Ogrodzenie z siatki. Osadzanie słupków itp.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków

Post »

Można kupić taką zaprawę gotową w workach 25 kg po ok. 9-10 zł za sztukę
A jakiś przykład takiej gotowej zaprawy bo znaleźć czegoś takiego nie mogę?
zakk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2016, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa zachod

Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków

Post »

Mass w Castoramie- cementowe mieszanki betonowe np baumit b 20 b25 luv coz z tanszych jest wybor
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków

Post »

Aha dzięki, ale nie widzę tego na allegro, Castoramy nie mam w pobliżu :( I taki beton wystarczy wsypać w dołek ubić i sam zwiąże z czasem? Bo w opisie nie ma takich informacji.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków

Post »

W zeszłym roku sam ogrodziłem ok 500mb płotu (właśnie słupki zabetonowane i siatka 1.6m) więc mogę dodać coś od siebie (może się przydać:


1) W jakich proporcjach ma być rozrabiany beton

Ja rozrabialem w proporcjach cement - piach - żwir 1-2-1.
Widzę, że beton ze żwirem jest o wiele mocniejszy niż beton oparty na samym piachu i cemencie.

2) Wymiary dołków pod słupki

Wierciłem wiertłem (przy większej ilości słupków polecam - wychodzą równe dołki co daje w efekcie mniej betonu i szybszą pracę).
Słupki podporowe (narożne, przy bramach lub słupek co 50m) robiłem z grubszych rurek i nieco dłuższe. Pod nie wierciłem najgrubszym wietłem - 25cm. Wychodził spory dół i sporo betonu ale myślę, że warto.
Pozostałe słupki (te pomiędzy nimi) wierciłem wiertłem średnim - 20cm (miałem jeszcze 15cm ale uznałem, że za ciekie a poza tym niewygodnie było osadzać słupki i ubijać - bo dodawałem kawałki gruzu betonowego).

3) Jak usztywnić słupki, aby przy zalewaniu betonu trzymały pion

Ja ustawiałem słupek w docelowym miejscu (jeśli była potrzeba - to stawaiłem go na dobranym kawałku gruzu), obstawiałem z czterech stron większymi kawałkami betonowymi, które ubijałem twardą rurą tak by słupek stałstabilnie. To zasypywałem suchą zaprawą (już ze żwirem) ale zalewałem ją wodą.
To co jest podane wyżej, że można zostawić suchą zaprawę - jest słuszne ale tylko w sytuacji gdy nie dajesz gruzu. Gdy dasz gruz (jak ja - co wychodzi oszczędniej zwłaszcza jeśli dysponujesz gruzem betonowym) to musisz to zalać wodą by zrobiła się papka bo sucha zaprawa może nie dotrzeć we wszystkie zakamarki i jej nie ubijesz. Takie puste miejsce po którejś zimie prawie na pewno przyczynią się do rozsadzenia betonu.

Jak już miałem to zlane i widziałem, że się wymieszało i dotarło do najniższych zakamarków to dokładałem kolejne warstwy gruzu (nigdy tak by gruz leżał na gruzie - zawsze na warstwie betonu) i znów suchy beton i woda.

W sumie mógłbym od razu lać rozrobiony ale przy moim obszarze (jak pisałem - ok500mb) trudno byłoby mi transportować rozrobiony z wodą beton (wychlapuje się z taczki) - a suchy nie stanowił problemu - wodę wlewałem w dołek.

W ten sposób dojechałem do górnej krawędzi - i następne słupki.

tutaj jeszcze mogę polecić pewien trik, który sprzedali mi panowie z firmy zajmującej się ogrodzeniami. Jak masz nierówny teren i przyjdzie moment, gdzie wylewka miałaby być nad poziomem obecnego gruntu - to warto zaopatrzyć się w plastikowe wiaderka 10l. Najtaniej je dostać w piekarni/cukierni - gdzie służą do dostarczania musów owocowych i dżemów do ciastek, pączków itp. U mnie w piekarni można takie wiaderko odkupić za 50gr. Jak się to dobrze zrobi to jest wielokrotnego użytku (odcinasz dno i obstawiasz na dołku tak by powstał stożek zwężający się ku górze - jak beton już w miarę zwiąże ale jeszcze nie wyschnie to wiaderko się łatwo wyciąga do góry.



