Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
bibo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 maja 2014, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam,
Mój Piccolo red odkąd zaczął kwitnąć, zaczął tracić liście.
Stracił już bodajże 4, licząc od najstarszych.
Liście zamiast bardzo ciemnozielonej, jaśnieją i
Wygląda jakby liście zasychały i odpadały.
Czy jest to spowodowane chorobą czy złym stanowiskiem ?

Stoi na wschodnim parapecie, podlewam gdy korzenie ma srebrne, nigdy nie przesadzany a mam go rok.
To moje pierwsze domowe kwitnienie.

Proszę o pomoc, szkoda mi go stracić :)
Ps. wydaje mi się, że w korzeniach jest jakaś mała gąbka ale nie sądzę, aby aż tak mogła popsuć roślinę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
bibo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 maja 2014, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Nie mogę edytować wczorajszego postu więc napiszę tutaj:
Zmieniłem wystawę ze wschodniej na zachodnią i zacznę cieniować storczyka.
Z przesadzeniem wstrzymam się kilka dni.. zobaczę czy nastąpią jakieś zmiany w wyglądzie liści.
Proszę o sugestie ...
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Wiolamanka - nie jest to choroba wirusowa ale przędziorki.

Bibo - zmiana stanowiska może pomóc choć wystawa wschodnia jest najlepsza.
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Merghen pisze:Wiolamanka - nie jest to choroba wirusowa ale przędziorki.

Bibo - zmiana stanowiska może pomóc choć wystawa wschodnia jest najlepsza.
Miałem przędziorki i zupełnie inne były ich objawy.
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Zastanawiam się jaka może być przyczyna takich zmian na liściach masdevalli? Takie przyniosłam ze sklepu. Czy jest to choroba, czy może za dużą ilość światła mialy w sklepie?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Na trzeciej fotce zdecydowanie porażenie słoneczne, na czwartej chyba też ale pewności nie mam.
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Beatrice dzięki za szybką odpowiedź. Pocieszyłaś mnie. W takim razie jest szansa, że nowe listki będą już zdrowe.
Darkulan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 cze 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam,
Ktoś mógłby powiedzieć co może być z moim storczykiem? Dostałem, i od "nowości" miał takie brązowawe korzenie, myślałem że mu przejdzie i co 10-14 dni go namaczałem przez 15 minut. Niedawno zaczął zrzucać pąki kwiatowe, a na niektórych kwiatach zaczęły się plamki pojawiać.Żaden pąk nie zakwit a obecne kwiaty i pąki są od momentu gdy go dostałem. Ostatnio dotknąłem niektóre korzenie które wychodzą, i wydają się jakby w środku było pusto, w porównaniu do drugiego storczyka, który ma zielone i twarde korzenie. Wczoraj też zgubił jednego liścia, ale wydaje mi się, że to ze starości po prostu odpadł. Również nie zauważyłem, żeby zaczął wyrastać nowy liść.
Czy to możliwe, że w sklepie storczyk został przelany? Jak go można uratować?
Wstawiam dzisiejsze zdjęcia mojego storczyka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
https://imageshack.com/user/Famitir - tu są dostępne zdjęcia w oryginalnym rozmiarze jakby na forum były za małe.
Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dobrze byłoby, gdyby poza mną wypowiedział się ktoś bardziej doświadczony.
Nie mniej jednak wiem, jak niepokojące potrafią być problemy z rośliną, wtedy każda podpowiedź się liczy.
Co do zmian/plam na płatkach kwiatów: nie mam pewności, co je spowodowało, na jednym z moich Phalaenopsisów są podobne- możliwe, że przyczyna jest już przeszłością.

Jak długo masz tego storczyka?

