Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Obawiam się ze po przycięciu straci dużo soku, dlatego zastanawiam się czy nie będzie lepiej poczekać do wiosny.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie straci soku, bo go nie ma. Korzeń jest słaby więc trzeba zdjąć mu obciążenie i uciąć nadmiar, jw rada. Wtedy mniej latorośli będzie, ale konkretne.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Tak profilaktycznie piszę. Uważajcie w tym okresie z opryskami bo są sygnały o licznych poparzeniach liści. Najlepiej wcale nie pryskać, a jak ktos musi to prawie w nocy
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Powinno się pryskać po zachodzie słonca, ze względu na pszczoły choćby
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Pomiędzy Liwią, a Lidią jest przepaść. Lidia to jedna z najgorszych odmian :)
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
szugo22
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 cze 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec/Dolnośląskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

tu na forum czytałem że to bliźniacze odmiany (a właściwie te same pod inną nazwą ;:218 ), ale skoro jest tak jak piszesz to dziękuję za tą cenną wiedzę i poszukam Liwii :)
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Może myślałeś o Lilli?
Moja Liwia padła - wiosną ruszyła i nagle cała zwiędła i uschła, na razie nie wykopuję bo na korzeniach własnych i mam nadzieje że odbije od korzenia
per aspera ad astra
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witam,jest ciężko zdecydować co posadzić, ja u siebie posadziłem Marszałek,Leon Millot,Gołubok,Hibernal,Solaris,Aurorę.Deserowe to Różowe Cudo,Liwia,Arocznyj,Łora,Konsuł Prodorożny,Nero Sfinks,Isabelle,Agat Doński,Konkordat Rosyjski i V 68021 oraz Swenson Red.Pozdrawiam piotr
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Zastanów się nad Konkordem i Agatem
Pomyśl o Arkadii i Jubilej Nowoczerkaski
per aspera ad astra
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jak to jest z tym ucinaniem pasierbów, ogławianiem i wyłamywaniem nie płodnych latorośli? Czy któreś z tych czynności juz można robić czy nie? Czytam tak na różnych stronach i jedni piszą że teraz jedni że lipiec, sierpień. Jak to jest?
Mam tę moc - Sylwek
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Cały czas te czynności się robi tzn skraca pasierby za pierwszym lub drugim liściem zależnie od wielkości tych liści
Natomiast ogławia sie w końcu sierpnia,(choć niektóre odmiany nie potrzeba), oraz ogławia się niektóre odmiany w czasie kwitnienia np Swenson Red aby lepiej się zapylały, potem najwyższy pasierb przejmuje rolę latorośli. Natomiast z latoroślami niepłodnymi i nadmiarowymi można wyłamać jak są młode do kilku liści- kwiatostanu, potem lepiej wycinać po kwitnieniu bo wiadomo co zostawić.
Należy przeznaczyć latorośle nie płodne na zastępstwo - łozę na następny sezon, zazwyczaj jest to pierwszy silny pęd od nasady, lub należy zerwać grona na tej latorośli, grona obrywamy- ucinamy gdy jest nadmiar na latorośli zaraz po kwitnieniu, na deserowych zostawiamy najładniejsze jedno grono
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jutro będę miał jedyną w ciągu najbliższych tygodni okazję, by profilaktycznie opryskać winorośl przeciwko MP.
Mam do dyspozycji Topas albo Amistar Opti. Który będzie lepszy i w jakiej dawce?
To będzie drugi oprysk, pod koniec maja winorośl potraktowałem innym fungicydem (Syllit) przy okazji oprysku wiśni na drobną plamistość.
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie wiem, który lepiej zadziała. Topas jest zarejestrowany na winorośl przeciw MP i czarnej zgniliznie. Amistar nie jest zarejestrowany na winorośl. Wg niektórych źródeł powinien działać na obydwa mączniaki. Amistar stosowałem i byłem zadowolony, Topasu nigdy. Ja bym zastosował Amistar 20ml/10l z myślą o zabezpieczeniu na dwa mączniaki. Topas zostaw sobie w odwodzie na MP. Ma 28 dni karencji, więc nawet zastosowany pod koniec lipca powinien do zbioru byc już "nieobecny".
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”