4) W moim słupkach przeznaczona długość na zabetonowanie jest około 40cm. Jeśli dołek ma być głębszy to co podkładać aby słupek nie wisiał w powietrzu(cegłę?)

Zakładam, że masz siatkę 1,6m i dostałeś słupki 2m. Też na początku zrobiłem ten błąd - dostawca nawet twierdził, że wystarczy 30cm słupka w betonie a betonu wylać na 60-70cm. Ja się z tym nie zgadzam. Kilka słupków zrobionych w ten sposób nie sprawiało wrażenia najstabilniejszych więc wszystkie następne wydłużyłem do 2,2-2,3m co dało mi 60-70cm słupka w ziemi (u mnie jeszcze dochodziły nierówności i opisane wiaderka więc przy 40cm zapasu czasem by wyszło, że słupek jest na 10-20cm w ziemi.

Jak już coś podkładasz (tak czy inaczej może wyjść taka konieczność - nawet przy dłuższym słupku) to nigdy cegłe. Nie dawaj w ogóle cegły do betonu. Cegła po jakimś czasie się kruszy, "lasuje" - nie wpływa to pozytywnie na trwałość takiej podbudowy. Jak chcesz uzupełniać czymś wylewkę to tylko gruz betonowy - jakieś kawałki kostki, obrzeży, płyt betonowych, krawężników itp. Lepiej pokruszyć na mnijsze kawałki - lepiej wiąże ale kila większych można wykorzystać do wstępnego obstawienia słupka (jak pisałem wyżej).

5) Po jakim czasie od zabetonowania można zakładać siatkę.

Nie spiesz się. Tydzieńto minimum a nawet poczekałbym dłużej. Siatkę musisz naciągnąć (bez względu na wybraną przez Ciebie metodę - czy najpierw naciągasz linkę górną i na niej wieszasz siatkę i naciągasz, czy odwrotnie - najpierw siatka a potem linki - zawsze jest to duża siła na słupki krańcowe.

Ja z uwagi na to, że proces ten rozłozył mi się w czasie to jak nakładałem siatkę, to jedna strona była już ponad miesiąc bo betonowaniu a druga jakoś ok tygodnia.

Ta, która stała dłużej (miesiąc to może i za długo ale tak u mnie wyszło) to nie było problemu. Natomiast jeden odcinek, na który siatka poszła ok tygodnia po wylaniu - przy naciąganiu (mimo słupków podporowych) okazało się, ze krańcowe się lekko zgięły. Nie widać tego w zbyt rażący sposób ale jednak.

Wydaje mi się, że zaprawa sama w sobie była ok - przecież nic nie pękło - ale ziemia była naruszona i nie siadła (zależy też jaką masz ziemię) - i wydaje mi się, że przy naciąganiu te skośne słupki podporowe po prostu razem z blokiem betonu minimalnie wepchnęło głębiej w ziemię. Nie wiem dokładnie - ale następnym razem odczekałbym trochę dłużej (teraz będę tą samą metodą robił konstrukcje pod winogrona i kiwi a jesienią kawałek dodatkowy ogrodzenia - i teraz odczekam dużo dłużej po osazdeniu słupków)

To tyle z moich spostrzeżeń.
Może się przyda, może nie.

