Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

Awatar użytkownika
cuxia
200p
200p
Posty: 249
Od: 7 maja 2012, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Murowana Goślina / Poznań

Re: Storczyk umiera, czy jest szansa na uratowanie?!

Post »

Zostaw tak jak jest o obserwuj:) skup się jak na razie na tym "czymś" wyrastającym :) na moje oko to keiki :) A roslinke traktuj jak żywego normalnego storczyka :)
Pozdrawiam, Kamila :)
magnolia_83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lut 2016, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowy storczyk umiera

Post »

Witam was!

Kilka tygodni temu kupiłam swojego pierwszego storczyka. To moja pierwsza i jedyna roślina. Przy zakupie niestety nie sprawdziłam jej stanu. Dopiero w domu obejrzałam korzenie i wtedy zauważyłam, że w niektórych miejscach robią się żółte.
Roślina z dnia na dzień zaczęła mi więdnąć.
Nie wiem dlaczego. Dzisiaj już ta żółć objęła większość korzeni i kwiat wygląda jakby zaraz miał paść. Pączki są suche na wiór, a kwiaty już więdną.
Czy da się jeszcze uratować moje maleństwo?
Jak się zabrać do tego? Bardzo prosimy o pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Storczyk umiera, czy jest szansa na uratowanie?!

Post »

Korzenie wewnątrz doniczki widać że się psują, dlatego roślina traci turgor. Przesadź go do nowego podłoża, a przy okazji sprawdzisz ile korzeni mu zostało. Wytnij sterylnym ostrym narzędziem te które są suche, lub miękkie w dotyku, pozostawiając jędrne korzenie. Profilaktycznie możesz opryskać miedzianem. Po ewentualnym przyschnięciu, zabezpiecz rany sproszkowanym węglem drzewnym. Nie podlewaj przez 7-10 dni. Być może jeżeli korzeni jest niewiele, będzie trzeba na początku zastosować reanimację np. w kamykach. O niej, tak jak o reanimacji w keramzycie, czy nad wodą poczytaj na forum. Starą doniczkę najlepiej dokładnie umyj mydłem potasowym, lub wymień na nową, albo mniejszą, w zależności od ilości korzeni. Nowe moczymy przez ok. 2 godziny w wrzątku do wystygnięcia.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Storczyk umiera, czy jest szansa na uratowanie?!

Post »

Po pierwsze - jeśli zaczęły więdnąć kwiaty to normalne gdyż świeżo przyniesiona roślina ma drastycznie zmienione warunki.
Po drugie - jak była zabezpieczona roślina gdy została przyniesiona? Podejrzewam, że miała mokre podłoże a była słabo zabezpieczona na czas transportu. Została przewiana i dlatego marnieją korzenie w podłożu. Być może takie przewianie wystąpiło już u Ciebie?...
I to najważniejsze po trzecie - gdzie stoi: jaka wystawa, jak mocne oświetlenie, jak ciepły parapet, przeciągi itp. i jak ją pielęgnujesz: częstotliwość podlewania i jakość wody.

Dopiero wtedy będziemy mogły powiedzieć czy przesadzać i podpowiedzieć jak ją pielęgnować. Taki efekt mógł wystąpić jeszcze z innych powodów a przesadzanie to zawsze dodatkowy stres więc uważam, że to zawsze jest ostateczność.
Klaudia123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 maja 2016, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co robić???!!!!

Post »

Witam :wit
Jestem tu pierwszy raz i bardzo potrzebuję pomocy.
Otóż przyniosłam z pracy dwa storczyki w kiepskim stanie ;:174 Nigdy w domu nie miałam tego typu kwiatów i nawet nie wiem od czego zacząć, jak im pomóc.
Były dwie opcje, albo ktoś je zabierze albo idą do śmietnika, więc postanowiłam im pomóc, ale kompletnie nie wiem jak.
Liczę na Waszą pomoc :)
Dodaję także zdjęcia storczyków.

Pozdrawiam :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Co robić???!!!!

Post »

Na moje oko one nie wyglądają tak źle, po prostu nie mają kwiatów i już. Mam nadzieję, że one mają tak mokro, bo są świeżo podlane? Jeżeli tak, to po prostu postaw je w jasnym miejscu (najlepiej parapet wschodni lub zachodni), nawadniaj co 10-14 dni, po uprzednim przeschnięciu podłoża. W międzyczasie poszperaj w internecie i poczytaj o ich uprawie, na pewno się przyda :wink: .
Może ktoś jeszcze powie, co zrobić z keikami (tymi małymi storczykami, które wyrosły na łodydze) - myślę, że jak tylko się oswoisz z tematem, będziesz mogła je oddzielić od dużej rośliny i uprawiać osobno.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Storczyk w kiepskim stanie - co robić?

