłona z roślin

Post »

Teraz to już troszkę za późno na roślinę, która pokryje siatkę.
Możliwości doraźnych jest sporo.

Docelowo żywopłot, ja proponuję zwykłego żywotnika Brabanta, a dlaczego?
Przede wszystkim tani, dostępny i b.szybko rośnie.
Oczywiście trzeba go będzie ciąć, ale zasłona będzie i zimą i latem.
Cięty Brabant jest b.ładny w przeciwieństwie do puszczonego samopas,
no i wkomponujesz się w ten cmentarz z kościołem :D

Jednak w międzyczasie nim urośnie. Można założyć osłony bambusowe, słomiane itp.
Można wiosną ( w maju) wysiewać fasolę ozdobną tyczną( rewelacyjnie wszystko zasłania),
cyklanterę- rośnie b.szybko i choć delikatna tworzy b.dużo zieleni i jeszcze jadalna :wink:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

asprokol budżet nie jest duży. Wszystko staramy się robić po kosztach.

jokaer wiem, że późno. Z jednej strony mamy żywopłot, sadziliśmy na wiosnę w ubiegłym roku, niestety z drugiej strony już nie. A z tej drugiej strony właśnie powstał parking.
No nie wiem z tym brabantem. Nie lubię tujek i chyba wolno rosną, a na duże nie mam kasy.
A ta cyklantera to jednoroczna, nie? Może jednak ten rdest? Co myślicie? Mam tam posadzone porzeczki, zmieszczą się razem?


Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

Myślę że chodzi Ci o Rdest Auberta - prawda rośnie szybko 6-9 metrów rocznie a jedyną jego wadą jest ekspansywność, bez problemu pokryje siatkę a później roślinność ! Jednak po moich walkach z winobluszczem który zadomowił się w żywopłocie ciarki mi przechodzą. Raczej postawiłbym bym na powojniki aby przyozdobić siatkę.
Wysokość płotu nie jest problemem bo jeżeli wybierzesz rdest zawsze można w słupki włożyć rurki i połączyć je sznurkiem do prania w ten sposób uzyskasz ścianę zieleni wyższą niż płot.
Fajnie może wyglądać jak podzielisz tą siatkę i np 3 odcinki to rdest od słupka do słupka powojniki czy bluszcz i dalej rdest.
Może masz możliwość za siatką zasiać słoneczniki w rzędzie bo to jeden z tańszych sposobów postawienia bariery nie zabierającej miejsca.
Może warto spróbować negocjacji z zarządcą parkingu aby posadzono tuje za siatką mówiąc my często pracujemy na działce w strojach kąpielowych a to może rozpraszać innych.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zasłona z roślin

Post »

Z pnączy szybko rosnących jest jeszcze dławisz okrągłolistny , ale on z czasem potrzebuje wplecenia dość solidnego drutu przynajmniej w połowie płotu i na samym dole.

wczesna wiosna


Obrazek

wiciokrzew zaostrzony zimozielony/ o ile nie zmarźńie ale odbija


Obrazek

jest późno może coś tam znajdziesz w szkółkach. Ale kto wie a nóż widelec stoi w doniczkach i czeka :D . Po sezonie jest praktycznie wiosennym to i taniej powinno być. Obie rośliny można kupić ładne sztuki w granicach 15 zł za doniczkę i roślina powiedzmy w przypadku dławisza nawet 1,5 m .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Zasłona z roślin

Post »

Powiem szczerze, nigdy bym nie poradziła tego typu pnączy komukolwiek na siatkę.
To jest nie do opanowania! na dłuższą metę wymaga ciągłego pilnowania.

Nie upieram się przy swoim pomyśle, ale Brabanty rosną ponad metr rocznie,
zupełnie inaczej prezentują się cięte i są znakomitą całoroczną osłoną i nie są drogie.
Taki przystrzyżony żywopłot od razu wprowadzi do ogrodu ład i porządek
i będzie świetnym tłem dla wszelkich form rozczochranych. :wink:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zasłona z roślin

Post »

Jola ma rację:dławisz czy rdest auberta na siatkę to zły pomysł. Obu trzeba ciągle pilnować, bo rozłażą się, ponadto dławisz, jak nazwa wskazuje, może drzewo zadusić, a co dopiero siatkę poskręcać...
Nie przepadam za żywopłotami z tujami. Bardzo sobie chwalę żywopłot z grabu, z buka (liście zostają na zimę i też zasłaniają widok), z tawuły van houtte"a lub ligustru. Nie cięte z góry wyrastają na ogromne krzaczory, a mnogość gałązek także w zimie nie pozwala na zobaczenie co za płotem. Sadzonki z gołym korzeniem można kupić za mniej niż złotówkę, więc to mały wydatek.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Zasłona z roślin

Post »

Tak, chodziło mi o Auberta, w takim razie dam sobie spokój z rdestem.
Powojniki mam, piękne są. Na siatkę szkoda mi ich dawać z obawy, że będą mi je zrywać. Mam je na razie na balkonach, a w przyszłości jak dorobię się altany to tam je przesadzę.
Za siatką nic nie posadzę, bo to teren Kościoła, tak samo i parking, więc negocjacje odpadają. To jest wieś :twisted:

Wiciokrzewy kupiłam, wczoraj je sadziłam na siatce wewn. Kupiłam pomorski Serotinę. Rozważałam zimozielone, ale bałam się, że mogą przemarznąć.

Żywopłot mamy z jednej strony, to antypka. Kupowana na all? niestety nie ma jej już :(

Emilia popatrzę za tymi sadzonkami

Dzięki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”