Może ktoś się nie zgodzi - trzeba brać poprawkę na to, że nie jestem specjalistą ani profesjonalną firmą - może zrobiłem jakieś błędy.
Z tego też samego powodu (robiłem dla siebie i na lata a nie tak jak niektóre firmy - na szybko i iść na kolejną robotę) wolałem coś zrobić nieco solidniej (mam tu na myśli przedłużane słupki). Może ktoś inny poradzi Ci, że to nie ma sensu i że przesadziłem....
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Osadzanie słupków ogrodzeniowych (betonowanie)

Post »

Super dzięki za porady, na pewno mi się przydadzą jak będę stawiać własne ogrodzenie. Jednak nadal nie wiem czy ten baumit b 20 po prostu można nasypać w dziurę i ubić tak by sam pobierał wodę z otoczenia żeby związał czy może trzeba to zalewać wodą?
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Osadzanie słupków ogrodzeniowych (betonowanie)

Post »

Tak jak pisałem - jeśli dajesz tylko to, to można - spokojnie wystarczy. Nawet widziałem takie rozwiązania.

Jeśli jednak będziesz chciał pójść trochę w "system gospodarczy" i oszczędzić na betonie uzupełniając gruzem betonowym - to nie polecam, bo trudno mieć pewność, że dotrzesz nim we wszystkie zakamarki.

Nie wiem natomiast jak wygląda czas twardnienia/wiązania - i jak to wpłynie na czas, po którym możesz naciągać linki/siatkę.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Osadzanie słupków ogrodzeniowych (betonowanie)

Post »

Czas wiazania betonu to 28 dni do pełnej wytrzymałosci. W betonie przemysłowym, można siatkę zakładać juz pno 3-7 dniach. Robionym w warunkach domowych na popularnym cemencie 32 po 14 dniach. A i pamiętać że nie przesadzamy z wodą. Nadmiar wody szkodzi. Wody 2:1 w stosunku do cementu którego jest 1 szufla na 2 szufle piasku/żwiru.

Beton ze żwirem i piaskiem zawsze będzie mocniejszy - z fizyki.
Z definicji żwir to jest tzw kamyszek o uziarnieniu pow. 2 mm -[popularny 2-8 i 8-16]. Budowlańcy często mówią "żwir" na pospółkę - naturalną mieszaninę piasków i żwiru.

Dołek głebszy. Pod słupek podstawić kamień czy gruz, ale nie cegłe jak pisali wyżej koledzy. Dobrze jak słupek będzie miał "wasy". Jedną z zalet jest to, że nikt po nocy nie wystawi tego słupka.

Wielkość dołka zależna od rodzaju słupka. ale nie ma co przesadzać. Lepszy głębszy niż płyki i szeroki. Otwory można robić wiertnicą nawet ręczna. Wiadomo, ciężar podstawy ma znaczenie - ale także głębokość i rodzaj gruntu.

Lepszy beton gęsty niż lejący, ale do gęstego warto mieć wibrator (można zabrać żonie z szafy :;230 ) - tak poważnie, chodzi, by mieć czym zagęścić. Zbyt dużo wody osłabia beton. Zamiast więcej wody, warto dać uplastyczniacze do zaprawy.

jak masz krótsze słupki (te 2m) to zwróć uwagę na jakiej wysokości będziesz montował siatkę - by nie okazała się za krótkie. Jeśli to już się to stało, to zawsze można dospawać kilka prętów zbrojeniowych, w tym poprzek, poprawi to siłe trzymania, ale wtedy dołek odpowiednio szerszy.

Jeśli zaprawa nie jest za luźna, to sama utrzyma słupki - Ty tylko pilnujesz by podczas zalewania i ubijania zaprawy trzymały pion.
mario_79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 26 lip 2016, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Osadzanie słupków ogrodzeniowych (betonowanie)

Post »

Witajcie,

Tak sobie czytam gdyż sam jestem przed budową ogrodzenia. Pytanie ile dołków zapełnię jednym workiem Baumitu B20 25kg? Nie będę dawał gruzu bo go po protu nie mam.jakiś kamień pod słupek tylko.
Awatar użytkownika
Miododajna
50p
50p
Posty: 94
Od: 17 sie 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków

Post »

Tu nie chodzi o strefę przymarzania. Ogrodzenie to nie brama że kilka cm spowoduje nie możność używania.
Tu chodzi o to że tylko 40cm to za mało by słupek stał stabilnie. Najlepiej jak 1/3 słupka jest w ziemi. My dawaliśmy ok 65/70 cm wgłąb ziemi. Średnica też nie może być za mała. 25cm to minimum. Najpierw nawiercaliśmy wierntnicą /kupisz na aledrogo za kilkadziesiąt zł/ a potem szpadlem bo ziemia gliniasta twarda.

