Kompost na balkonie?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Dogaressa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 mar 2016, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa-Grochów

Kompost na balkonie?

Post »

Dobry wieczór,
to mój pierwszy wątek, a nawet post tutaj :wit

Jestem fanką roślin, ale mieszkam w mieście i mam tylko skromny balkon. Marzy mi się własny kompost.

Czy ktoś z Was produkował/produkuje kompost na skalę mikro? Czy to w ogóle ma sens? I jak osiągnąć dobry skutek niewielkim kosztem?
Zawsze słucham rad.
Czasem idę za nimi. Czasem nie ;)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: kompost z balkonu?

Post »

Szukaj tutaj https://www.google.pl/webhp?sourceid=ch ... nik+domowy
,a tu o dżdżownicach http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=238
Można połączyć te dwie metody.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: kompost z balkonu?

Post »

Kastra x 2 + dżdżownice kalifornijskie+odpadki + celuloza = wermikompost + biohumus.
Moje wątki
Festina Lente
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: kompost z balkonu?

Post »

Ja kompostowałem na balkonie wszystkie resztki z kuchni, a nie było tego mało bo rodzina jest 3 osobowa (sami dorośli) i to wegetarianie.

Pojemnik miał 45L (przezroczysta SAMLA z Ikei), w środku było chyba z 500 dżdżownic kalifornijskich. Jak robaczków jest dużo to są w stanie przerobić duże ilości materiału. Wszystko przeniosłem do rodziców na ogród, do pojemnika 500 L, ale do tego czasu zdawało to egzamin w lato i co ciekawe- w zimę, bez problemu.
Dogaressa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 mar 2016, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa-Grochów

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Dzięki za odpowiedzi :D Czy balkon o wystawie południowej nie będzie zbyt gorącym miejscem dla miłych zwierzątek? (dla mnie jest :wink: latem właściwie nie wychodzę na balkon za dnia).

OT: Dlaczego moczy się nasiona w herbatce rumiankowej? Tylko paprykę czy jeszcze jakieś? W życiu o tym nie słyszałam :shock:
Zawsze słucham rad.
Czasem idę za nimi. Czasem nie ;)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

logan18 pisze:Wszystko przeniosłem do rodziców na ogród,
Dlaczego przeniosłeś? Śmierdziało? Muchy się zlatywały?
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Pojemnik miał pokrywę, więc nic złego się nie działo, chciałem po prostu mieć większą hodowlę w większym pojemniku, no i w ciągu roku zapełnił się w 3/4.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Dzięki, wierzę, że to był jedyny powód. Wyobraźnia mi podpowiada, że albo zabiłaby mnie rodzina albo sąsiedzi gdybym z 5 wiader odpadków trzymał na balkonie :lol:
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Ale odpadki mogą być konsumowane na bieżąco przez odpowiedniej wielkości stado dżdżownic.
Jeśli na balkonie od strony południowej to ja bym zastosowała obłożenie białym styropianem wokół w celu ochrony przed słońcem w lecie i mrozem w zimie..
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

No tak, moja ukochana otwiera przykrywę, a tam stado dżdżownic puszcza do niej oko :lol:
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Też z początku miałem problem z akceptacją narzeczonej, ale później nawet się oswoiła, interesowała się ich żywotem i traktowała z odpowiednią troską, jak domowe zwierzaki :-) ale jednak najczęściej z daleka :P

malowanalala pisze:Jeśli na balkonie od strony południowej to ja bym zastosowała obłożenie białym styropianem wokół w celu ochrony przed słońcem w lecie i mrozem w zimie..
Bardzo dobry pomysł, bo przezroczysty pojemnik bardzo się w lecie nagrzewał (w końcu ziemia w środku czarna), a i w zimie część wsadu zamarzła. Najważniejsze na zimę to regularne dokładanie resztek, żeby chociaż część pozostała nie zamarznięta.
Dogaressa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 mar 2016, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa-Grochów

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Dzięki, tak się składa, że mam nieco styropianu na stanie :D

Tak sobie myślę, czy dżdżownice są konieczne? Tzn. rozumiem, że bez nich kompost nie osiągnie pełnej dojrzałości, ale może taki "nieletni" też jest dobry? Głupie pytanie, ale czy jak dżdżownice popełzną na łono Abrahama, wyjmuje się truchełka czy zostawia jako nawóz?

Przepraszam, że same głupie pytania zadaję, ale w realu nie znam nikogo obeznanego z tematem :(
Zawsze słucham rad.
Czasem idę za nimi. Czasem nie ;)
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Jeśli zapewnisz dżdżownicom pokarm i dobrą wilgotność, sięgająca ok 80% to odpłacą Ci się z nawiązką, wiem coś na ten temat, bo mam je ponad pół roku na balkonie i w cieplejszym miejscu również w W-wie , ale w zach części miasta.
Moje wątki
Festina Lente
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”