Rośliny na miejsce cieniste

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

jeżeli ta strona gdzie zachodzi słońce to zachodnia no to tak :)

ziemia wilgotna nie, sucha też nie. Taka pomiędzy. Zwykła ziemia klasy 4-5 nie odbiega niczym od standardu w tej klasie. A że w cieniu to utrzyma wilgoć po podlaniu przez jakiś czas

Rośliny rosłyby od płotu w kierunku domu
od szczytu domu do płotu jest ok 5 metrów
czyli ze 2-3 metry do sadzenia szerokości i długości ok 5m
a na skrajach rosnie po 2 drzewie owocowych, które to słońce jeszcze blokują.

Chodzi mi o rośliny, po prostu ładne wizualnie z kolorowymi kwiatami najchętniej jeszcze kwitnącymi dłużej niż miesiąc dwa. Smutne w sensie takie nie kolorowe. Dużo podaje się roślin liściowych, które jakoś do mnie nie przemawiają czyli np Hosty czy Funkie.
Przeczytałem wszystkie strony tutaj i spisałem sobie kilka odmian ale czuję niedosyt :)
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Masele, kilka pomysłów ode mnie:

- liliowce - łatwe w uprawie, kwitną w różnych kolorach
- bergenia sercowata, kwitnie na wiosnę na różowo, łatwa w uprawie
- przywrotnik ostroklapowy - chmurka jasnozielonych kwiatów, roślina towarzysząca
- ciemierniki, kwitną wczesną wiosną w różnych kolorach
- języczki - kwitną na pomarańczowo
- omiegi - kwitną wiosną na żółto
- parzydło leśne
- przylaszczki
- serduszki - kwitną na wiosnę na różowo
- orliki
- pełniki
- miodunki
- ułudka wiosenna
- dąbrówka rozłogowa
- tawułki - kwitną na biało i różowo
- wiązówki
- wielosił
- zawilce japońskie i mieszańcowe
- bodziszki, np korzeniaste
- barwinek
- fiołek wonny
- możesz też spróbować uprawiać tam płomyki wiechowate i astry bylinowe (musi być jednak co najmniej półcień, musiałabyś je posadzić w najbardziej nasłonecznionej części tego nasadzenia)
- no i rośliny cebulowe - hiacyncik hiszpański, cebulica syberyjska, nawet niektóre tulipany i narcyzy
- krzewy - hortensje np bukietowe, jaśminowce, kalina koralowa, śnieguliczka, pęcherznice jasne (Luteus); jakbyś przygotowała odpowiednio ziemię (kwaśna) to różaneczniki i azalie
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Dałam plamę :oops: Przepraszam za rodzaj żeński... Jakoś Twój nick skojarzył mi się z żeńskim imieniem ;:131
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Agneska widzę, że się uaktywniłaś w tym wątku wiec może i mi podpowiesz :)

Obrobiłam zdjęcie z zaznaczeniem pasów roślin.

