Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Co zrobić z ta czeresnią?

Post »

Witaj. Najpierw się pytasz co zrobić z tą czereśnią, a następnie masz wątpliwości jaki to gatunek. Tak na mój gust, palmy z tego mieć nie będziesz. Ale do rzeczy. Jest to jednak czereśnia a nazwa odmiany w tej chwili jest nieistotna. Masz dwie możliwości. Pierwsza, którą u siebie bym preferował, to skrócenie przewodnika nad trzecią gałązką od dołu i obcięcie wszystkich trzech dolnych gałązek przy przewodniku, pozostawiając jeden pąk na trzeciej gałązce, licząc od ziemi, jak najbliżej przewodnika. Z niego wyprowadzisz nowy przewodnik do formowania w roku przyszłym. Oczywiście teoretycznie tracisz dwa lata, ale drzewko jest na tyle silne, że ten stracony czas nadgoni. Druga możliwość, to obcięcie wszystkich gałązek bocznych i skrócenie przewodnika na wysokości jednego metra. Pora jest na tyle wczesna, że na przewodniku pojawią się nowe odrosty z których przez odginanie uzyskasz pierwsze piętro przyszłych konarów. Wszystkie odrosty do wysokości 70 cm musisz usuwać. Jeżeli coś z moich wywodów jest niezrozumiałe, to przed cięciem pytaj. I jeszcze jedno, usuń chwasty w promieniu 1 m od drzewka, to i krowa się do niego nie zbliży. Pozdrawiam. :wit
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Co zrobić z ta czeresnią?

Post »

Całe szczęście, że to nie moje drzewko. Tych gałązek jest całkiem sporo. Najpierw jedna długa, potem dwie krótkie, potem znowu długa i potem krótka, a na samym czubku cały wianuszek. Czy dobrze rozumuję, że chodzi ci o krótką gałązkę pomiędzy dwoma długimi?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Co zrobić z ta czeresnią?

Post »

Tak
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić z ta czeresnią?

Post »

Drzewko do opielenia, i ciekawe czy nawozisz czymkolwiek? Tak samo czereśnie lubią ziemię o pH zbliżonym do obojętnego około 7, więc jak jest inne to na jesieni się wapnuje
Jerzykowski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 cze 2011, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zrobić z ta czeresnią?

Post »

Z braku czasu jeszcze nie opielone ale niedługo to zrobię. Do Badylarza. Najlepiej jakbyś dorysował do rysunku miejsca cięć. Co do krów to przedostały się przez zepsute ogrodzenie i zniszczyły nie tylko to drzewko. Niedawno posypałem wkoło drzewka nawozem mineralnym. Niestety zapomniałem nazwę a pudełko wyrzuciłem. Przy okazji sadzenia świerków mierzyłem pH i wynosi około 6-7.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić z ta czeresnią?

Post »

W pobliżu ktoś ma czereśnie? Jak nie to lepiej żebyś wiedział co to za odmiana bo większość czereśni wymaga drzewka innej odmiany które będzie jego zapylaczem, bez niego żadnych ewentualnych owoców nie zbierzesz. Tak samo ta czereśnia wymaga cięcia jedna z gałęzi przejęła rolę przewodnika.
Jerzykowski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 cze 2011, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zrobić z ta czeresnią?

Post »

W pobliżu nikt czereśni nie ma . Ale planuję posadzić jeszcze kilka drzewek. Może się znajdzie jakiś zapylacz?
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Jerzykowski pisze:Najlepiej jakbyś dorysował do rysunku miejsca cięć.
Zdjęcia, które zamieściłeś nie upoważniają mnie do zajęcia jednoznacznego stanowiska. To Ty masz obraz, który pozwoli ci zdecydować, czy wyprowadzasz nowy przewodnik z pąków w tej chwili się rozwijających na dolnej części istniejącego przewodnika, czy też trochę zaryzykujesz i wykorzystasz przewodnik na długości 1 metra, licząc na uruchomienie przez drzewko kilku pąków śpiących z których wyprowadzisz pierwsze piętro konarów i przedłużenie przewodnika. Zyskasz rok, albo stracisz rok. Potraktuj ten egzemplarz czereśni jako doświadczenie. Dużo nie tracisz, a na jesieni ewentualnie posadzisz nowe drzewko. Pozdrawiam.
Jerzykowski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 cze 2011, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Obciąłem ten czubek na samej górze i połowę tego długiego bocznego. Zobaczę co to będzie. Ale i tak jestem zdania że najlepiej rosną drzewa o które wcale się nie dba. U mnie w ogrodzie o wiśnie nikt nie dba, nie pieli, nie podlewa, nie obcina nie nawozi a owoce ma jakich próżno szukać w sklepach. Drzewa nie wyglądają też estetycznie. Obcinam tylko raz na kilka lat wierzchołki które sięgają prawie pod linie energetyczną. :)
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Jerzykowski pisze: Ale i tak jestem zdania że najlepiej rosną drzewa o które wcale się nie dba.
Dlatego, że większość ludzi skraca życie swoich drzew pielęgnacją nieumiejętną. Odpowiednie cięcie i przedłuża żywot i poprawia plonowanie. ;:131
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Jerzykowski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 cze 2011, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Znalazłem etykiete od tej czereśni co posadziłem. Jest to odmiana Regina, podkładka Colt.
xfiless
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 sie 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

jak przyciać czareśnie

Post »

Witam,
W zeszłym roku tj. w 2015 na jesieni kupiłem i zasadziłem parę czereśni, nic nie robiłem przy nich jeśli chodzi o cięcie..tylko pryskanie na grzyba.

Teraz zastanawiam się, czy przypadkiem nie powinienem przy nich czegoś zrobić odnośnie cięcia, ponieważ nie mam doświadczenia - kompletnie, zwracam się do Was drodzy forumowicze, może ktoś mi coś podpowie, za co będę bardzo wdzięczny..

Czereśnia Kordia
Zdjęcia:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Domyślam się jedynie, co do zostawienia tej gałązki najwyżej i wyprostowania jej do pionu, aby stała się przewodnikiem, kiedy to prostowanie zrobić teraz, czy dopiero na wiosnę 2017 (który miesiąc - kwiecień?)?

Czy niektóre gałązki-konary powinny zostać obcięte?
Czy niektóre konary powinny zostać skrócone? ile o połowę, a może 1/3 konara?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Same się wyprostują przewodniki.
Nie trzeba teraz nic ciąć. Dobrze sobie radzą.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”