Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Nie ma znaczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
chipis84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2016, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Witam.
Chcę odmłodzić moją jukę, tylko mam pytanie,czy mogę za jednym razem przyciąć wszystkie rozgałęzienia, czy zachować jakis czas przerwy między kolejnymi cięciami?
Obrazek
Darek_2016
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 kwie 2016, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Witam wszystkich na forum
Opiszę swój problem - Około rok wcześniej juka zaczęła gubić liście więc postanowiłem ją po pewnym czasie obficie i systematycznie podlewać. Widać na poniższym zdjęciu, że jej to pomogło. Kolejnym krokiem, którym chciałbym ją upiększyć to rozmnożenie na łodydze nr. 1 kolejnych nowych odnóg.
Zabrałem się do pracy i powycinałem w 2-3 miejscach oczka i zasypałem proszkiem z węgla drzewnego (około 2-tygodni temu) jeszcze nic nie widać ale nadzieja umiera ostatnia. Chciałem zaaplikować mokry okład w tych miejscach i szczelnie okryć folią lecz przeczytałem na tym forum, iż to nie ma sensu ponieważ tylko zniszczę łodygę (zgnije). Dodatkowo łodyga nr. 1 była szczelnie zalana (chyba czymś twardym) woskiem, postanowiłem ściąć i zasypać proszkiem z węgla ponieważ chciałbym aby łodyga nr.1 rosła i rosła aby z czasem odciąć około 10cm. z nowymi odnogami i przesadzić do nowej donicy.
Proszę o pomoc w rozrastaniu, dodam iż tylko rośnie w górę a nie rodzi nowych odnóg.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Błąd, błąd, błąd...

1. Niepotrzebnie odcinałeś, tą część z woskiem - on musi być, żeby nie schnął pień. Musisz ponownie zalać woskiem.
2. Ucięty pień nie będzie rósł już nigdy do góry - pień powstaje z kolejnych rozwijających się nowych liści.
3. Jeśli chciałeś, żeby się rozrósł (rozgałęził się), to po co po ucinałeś oczka???
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Darek_2016
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 kwie 2016, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Nie ucinałem lecz wycinałem nowe oczka, ponieważ od 2-3 lat nic nie wypuszcza, jak już pisałem chciałbym ją rozmnożyć przycinając pień(łodygę nr.1) aby tak samo rosła(taka sama grubość) w nowej donicy. Ile trzeba czasu aby nowa łodyga (łodyga nr.2) osiągnęła tak duże wymiary(grubość) jak łodyga nr.1? Więc jak postąpić by z łodygi nr. 1 wypuściła nowe?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Trzeba było zostawić oczka, a odciąć górny przyrost - sam wierzchołek, wtedy pewnie z oczek wyszły nowe pędy. Teraz, jak niepotrzebnie je odciąłeś, odetnij pióropusz i... być może wypuści z pnia. Musisz liczyć na szczęście i uzbroić w cierpliwość.
Mało realne, aby w warunkach domowych ta druga łodyga osiągnęła taką samą grubość, jak mateczny pień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Dlaczego mi pieńki zaczęły gnić od dołu? Nawet czubek z liśćmi. Puścił dwa korzenie i od spodu zaczyna gnić
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Choroba grzybowa, tak czasami bywa przy ukorzenianiu w wodzie. Możesz wrzucić zdjęcia, ale raczej ciężko będzie uratować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Te piórorusze zamierzam wsadzić do ziemi po nocnym obezchnięciu (odcięłam zgnitą część), to samo z kikutami i pytanie : czy te badyle obtaczać w ukorzeniaczu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Tak, wcześniej jeszcze spryskaj preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

Nie mam. Czy można oprószyć cynamonem? Bo słyszałam że jest grzybobójczy
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

W tej sytuacji cynamon może nie wystarczyć. Musisz kupić odpowiedni preparat, bo istnieje ryzyko, że choroba grzybowa się odnowi .
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie

Post »

To znaczy co? I ile może kosztować?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”