Obrazek

Bergenia mocno się przerzedza ale to jeszcze nie jest kłopot. Nie mam co zrobić z paskiem trawy pomiędzy nią a paskiem róż. Te różyczki są marne, choć to słabo powiedziane. Jest to taki pas, gdzie na spokojnie mieści się mój 30kg pies i w sumie tak wygląda ta grządka.
Chciałabym podnieść pas bergenii. Z tym, że jest on od wierzchu wysypany kamieniami. Bergenie sobie radzą. Muszę je mocniej ciąć żeby się odnowiły trochę. Będę siać języczkę i mieszankę zawilców. Przewrotniki u mnie nie rosną a bardzo ich potrzebuję, jako ziół.
Mam miodunkę, śniezyce...ale to wszystko niskie. Może zdałoby się na sąsiedztwo róż. Róże są niskie, trochę ponad kolano. Zaniedbane bardzo. Tnę je ale są mocno zdziczałe. Jedyne co mi rośnie koło nich to orliki. Same się sieją.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Kama, trudne miejsce do obsadzenia. Są rośliny, które lubią cień i wilgoć, ale jak tam są strugi wody i bywa bagienko to inna sprawa.
Możesz spróbować z krzewami - śnieguliczka, kalina koralowa, hortensja bukietowa. Z bylin parzydło leśne, krwawnica pospolita, rodgersja, pluskwica, tarczownica, tawułki, wiązówka błotna, konwalia majowa, tojeść kropkowana, kaczeńce.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Błotka nie ma. Nawet jak pada to woda szybko wsiąka. Myślę, że te kamienie były przesypane ziemią z piachem i ta poszła na dno a kamienie zostały na wierzchu.
Krwawnica bardzo mi się podoba. Może nasiona uda mi się znaleźć.
Zastanawiam się czy nie przenieść tych nieszczęsnych róż w lepsze miejsce a tu dosiać trawą. No kompletnie nie wygląda to ładnie.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Z trawą w cieniu też kiepsko. Możesz walczyć z mchem. Lepsze jakieś rośliny zadarniające, np tojeść rozesłana.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Jeszcze jedna myśl.
Ta rabata nie wygląda może najciekawiej bo jest prawie jednogatunkowa. Jak dla mnie to trochę za dużo tych "kapuścianych liści" - choć bergenie bardzo lubię. Może zróżnicuj gatunki, wysokości, pokroje liści i kwiatów a będzie ciekawiej. Taka bardziej piętrowa rabata z wybranymi "gwiazdami" nasadzenia i wypełniaczami. Bergenia to raczej wypełniacz. Krzewy, byliny, cebulowe. Nie ma tam bagienka, jak piszesz, to więcej roślin powinno Ci się udać. Na róże chyba niestety jednak za ciemno i za mokro dlatego marnie Ci rosną.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Mam tojeść ale niewiele, nasiona omiegu, rudbekii czekają. Jakby zrobić taką rabatę jak piszesz Agnesko to musiałabym wyciąć trochę bergenii. Niedługo w lidlu mają być hosty. Na działce mam żurawki, jakieś małe ale są..tyle, że one znikną w owej kapuście :? Teraz tak sobie myślę, że jakbym tak skutecznie nie walczyła z dwukolorowym podagrycznikiem to by mi się przydał. Nadal jak patrzę na te rośliny to brakuje mi tyłu, wysokiego tyłu. Oby języczki z nasion mi wyrosły. Może tojady by się tu zdały. Mogłoby mi pasować bo nikt by mi łapy do tojadów z drogi nie wyciągnął. Dorzucić mogę wiązówki, krwawnicę i jak urośnie, to rutewkę. Jezówka chyba też by się nadała.
Obym miała odwagę ;:130
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

Albo możesz zrobić nasadzenia po przeciwnej stronie - od płotu - a przestrzeń przy domu zostawić z tymi kamykami bez żadnych roślin albo wyłożyć jakimiś płytami chodnikowymi itd.
Będą miały wtedy więcej światła i nie będą zalewane wodą z dachu.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

kama_80 pisze: Może tojady by się tu zdały. Mogłoby mi pasować bo nikt by mi łapy do tojadów z drogi nie wyciągnął.
A ja się przyznam że po tajada łapę bym wyciągnęła... :;230 . Mam niebieskiego a inne także bardzo mi się podobają, tak więc uważaj. ;:oj Pozdrawiam serdecznie. ;:168
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

No ale może byś go Zeniu chociaż nie zjadła ;:306 a tego najbardziej się boję.

Agnesko na rewolucję ze zmianą strony kwietnej się nie targnę. Zauważyłam u siebie, że mam fazy na różne części ogrodu. Widzę, że sąsiedzi mają zadbane z każdej strony a ja jak nie wyczuję czego chcę to mogę i rok chodzić koło jakiegoś zakątka i go nie ruszać. Tak to właśnie jest z tą rabatą. Wizji nie miałam.
Zasmuciło mnie że omieg w tym roku to jedynie z sadzonki ma szansę zakwitnąć. Muszę też patrzeć by kwiaty choć trochę rożniły mi się od koloru budynku. Okiennice mam ciemno niebieskie
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny na miejsce cieniste

Post »

A ja z kolei robiłabym rewolucję co roku ;:14
Ciągle mam nowe koncepcje nasadzeń, które chcę wcielać w życie.
Pozdrawiam
Agneska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”