Warto nawrzucać kamieni polnych duże oszczędności na cemencie. Piasek ze żwirem leszy niż zwykły piach. Zamiast siatki dawaliśmy panele ogrodowe. Troche droższe ale o niebo lepiej wyglądają i są trwalsze. Do tego 1 osoba zamontuje je , a w przypadku siatki trzeba 2 osób i najlepiej sprzętu /traktor/ do naciągania drutu.

Zamiast wylewać murek betonem daliśmy podpatrzone u innych krawężniki Tanio szybko i estetycznie :-)
szalonykon pisze:Dzięki za odpowiedzi.
Co do głębokości dołka. 40cm to nie jest za mało?. Gdzieś usłyszałem o tzw strefie przymarzania. Jak to ma się do głębokości dołka?.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Osadzanie słupków ogrodzeniowych (betonowanie)

Post »

Nie zgodzę się z kilkoma punktami:
Miododajna pisze:Tu nie chodzi o strefę przymarzania. Ogrodzenie to nie brama że kilka cm spowoduje nie możność używania.
Tu chodzi o to że tylko 40cm to za mało by słupek stał stabilnie. Najlepiej jak 1/3 słupka jest w ziemi. My dawaliśmy ok 65/70 cm wgłąb ziemi. Średnica też nie może być za mała. 25cm to minimum.
[/quote]

- chodzi, chodzi. Słyszałaś o podciąganiu kapilarnym i wysadzinach mrozowych? Nieciekawie wygląda ogrodzenie, w którym po kilku, kilkunastu latach niektóre słupki są wyżej, krzywiej, chwieją się itp. A widziałem takie. Zgodzę się z tym, że dobrze jak duża część jest w ziemi - w zasadzie to im większa tym lepsza - oczywiście dochodzi wątek ekonomiczny i tutaj już widać, że dobrze jak maksymalnie dużo jest w gruncie - no ale długie słupki kosztują. Niektórzy specjaliści polecają zrobić głęboki dołek ale słupek osadzić w nim płytko a jego przedłużeniem miałby być beton. Też nie polecam - tak robią ci co tną koszty na słupku. Beton jest kruchy i łatwo pęka w połowie w poprzek tam gdzie kończy sie słupek. Pewnym rozwiązaniem jest wpuszczenie głębiej 1-2 drutów zbrojeniowych - ale czy to ma sens?

Natomiast średnica 25cm to stosowałem tylko dla słupów głównych - na których była naciągana linka. Pomiędzy nimi spokojnie 20cm wystarczy.

Miododajna pisze: Warto nawrzucać kamieni polnych duże oszczędności na cemencie. Piasek ze żwirem leszy niż zwykły piach.
Tu się zgodzę w 100% - niekoniecznie chodzi tylko o oszczędność ale beton jest mocniejszy i słupek stabilniej stoi jeśli jest rozsądnie obłożony dobrymi kamieniami (byle nie za dużo - wszystko z umiarem - cement też musi dotrzeć wszędzie). No i oczywiście lepiej się obstawia takie słupki bo już po zalaniu stoją stabilnie i można o nie np. sznurek zaczepić (nie naciągać).
Miododajna pisze:Zamiast siatki dawaliśmy panele ogrodowe. Troche droższe ale o niebo lepiej wyglądają i są trwalsze.
Tutaj to już kwestia gustu - do czasu też tak uważałem ale od kiedy widzę coraz więcej paneli wokół marketów, placów budowy i innych podobnych obiektach to mimo wszystko tradycyjna, ładnie zawieszona siatka może im spokojnie dorównać. Ale to już kwestia gustu.

