Rośliny miododajne.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

A jaka była temperatura ? Pszczoły jeśli nie muszą to nie wylatują poniżej 10°C, albo i więcej jak mają zapasy i wodę.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Z moich kilku pierwiosnków tylko na lekarskim zauważyłam pszczołę i to tylko usiadła na sekundę. Aki62 szkoda że nie udało Ci się z tymiankiem, pszczoły go bardzo lubią.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Mam obsesję na punkcie pszczół. Jak im mogą nie smakować moje jabłonie i grusze. ;:145 Nie mówiąc o wiekowych wielkich czereśniach sąsiadów.
Na przyszły rok kupuję murarki. W naszej szkole ogrodniczej je widziałam.

A tymianek wsiałam, ale nie w koniczynę tylko w inną mieszankę pod płotem. W ogóle opróżniłam tam weszelkie torebki z nasionami. Bo ileż potrzeba na własne potrzeby cząbru, estragonu, hyzopu, czy lebiodki. Może tam będzie roślinna walka o przetrwanie, ale trudno.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Rośliny miododajne.

Post »

akl62 pisze:Czy ktoś może mi podpowiedzieć dlaczego dzisiaj po południu, mimo słońca, w sadzie (małym, ale zawsze) pełnym kwitnących drzew, mniszków, stokrotek i rzeżuchy (nie licząc innych ozdobnych) przez kilka godzin pracy nie zobaczyłam ANI JEDNEJ pszczoły, ani trzmiela, ani nawet much. Jeszcze kilka dni temu trzmiele buczały w całym ogrodzie, a wokół mahonii latały przeróżne owady.
Albo za zimno, jak mówi newrom, albo zbyt wietrznie. U mnie przy silnym wietrze pszczoły nie wysadzają nosa z uli.
A z aktualnych pożytków zauważyłam, że najbardziej im smakuje rozcieńczony wodą obornik w wiadrze. Wręcz się biją o ten przysmak... :lol:
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

akl62
Możliwe,że rzepak od sadu odciąga pszczoły miodne.
Pomyśl również o trzmielach i pszczołach porobnicach. Latają przy tak jak dzisiaj chłodnej pogodzie i są znakomitymi zapylaczami.Ja mam murarki i jakoś się nie kwapią na obloty.Nawet dla nich jest za zimno jeszcze.Ale,jak już pisałem,trzmiele i porobnice radzą sobie dobrze przy tak niskich temperaturach. Trzmiel oblatuje również z wieczora jak już zmierzcha.
Najbardziej trzmielom i pszczołom doskwiera letni głód.Zwróć uwagę,że łąk jest jak na lekarstwo. Kiedyś,dawno dawno temu, w zagrodzie były krowy i konik jakiś więc łąka była potrzebna.Dzisiaj to wyłącznie uprawy zbóż i kwitnący o tej porze rzepak.
A później bida! i głód taki, że karaluchy wieszają się łazience.
Ja obsiałem okoliczne nieużytki wyką ozimą,facelią i gorczycą.Nie wiem co z tego wyrośnie,ale warto spróbować.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Wodę pszczoły pobierają jak rozcieńczają pokarm, ale gdyby był nektar to by go używały i wody prawie wtedy nie noszą.
Jeśli gdzieś widać pszczoły na poidle/kałuży to na 99% brakuje w okolicy nektaru (kwiatki mogą być!).
U mnie pomimo silnego wiatru wczoraj bardzo mocno latały. Ale oczywiście na agreście nie widziałem żadnej, wszystkie chyba latały na śliwki.
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewa miododajne na V klasie ziemi.

Post »

Witam :)

Mam do zagospodarowania obrzeże działki o wymiarach 24m x 65m, a dokładnie jeden bok 65m i jeden 24m na tą chwilę. Chciałbym posadzić drzewa miododajne, ale problem leży w klasie ziemi. Jest ona klasy V (rosło tu kiedyś tylko żyto, ponieważ nic innego nie chciało - teraz "chaszcze" chcą rosnąć ;) ). Myślałem o posadzeniu lip(sadzonki gołokorzeniowe, wysyłka w październiku) lub klonów(rośliny w doniczkach, 60cm wysokości) zwyczajnych. U Was rosną te drzewa na tak słabej ziemi? Co sądzicie o ich miododajności? W jakich odstępach je sadzić? Jak dbać o nie na początku?