Co do ogólnego stanu rośliny: zdjęcia i opis wskazują na poważny problem w transportowaniu wody- czyli kłopoty leżą w podłożu, a wygląd korzeni i oklapnięte liście to potwierdzają.
Darkulan pisze:co 10-14 dni go namaczałem przez 15 minut
U każdego w mieszkaniu panują odmienne warunki wpływające na przesychanie podłoża. Sam jego rodzaj również jest bardzo istotny. Nie mniej jednak teraz, to stanowczo za mało/krótko. Grafik podlewania może zaszkodzić roślinie, wiem to z własnego doświadczenia. Twój storczyk wygląda na przesuszonego, ale trudno mi ocenić czy jest to rezultat wcześniejszego przelania. Moja rada to namoczyć roślinę w wodzie: zdrowe korzenie pod jej wpływem staną się elastyczne, więc będziesz mógł wyjąć ją delikatnie z doniczki. Należałoby sprawdzić, co dokładnie dzieje się z korzeniami i czy jakieś pozostały jeszcze żywe. Wszystkie miękkie, rozchodzące się w palcach (gnijące) czy suche i puste w środku, przypominające słomę należy usunąć: obciąć odkażonym ostrzem do wysokości zdrowej tkanki, a miejsce cięcia zasypać węglem aptecznym lub cynamonem. Jeżeli dysponujesz jakimś środkiem przeciwgrzybicznym (np. Topsin), to przed cięciem warto wykąpać w nim korzenie. Z tych suchych można spróbować ściągnąć palcami wierzchnią osłonkę: w środku znajduje się nitka- tkanka przewodząca która powinna mieć jeszcze zdolność dostarczania wody. Po takim zabiegu nie podlewać przez minimum 7 dni, by ograniczyć możliwość wystąpienia infekcji.

Po cięciu korzeni storczyk najprawdopodobniej zrzuci kwiaty, więc zanim zdecydujesz się na przegląd korzeni na prawdę dobrze byłoby, gdyby ktoś z większą wiedzą potwierdził moje przypuszczenia lub wyprowadził z błędu.
Darkulan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 cze 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dziękuję za wskazówki, jeśli nikt więcej się nie wypowie to się do nich zastosuje. Storczyka mam niecały miesiąc, ciężko jest mi ocenić, kiedy wymaga namoczenia, ponieważ wszystkie widoczne korzenie wyglądają tak samo jak na zdjęciu, od momentu gdy go dostałem, niezależnie od stanu namoczenia, w drugim storczyku korzenie się robią srebrno szare i wtedy go namaczam. Zapomniałem też dodać, że ten storczyk zbyt ustabilizowany w podłożu nie jest, bo ma tendencje do przechylania.
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Darkulan tendecje do przechylania mają storczyki, których korzenie uschły lub zgniły. Najlepiej ten storczyk wykąpać w całości w roztworze Topsinu - rozpuścić 0,9 ml na 1 litr - potrzymać 15 minut, wypłukać w wodzie, wysuszyć liście papierową ścierką, wsadzić w nowe suche podłoże (kora bez dodatków typu torf) i nie podlewać przez tydzień.
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Darkulan pisze:ciężko jest mi ocenić, kiedy wymaga namoczenia, ponieważ wszystkie widoczne korzenie wyglądają tak samo jak na zdjęciu, od momentu gdy go dostałem, niezależnie od stanu namoczenia
Niestety nie brzmi to radośnie. Winą za obecny stan obarczać można poprzedniego "właścicela". Nie ma siły, trzeba zajrzeć w korzenie.
Mi w nauce rozumienia potrzeb storczyków pomocne są nie tylko fora i pisemne publikacje, ale również filmy. Tutaj dwa o przesadzaniu (wymagana znajomość angielskiego):

Przesadzanie storczyka Phalaenopsis z masą przegniłych korzeni
Standardowe przesadzanie część 1
Standardowe przesadzanie część 2

0:57 - w ostatnim filmiku mowa o Hydrogen Peroxide 3%. Jest to najzwyklejsza woda utleniona, z powodzeniem zastąpi Topsin, pomoże także w pozbyciu się niektórych (ewentualnych) szkodników.
Ważna rzecz, którą dodała Nymph- konieczne będzie nowe podłoże.
W zależności od tego czy oraz ile korzeni zdradza jeszcze oznaki życia: warto będzie przejrzeć tematy na forum związanie z reanimacją storczyków.
Darkulan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 cze 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dziękuję za wskazówki, na dniach rozpocznę akcje ratunkowa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”