Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
KaraibskieMango
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sty 2016, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Dzięki za wasze rady. Zdecydowałam się jednak posadzić rośliny osobno, może przy kolejnym przesadzaniu wylądują razem w doniczkach.
Damiox
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 mar 2016, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Czy kaktusy Echinopsis eyriesii, Echinocereus viereckii v. morricalii, mammillaria spinosissima i Mammillaria hahniana mogą zostać posadzone w jednej doniczce?
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Nie dawałbym tych rodzajów do jednej donicy. Echinocereus viereckii v. morricalii będzie potrzebował trochę miejsca na rozprzestrzenianie sie a w tym czasie donice opanują Ci szybko rosnące mammillarie.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Damiox
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 mar 2016, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Kaktusy przesadzone, będzie im dobrze w takiej mieszance ziemi z Leroy, piasku i żwiru?

Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Na pierwszy rzut oka wygląda to dobrze. Teraz należy roślinkom zapewnić maksymalnie dużo światła i polewać je z rozsądkiem.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Ananas26
200p
200p
Posty: 214
Od: 4 lip 2014, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Z echinocereusa wyrośnie krzaczor, który będzie potrzebował miejsca. Jestem przeciwny łączeniu roślin z różnych rodzajów w jednej donicy. Najlepiej jeden gatunek, rodzaj. Niektóre, jak Turbinicarpus wymagają rzadkiego podlewania, a inne np. Eriocactus magnificus - częstego. Uebelmannia pectinifera, która niedawno pojawiła się nieszczepiona i w przystępnej cenie, czy Discocactus sp. muszą mieć zapewnione ciepłe zimowanie, a nieszczepione Toumeya papyracantha, Pediocactus sp., Mediolobivia sp., Lobivia sp., Escobaria sp. (poza E. cubensis - minimum 15 st. C), Sclerocactus sp. i tak można wyliczać bez końca - chłodne. Przy takiej różnorodności złe byłoby łączenie tych gatunków.
Pozdrawiam, Filip :)
Moje wątki
annazi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 kwie 2016, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Ogólnie z kaktusami jest tak że poradzą sobie i w grupie i pojedynczo. Także przesadzanie powinno być wedle uznania;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

annazi, sorry za pytanie ale masz doświadczenie w uprawie kaktusów?
Stwierdzenie wedle uznania, czyli inaczej dowolnie nie zawsze kończy się dobrze dla kaktusów. Określone kaktusy, mają różne wymagania uprawowe. Nie posadzisz w jednej doniczce np. Melokaktusa i Echinopsisa, bo ten pierwszy jest ciepłolubny i trzeba go zimować w cieple, a tego drugiego w niskiej temperaturze. Jedne rosną w kępach, inne pojedynczo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Potrzebuję pomocy. Mam nadzieję, że w dobrym temacie piszę.

Przy okazji przesadzania swoich roślin stwierdziłam, że wezmę mamy kaktusa i jego też od razu przesadzę, bo powiem szczerze bidnie wygląda i nie był praktycznie w ogóle przesadzany. No i teraz mam problem bo po wyjęciu go z doniczki okazało się, że za wiele korzeni to on nie ma (no chyba, że u niego to norma :?: ) i nie wiem do jakiej doniczki go dać?
Korzenie wyglądają tak
Obrazek Obrazek

mam takie dwie najmniejsze doniczki
Obrazek
któraś będzie ok, czy lepiej dla niego kupić jakąś płytszą?

Mam nadzieję, że zdjęcia ok, bo jeszcze nie nauczyłam się do końca wklejać na to forum zdjęć :roll:
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Korzeni jest mało, bo podłoże było zbyt żyzne i roślina nie wykształciła silnego systemu korzeniowego bo nie było takie potrzeby. Nie mniej korzenie wyglądają dobrze i nie jest to żaden problem. Wg mnie czarna doniczka jest trochę za mała a żółta zdecydowanie za duża. Ja bym znalazł coś o średnicy większej o około 1-2cm od kaktusa. Jeśli musisz wybrać którąś z doniczek ze zdjęcia to sugeruję tę czarną. Podłoże musi być bardziej przepuszczalne niż te resztki ze zdjęcia. Musi być w nim więcej frakcji mineralnych, co najmniej 50% a najlepiej około 70%.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Na razie kaktus jest poza doniczką, bo nie mogłam się na żądną zdecydować. Podobnie jak Ty piszesz, jedna dla mnie była za mała, a druga się za głęboka wydawała. Przejdę się dzisiaj do sklepu to może mu znajdę odpowiednią. A możesz mi jeszcze powiedzieć jak głębokiej szukać? Może być zwykła doniczka, czy lepiej jakaś płytsza?

Co do podłoża to już właśnie wiem, że musi być bardziej przepuszczalne, dlatego swoje sukulenty też przesadzam :wink: To co widać na zdjęciu to resztki tego w czym siedział do tej pory.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Jak doniczka będzie dobrej średnicy, ale zbyt głęboka, to możesz ją spokojnie wykorzystać, po prostu zrób wyższą warstwę drenażową, wtedy na samo podłoże zostanie akurat tyle, ile trzeba.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Ok, rozumiem.
W takim razie dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”