Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Andrzej Włodarczyk

Post »

Dziękuję Mariolo właśnie o coś takiego mi chodziło. Coś niecoś na tych zdięciach już widać Ale ciekaw jestem też innych rozwiązań łączenia elementów szkieletu
A może ma ktoś z forumowiczów zdjęcia własnego tunelu?
Ogrodnik111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 sty 2007, o 18:17
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Erazm pisze:Planuję skrócenie tunelu z 6 do 4,5 m. Wiąże się to z koniecznością przycięcia folii i ponownym jej zgrzaniem. Czy jeżeli przytnę i ponownie zgrzeję folię, która była używana tylko jeden sezon to miejsce zgrzewania będzie trzymać? Czy mam miejsce zgrzewania przemyć i czym?
Mam oczywiscie zgrzewarkę do folii.
Ja osobiście nie polecam takich eksperymentów czytałem że już zgrzałeś tą folie mam nadzieje że ci jeszcze się trzyma :D ale decydującym czynnikiem jest zużycie folii spowodowanie m.in. utlenieniem i zabrudzeniem jeżeli folia jest już matowa to jej zgrzanie nie będzie trwałe . Jeżeli nie ściągasz jej na zimę (osobiście nie polecam ściągać) to dopiero po ostrych mrozach wyjdzie jakość twojego zgrzewa jak wytrzyma to znaczy że dopiero możesz się cieszyć z sukcesu :)
Ogrodnik
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Zgrzanie przetrwało cały sezon. Na zimę folię zawsze zdejmuję (od 18 lat). A dlaczego nie zalecasz zdejmowania folii na zimę?
Pozdrawiam Andrzej.
Ogrodnik111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 sty 2007, o 18:17
Lokalizacja: Oleśnica

Post »

Zdejmowanie folii na zimę ma tylko sens jak konstrukcja twojego tunelu jest nieprawidłowa czyli ma jakieś ostre krawędzie, kształt pałąków nie jest owalny tylko prosty a ich powierzchnia jest chropowata w innym wypadku nie należy zdejmować folii gdyż więcej się niszczy przy tym niż to pomaga .Prawidłowo naciągnięta folia na profesjonalnym tunelu jest nie do zniszczenia przez żadne czynniki atmosferyczne (domyślam się że dlatego boisz się o swoją folie )a jej trwałość jest i tak przeliczona odpowiednio na sezony . W moim rejonie też niektórzy działkowcy ściągają folie ale tłumaczą się przeważnie tym że w okresie zimowym ich działki są nawiedzane przez wandali którzy niszczą folie. :shock:
Ogrodnik
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Mój tunel jest kształtu:
Obrazek Obrazek Obrazek

Ja folię zdejmuję i tak na zimę gdyż, co roku zmieniam miejsce ustawienia tunelu. Trzeba to raczej robić przy uprawie pomidorów, papryki,... (zagrożenie chorobami grzybowymi, zmęczenie gleby).
Jak twierdził sprzedawca u którego kupowałem folię by przedłużyć jej trwałość (żeby nie pękała zwłaszcza na zgięciach) należy ją zdejmować z tunelu po sezonie i zakopywać na okres zimowy w ziemi. Co myślisz o tym?
Ja folię przechowuję w wilgotnej piwnicy działkowej. Nie traci wtedy swoich właściwości z uwagi na wilgotność.
Pozdrawiam Andrzej.
Ogrodnik111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 sty 2007, o 18:17
Lokalizacja: Oleśnica

Post »

Erazm pisze: Jak twierdził sprzedawca u którego kupowałem folię by przedłużyć jej trwałość (żeby nie pękała zwłaszcza na zgięciach) należy ją zdejmować z tunelu po sezonie i zakopywać na okres zimowy w ziemi. Co myślisz o tym?
Coś w tym jest bo gdy pozbawisz jej światła i ograniczysz dostęp powietrza to na pewno jej trwałość się zwiększy w porównaniu do folii założonej cały sezon tylko należy ta czynność wykonać bardzo delikatnie tak żeby jej nie uszkodzić i starać się ją tak zwinąć żeby miała jak najmniej zgięć . Zresztą nie będę się mądrował za dużo bo pewnie już masz w tym praktykę :D
Ogrodnik
Ogrodnik111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 sty 2007, o 18:17
Lokalizacja: Oleśnica

Post »

Jeszcze jedno pytanko Erazm jak przycinasz tak ładnie żywopłot masz jakiś wzorzec czy coś w tym stylu a może masz takie precyzyjne oko :wink: bardzo mnie to ciekawi bo już planowałem takie przycięcie tylko nie mogłem znaleźć dobrego sposobu na jednakowe łuki :?:
Ogrodnik
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Za pierwszym razem zrobiłem wzorzec ze zgiętej listwy, a później już na "oko". :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Ogrodnik111 pisze:
Ja osobiście nie polecam takich eksperymentów czytałem że już zgrzałeś tą folie mam nadzieje że ci jeszcze się trzyma :D ale decydującym czynnikiem jest zużycie folii spowodowanie m.in. utlenieniem i zabrudzeniem jeżeli folia jest już matowa to jej zgrzanie nie będzie trwałe ...
Miałeś rację. Zgrzanie wytrzymało tylko jeden sezon. Dziś zakładałem folię na tunel i stwierdziłem, że zgrzewanie puściło na dużym odcinku. Na szczęście poradziłem sobie z tym. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Mały tunel foliowy

Post »

Mam metalowe łuki, na które można dać folię, i tunelik gotowy. Czy warto w takim czymś uprawiać fasolę szparagową? Czy to przyśpieszy zbiory? Zostało też mi sporo czystej cienkiej folii po remoncie mieszkania, czy wytrzyma parę tygodni na tym tuneliku?
Waleria
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jak folia jest cała to na pewno wytrzyma. Możesz śmiało ją zakładać. Powinna Ci starczyć na 2 - 3 sezony. :lol: Jak dasz fasolę szparagową do tego tuneliku to możesz przyśpieszyć jej wysiew. Zdejm po przymrozkach majowych.
Pozdrawiam Andrzej.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Walerio folia wytrzyma a fasolę możesz posiać około 20 kwietnia.
Warunek w tuneliku.
Andrzej Włodarczyk

Post »

Witam. Tunel postawiony. Folia kupiona tylko teraz zgrzać. I tu zaczyna się mój problem, czym? Może być żelazko? Jeśli tak, to jaką temperaturę ustawić, jak długo trzymać w jednym miejscu? Jaka szerokość zgrzewu? Wiem, że pytań jest kilka ale proszę pomóżcie, chcę zgrzewać jutro, za folię dałem 400zł i nie chciałbym czegoś spartolić.
Pozdrawiam Andrzej
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”