Same pytania, ale mam nadzieje, że ktoś mi podpowie.

Pozdrawiam,
Mateusz :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Drzewa miododajne na V klasie ziemi.

Post »

O roślinach miododajnych mamy wątek tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=31450
Może znajdziesz tam odpowiedzi na swoje wątpliwości? :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Witajcie :)
Jak sadzilibyście klon(drzewka w donicach, wysokości 60cm) i lipę(sadzonki gołokorzeniowe)? Zależy mi na szerokości odstępów między nimi. Miałyby służyc jako rośliny miododajne. Chciałbym obsadzić nimi obrzeża działki. Moglibyście polecić także jakieś roślin, które wyrosną i będą się rozprzestrzeniać między "chwastami"? Nie mam jak tej działki zaorać, ponieważ rosną tam drzewa takie jak brzozy i nie dostałem pozwolenia(na razie ;) ) na ścięcie ich :/ Także muszę posadzić miedzy nimi jakieś miododajne dla pasieki stacjonarnej. Podobne pytanie zadałem w innym temacie, ale po przeczytaniu tego nie znalazłem konkretnych odpowiedzi, a na roślinach niewiele się znam.

Mam także plan wykosić jakiś skrawek tej działki i zrobić wrzosowisko(20-30m2)

Klasa ziemi: V

Pozdrawiam,
Mateusz :)
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Drzewa miododajne na V klasie ziemi.

Post »

Małe wymagania glebowe ma robinia akacjowa. Natomiast z krzewów wysoką miododajnością przy jednoczesnych niskich wymogach odnośnie gleby charakteryzują się amorfa krzewiasta, karagana syberyjska, suchodrzew pospolity i irga rozkrzewiona. Wszystkie mają wyższą miododajność od lipy i klonów.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa miododajne na V klasie ziemi.

Post »

Akacje rosną dosłownie na działce obok, jest ich z 15 sztuk. Kilka ogromnych i kilkanaście mniejszych. Spróbuję je jakoś rozsadzić na działkę po drugiej stronie(albo u sąsiada ;) ). Chciałbym jednak też takie drzewa/krzewy, które będą dawały nektar/miód jak najdłużej lub w innych terminach niż akacje.
Planuję też posadzenie trochę wrzosów.

Może ktoś z Was posiada ww. gatunki na sprzedaż? Może troszkę taniej niż w sklepie?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Drzewa miododajne na V klasie ziemi.

Post »

Lipa też raczej długo nie kwitnie. Posadź akację, a niższe piętro obsadź miododajnymi krzewami - amorfa krzewiasta i szara, karagana syberyjska, irga czarna i błyszcząca, suchodrzew pospolity, czeremcha zwyczajna. Wrzosy wymagają kwaśnej gleby. Niestety nie posiadam sadzonek. Może szkółki leśne...?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

markus383

Nie znam się na drzewkach jak również na wrzosowiskach.
Sam przed laty 2-krotnie robiłem owakie ,ale niestety nic z tego nie wyszło.
Główną przyczyną było przesychanie gleby,była za bardzo piaszczysta i woda się za długo nie utrzymywała,a jak wrzosy raz przeschną to są do wyrzucenia. I kwaśna gleba wskazana.
Nie wiem jaki ci cel przyświeca,ale może warto coś mniej kłopotliwego posadzić lub posiać. I nie drogiego! 8-)
Słonecznik też będzie pięknie zdobił działkę i da dużo pożytku późnym latem.
Lub facelię proponuję posiać,WYBITNIE miodo i pyłkodajna. Latem dużo pięknych motyli upiększy takie poletko. Tylko posiej w połowie czerwca,bo ten z wcześniejszego siewu już przekwitł (lub na raty).
Słonecznik,facelia,żmijowiec spokojnie znoszą stanowiska słoneczne i suche.
Obrazek
Żmijowiec grecki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”