No a z trwałością to jest różnie - widziałem powginane porządnie (ale na akty wandalizmu się za dużo nie poradzi - fakt -siatkę też można zdeformować jak ktoś wystarczająco głupi i złośliwy).
Miododajna pisze: Do tego 1 osoba zamontuje je , a w przypadku siatki trzeba 2 osób i najlepiej sprzętu /traktor/ do naciągania drutu.
Z tym się absolutnie nie zgodzę i jestem tego przykładem (wyjątkiem) sam zawiesiłem sporo ponad 400mb siatki (przy słupkach miałem pomoc ale z siatką sobie spokojnie radziłem). Wystarczy do tego odpowiednie podejście i metoda. Z narzędzi - wystarczy jeden pręt zbrojeniowy fi 12 i pas do zapinania ładunku na przyczepie z tzw. "grzechotką". Już chyba gdzieś pisałem jak to zrobić.
matysh_2006
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 sty 2017, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogrodzenie dużej działki.

Post »

Witam Wszystkich forumowiczów. :wit

Za jakiś czas zamierzam ogrodzić moją działkę rolną o długości ogrodzenia nie całe 550m.

W zawiązku z tym mam kilka nie jasności i chciałbym się poradzić ludzi, którzy mieli może podobne dylematy. :roll:

Wysokość ogrodzenia ma być 1,5m.

Dla ułatwienia podam w podpunktach moje pytania:

a) Jakiej wysokości użyć słupków 2m, czy 2,30m?

b) Na jaką głębokość wywiercić dołek pod słupki, czy w przypadku słupków 2m na 50cm wystarczy a w przypadku 2,30m na 80cm?

c) Zastanawiam się nad typem słupków a mianowicie :

- słupek ogrodzeniowy fi48 x 230cm ocynk ogniowy

- słupek ogrodzeniowy fi42 x 200cm ocynk ogniowy

- słupek ogrodzeniowy Profil (prostokątny) 60x40 x 220cm ocynk ogniowy

- słupek betonowy szpalerowany o przekroju na górze 8 x 8 cm a na spodzie 10 x 10cm i długości 220cm


d) Jakiej siatki najlepiej użyć bo raczej zdecydowany jestem na siatkę leśną (taniej wychodzi przy takiej ilości :shock: ) ale może jestem w błędzie:

- siatka ogrodzeniowa ocynkowana, powlekana PCV 60x60mm i 3,2mm grubości

- siatka ogrodzeniowa ocynkowana, powlekana PCV 65x65mm i 3,2mm grubości

- siatka leśna 150/19/15 G12

e) Czy do zalewania dołków słupków mogę dorzucić kamienie polne?

Gdyby ktoś posiadał może zdjęcia z takich realizacji to byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie bo chcę robić to ogrodzenie sam. ;:136

Dziękuję za poświęcaną uwagę i czas.

Pozdrawiam

Mateusz Sz.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie dużej działki.

Post »

Dołek pod słupki na 80cm lub nawet głębiej w zależności od głębokości przemarzania gruntu.
Słupek ogrodzeniowy fi48 x 230cm ocynk ogniowy.
Siatka ogrodzeniowa ocynkowana, powlekana PCV 60x60mm i 3,2mm grubości.
Bez kamieni polnych.
Powodzenia! :D
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ogrodzenie z siatki - jakie?

Post »

Czy w Polsce jest dostępny jakiś produkt podobny do cattle panels?
To wygląda tak:
http://fence.wursttex.com/wp-content/up ... -Ideas.jpg
http://pics.davesgarden.com/pics/2010/0 ... 2bad03.jpg

Takie kratki dają się łatwo wyginać, można je wykorzystać na wiele sposobów w ogrodzie, są dosyć tanie (z tego co widzę na zagranicznych stronach).
U nas widuję tylko siatki (za cienkie) lub panele ogrodzeniowe (za grube i za drogie).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”