Post »

Witam, mój storczyk już od około dwóch lat nie kwitł. Może dlatego, że mam mało światła w moim pokoju (okna północne zwykłe i zachodnie dachowe). Postanowiłam na wiosnę go przesadzić i przełożyć na parapet z biura mamy(wschód, okno zwykłe). Zrobiłam to w poniedziałek.
Jest możliwość, że tak szybko zareagował, że zaczyna wypuszczać pęd kwiatowy? Chyba, że to korzeń powietrzny (rośnie pomiędzy liśćmi). Czas pokaże, ale jakoś mimo wszystko nie wierzę, że tak szybko się opamiętał i "spieszy z podziękowaniem". :D
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Storczyk w kiepskim stanie - co robić?

Post »

Kupiłam dziś przecenione Cymbidium. Wydawało się być w stanie idealnym, piękne, gęste liście, dwa młode odrosty. Po wyjęciu z osłony pokazało się to (kliknięcie powiększy):

Obrazek

Obrazek

Moim zdaniem te korzenie są martwe. Miękkie, brązowe. Wypłukałam te podłoże (przypominało fusy od kawy z rzadkimi kawałkami kory)
W czym go umieścić? Sphagum będzie odpowiednie?
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk w kiepskim stanie - co robić?

Post »

Iochroma powiem Ci co ja bym zrobiła, ponieważ w taki sposób uratowałam moją katleję. Korzeni nie obcinaj nawet jeśli są suche. W tych suchych korzeniach są cienkie przewody, którymi, jest szansa, że roślina nadal pobiera wodę. Wysusz je tylko, po czym umieść z powrotem w doniczce w korze. Zraszaj całą roślinę co kilka dni łącznie z podłożem. Po miesiącu powinno coś się ruszyć. W moim wątku opisałam dokładnie proces ratowania mojego storczyka.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Storczyk w kiepskim stanie - co robić?

Post »

Co do mojego cymbidium: korzenie skróciłam do 1/3 poprzedniej objętości gdyż przy wyjmowaniu z nich pokazała się niebieska pleśń. Dwa razy wymoczyłam i wyczyściłam korzenie, zasypałam płukanym żwirkiem w szkle. Zostawiłam go na dworze, w półcieniu, był dość mocno nawadniany. Na chwilę obecną wygląda naprawdę dobrze, są nowe przyrosty w liściach i korzeniach.
Udanych plonów.
Magda
kurszczur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 sty 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Obumarłe kwiaty i przesuszające się pędy storczyka

Post »

Witam, jestem nową użytkowniczką tego forum. Trafiłam na nie, ponieważ szukałam pomocy w sprawie moich storczyków.
Pierwszego dostałam około rok temu. Na początku miał piękne kwiaty, zdrowe liście i łodygi, niestety po upływie 2-3 tygodni kwiaty zaczęły obumierać i odpadać, jestem totalnym laikiem, ale czytałam, że to zupełnie normalne. Przez moją nieuwagę storczyk miał dłuższy okres bez podlewania, uschnięte pędy obcięłam (podejrzewam, że nieumiejętnie, ale proszę o wybaczenie - zupełnie się nie znam na storczykach..) i w rezultacie wygląda on tak:
http://imagizer.imageshack.us/a/img924/4339/uJ5kEO.jpg
http://imageshack.com/a/img922/1125/Vanixq.jpg
http://imageshack.com/a/img923/171/H1UVeZ.jpg .
Czy jest cokolwiek, co mogę zrobić aby go odratować?
Storczyka nr 2 dostałam na początku stycznia tego roku, sytuacja identyczna jak z pierwszym. Kwiaty były koło 2 tygodni, później zaczęły usychać i obumarły. Jest to storczyk z 3 pędami, jeden z nich wygląda tak jak na zdjęciu w załączniku, pozostałe na końcu pędów mają pączki.
http://imagizer.imageshack.us/a/img923/1893/bZGTWt.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img923/6544/8UR9Ve.jpg
Oba storczyki są od początku stycznia regularnie podlewane: wkładam je do miski, zalewam wodą całą doniczkę i zostawiam naokoło godzinę, zgodnie z zaleceniami pani z kwiaciarni.
Za wszelką pomoc z góry Państwu dziękuję! ;:167
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Obumarłe kwiaty i przesuszające się pędy storczyka

Post »

Nr 1 - z tego storczyka już raczej nic nie będzie. Zwiędnięte liście świadczą o uszkodzeniu korzeni, roślina przez to nie może pobierać wody. Oczywiście czasami można ratować takie storczyki, ale ten jest w stanie agonalnym.
Nr 2 - wygląda całkiem w porządku. Usychanie pędów kwiatowych to normalna rzecz, czasami tak się one zachowują. Możesz odciąć aż do zielonego albo całkowicie.


Co do podlewania radzę moczyć krócej - wystarczy kilka, kilkanaście minut - tak, żeby korzenie z szarych zrobiły się zielone.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kurszczur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 sty 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obumarłe kwiaty i przesuszające się pędy storczyka

Post »

Właśnie te korzenie są ciągle suche, mimo że co tydzień podlewane.
Dziękuję za odpowiedź. Co mogłabym, jako niedoświadczona osoba, zrobić, aby uratować tego pierwszego?
Czy ten nr 2 przeżyje w pokoju, w którym nie ma stałego dopływu światła? (maksymalnie pół godziny w ciągu dnia) Nie chcę żeby było z nim to samo, co z poprzednim
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”