Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: trociny - mogę obsypać "na stożek" korzenie i nasady młodych krzaków na zimę?

Post »

Ale wiecie co?
Przejrzałam sobie grafikę wujka google po haśle trociny okrycia na zimę. I tam były zdjęcia młodych krzaczków i drzewek z kopczykami z trocin. No na pewno nie były one przekompostowane. Trudno. Kopczyki zrobiłam, bo zabrakło mi agrowłókniny, więc zamiast dokupować, wykorzystałam na to. Rozgarnę je na wiosnę

na wiosnę Wam powiem, czy roślinki przeżyły.

PS Nie bardzo mogę kopczyki z ziemi robic, bo mam folię ogrodową położoną ;) Po prostu nie mam skąd tyle ziemi brac ;)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trociny - mogę obsypać "na stożek" korzenie i nasady młodych krzaków na zimę?

Post »

Trociny, zrębka czy inny materiał jest nawet dużo lepszy jak ziemia. Można zastosować okrywę 2 w 1 trociny i ziemia na wierzch. Słoma, trawa etc. I takie kopczyki ludzie tworzą od lat, u starych ogrodników od których biorę drzewka okrywają tak dziesiątki lat. przykłady mogę mnożyć. Więc jaki to problem, bo nie rozumiem gdzie on leży , w czym ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: trociny - mogę obsypać "na stożek" korzenie i nasady młodych krzaków na zimę?

Post »

Ten problem to gryzonie.
To, że ludzie tak robią to nie znaczy, że jest to genialne i najlepsze.


Mam taką masę gryzoni, że wszelka ściółka koło pniaczka to absolutnie totalne zagrożenie dla rośliny.

Szkółkarze jakoś walczą z gryzoniami, a to koty, a to totalne trucie, trucie wybiórcze.
Ja stosuję tylko trucie wybiórcze, a przede wszystkim agrotechnikę. Motyczkuję ile się da i ile ja mam sił, i nie używam ściółek.

( Jak mi jeden szkółkarz powiedział jak truje to spadł byś chyba z krzesła)
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: trociny - mogę obsypać "na stożek" korzenie i nasady młodych krzaków na zimę?

Post »

Potwierdzam, mam pryzmę kory, piachu i tłucznia. Nie mieszkają tylko w tłuczniu :) Kiedyś potrzebowałem kilka taczek piachu, naliczyłem 35 szt. młodych myszy i kilka nornic.


Każdy się broni jak może, ważne że pomaga.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Trociny jako materiał do zimowego kopczykowania

Post »

Może w końcu mój kanapowy kot się przyda, chociaż głowy za darmozjada nie dam.

A tak z innej beczki, skoro armię opuchlaków poległy w starciu z moimi żabami, no i trochę z wrotyczem, może koty też pomogą.
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Trociny jako materiał do zimowego kopczykowania

Post »

Ja w zeszłym roku dorwałam kilka worków trocin, część poszła pod iglaki jako ściółka a część wymieszana w proporcji 1:1:1 z piaskiem i humusem posłużyła do kopczykowania wszystkiego co trzeba było.
Wszystko przetrwało, na wiosnę kopczyki zostały rozgarnięte (trocin widać już nie było) i tyle.
Gryzoni więcej niż miałam wcześniej nie zauważyłam - odkąd sprzątnęliśmy różne pozostałości po budowie i używam płynu do odstraszania kretów to myszy raczej sporadycznie próbują gniazdo robić (prędzej w szopce szukają miejsca dla siebie).
W tym roku już trocin nie mam to do kopczyków używam kory + piasek + humus.
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Trociny jako materiał do zimowego kopczykowania

Post »

A ja poszłam za ciosem, bo serce mnie bolało, że tyle resztek i trocin się może zmarnować, oprócz kopczyków z trocin - nie mieszałam, bo nie ma skąd brać tak dużo ziemi - wybrałam ścinki wielkości średniej wielkości i dużej kory sprzedawanej w sklepach i rozsypałam na folii między krzakami.

Ktoś gdzieś rzekł był, że korę trzeba sterylizować, czy coś, przed użyciem jako ściółkę. Jak ją wysypałam sautee ;)
octavian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2010, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odpady z tartaku wykorzystanie w ogrodzie... (trociny,kora,w

Post »

Jerome pisze: Można zrobić kompost, tylko trzeba by trochę zielonego dosypać i każdą warstwę mocznikiem potraktować. Proces długotrwały, ale efekt zadawalający. ;:306
Witam. Czy ktoś z forumowiczów może uzupełnić tę wypowiedź ? Przywiozłem na działkę 6 worków po 120 litrów trociń sosnowych i mam zamiar je kompostować. Dokupiłem mocznik i szukając informacji o kompostowaniu trocin wyczytałem, że trzeba na 1m3 trocin dodać 1kg mocznika. Czy ktoś z was kompostował same zwilżone trociny sosnowe z mocznikiem. Czy proporcje C:N o których napisałem są dobre. A może ktoś ma jakieś inne doświadczenie co do kompostowania trocin ??
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Post »

octavian pisze:Przywiozłem na działkę 6 worków po 120 litrów trocin sosnowych i mam zamiar je kompostować
To masz ok 1,2 m3 jak się nie rąbnąłem :wink: Trociny mają C:N ok 300-350:1. Ja bym dał na taką ilość z 1 kg mocznika, ale bym zrobił roztwór na 4 konewki (4 x ok 10l wody + 0,25 kg mocznika) i wilgotne trociny przelał warstwami.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Post »

pelikano11 pisze: To masz ok 1,2 m3 jak się nie rąbnąłem
Mi wychodzi 720l :)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Post »

Wiedziałem :D kalkulator miałem w głowie :D 0,72 m3...blisko metra3
Podawałem w m3 , bo tak przyjmuje się ilość azotu na jednostkę. Spokojnie można dać kilogram mocznika na taka ilość trocin. No może rozłożyć w czasie/na dwa razy np, ale niekoniecznie.
octavian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2010, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Post »

dziękuję za wyjaśnienie, bo z przeliczaniem stosunku C:N idzie mi slabo. Dowiozę dzisiaj trzy worki i uznam całość jako 1m3 do potraktowania 1kg mocznika.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trociny,kora i inne odpady z tartaku wykorzystane w ogrodzie

Post »

Pryzmę powinieneś przerzucić 2-3x w roku. Ta dawka dla trocin to wg mnie minimum. Dla C:N 60:1 daje się na 1m3 200-400g mocznika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”