Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Już lecę :)
Też mam i sad, i maliniak, i miniwinniczkę :D
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

aguskac Ja też kupiłem "Inkę", drzewko ma takie same małe kwiatki jak Twoje czyli wiadomo, ze nie jest to Inka. Kupiona na Allegro, sprzedawca to StylowyOgrod z Zasowa.
W ich ofercie jest jeszcze siewka Rakoniewicka i Harnaś, więc to pewnie któraś z tych odmian. Boję się o prawdziwość pozostałych odmian kupionych u nich. Będę się z nimi kontaktował i prosił o dosłanie prawdziwej Inki. Chcę Inkę i żadną inną, bo to ma być odmiana późna jako uzupełnienie posadzonej także w tym roku Early Redhaven. Zobaczymy jaka będzie reakcja sklepu.

Czy nie jest będzie już za późno na sadzenie roślin w gołym korzeniu?
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Oby to był Harnaś a nie Rakoniewicka, bo Harnaś podobno smaczny, a Siewka jest beznadziejna. Choć tamtym roku miała u mnie wyjątkowo ładne, duże owoce, to były niesmaczne, takie kartoflane, nic soczystości.

Nie wiem jak z sadzeniem gołokorzeniowych, moje były w donicach, więc niestety dość drogo (37zł). Dlatego nie mam ochoty na pomyłki.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Dziś sprawdziłem u siebie na szybko : Relians, Redhaven i Iskra mają niepozorne i ciemnoróżowe kwiaty. Inka, Saturn i Harco mają większe jasnoróżowe. Między Inką i Saturn jest też spora różnica - jedna ma płatki bardziej owalne a druga lekko spiczaste. Jeśli to może coś pomoc w identyfikacji to może jutro (o ile pogoda pozwoli) zrobię jakieś zdjęcia z bliska dla porównania (oczywiście to wszystko przy założeniu, że ja mam zgodne odmianowo). Harco niestety nie zrobię bo miała tylko jeden kwiat i już przekwitł.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Fajnie byłoby gdybyś zrobił fotki z bliska :)
Widziałam Twoją Saturn, wydaje mi się że jedna moja brzoskwinia ( z metką Redhaven) ma takie, są ciut ciemniejsze niż Inki i właśnie bardziej spiczaste. To bym miała choć jedną odmianę zidentyfikowaną.

Co do tej która miała zawieszkę "Inka" nadal mam wątpliwości. Bo jeśli tylko w szkółce pomieszali metki i zawiesili metkę "Inka" na Redhaven to ok. Ale znalazłam starą metkę od mojej starszej brzoskwini, którą kupiłam jak Redhaven a jest Siewką. To jest ten sam producent, taka sama zawieszka, nawet ten sam błąd - bo podają, że Redhaven owocuje w październiku. Jeśli więc nadal sprzedają Siewki jako Redhaven to ja bardzo dziękuję!!
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Podpowiedzcie proszę bo dopiero co próbuje pierwszy rok sadownictwa na działce. Mam brzoskwinie i nektarynę. Staram się wyprowadzić korony kotłowe. Wyszło to tak, że na każdym drzewku mam po cztery gałązki w każdą stronę. Lekko odgiąłem te gałązki, żeby miały lepszy kąt rozwidlenia i przyciąłem przewodnik. Teraz każda z tych gałązek zaczyna mi kwitnąc, a na niej po 2-3 oczka. Galązki, które pozostawiłem mają po około 15 cm. Co dalej?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Jeśli drzewko jest stabilne to w granicach rozsądku pozwól na owoce. Pędy będą rosły. Możesz wprowadzić azot.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Moja brzoskwinia z małymi kwiatkami jest szczepiona, więc to chyba nie siewka Rakoniewiecka.
Czy brzoskwinia Rakoniewiecka występuje w formie szczepionej? Jeśli tak to czym się różni od siewki Rakoniewieckiej?

Tak wyglądają kwiatki:

Obrazek
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Moja fałszywka też była szczepiona, ciekawe tylko co na czym zaszczepili. W każdym razie zaczyna dojrzewać w końcu września i ma suchy, kartoflany miąższ. Jest po prostu niesmaczna.

Kwiatki są trochę inne - ciemniejsze i chyba jeszcze drobniejsze.

Dziś posadziliśmy tą, którą kupiłam w czwartek. Metka mówi, że to Redhaven ;:224 .... ma duże, piękne, lekko postrzępione kwiaty, wyglądające na kwiaty Saturna. I niech się dzieje wola nieba.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Podpowiedzcie mi mam cztery gałązki po 15 cm w każdą stronę odgięte i na każdej z nich są po 2-3 pąki wybijają, na niektórych kwitnie na różowo tak jak na zdjęciu powyżej. Z czego dalej mają rosnąć konary. Czy powinienem skrócić to do pierwszego rosnącego pąka i jego odginać do poziomu czy co powinienem zrobić?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Nie, nie - nic nie robić. Ewentualnie oberwać zawiązki owoców, jeśli zobaczysz, że to zbytnio obciąży drzewko.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Jeżeli gałąź drzewka jest powiedzmy na wysokości 80cm to ona tam pozostanie i nie zmieni się zbytnio czy wraz z drzewem kiedyś będzie rosło to w zwyż i powiedzmy osiągnie 100 cm od ziemi albo 150cm? Pytam bo muszę dopilnować, żeby kosiarka przejechałą pod drzewkami i wolałbym zbyt nisko gałęzi nie zostawiać, chyba że one z czasem pójdą w górę.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

aguskac pisze:Fajnie byłoby gdybyś zrobił fotki z bliska :)
Widziałam Twoją Saturn, wydaje mi się że jedna moja brzoskwinia ( z metką Redhaven) ma takie, są ciut ciemniejsze niż Inki i właśnie bardziej spiczaste.
Obiecałem, że zrobię zdjęcia ale dopiero dziś mogę je wstawić :)
Nie wiem czy na ich podstawie będzie można coś więcej powiedzieć - ale może się komuś przydadzą.

Nie zmniejszałem zdjęć bo mija się to z celem jeśli mają słuzyć do jakiejś identyfikacji.
Na szczęście fotosik wstawi miniatury - ale ostrzegam, że mogą się nieco dłużej otwierać (chyba, że zostaną automatycznie jakoś ograniczone przez fotosik).

Na początek Inka:

Obrazek

Iskra:

Obrazek

Redhaven:

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Reliance:

Obrazek

Obrazek

Saturn:

Obrazek


Obrazek


Mam nadzieję, że komuś się na coś przydadzą :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”