Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamioculcas jak rozmnożyć ?

Post »

Nie podgrzewałam nigdy ziemi. Moje zamiokulki najlepiej rosną w żyznej normalnej ziemi. Próbowałam metody z keramzytem i ziemia z piaskiem, ale nie za bardzo rosły. Dodaję czasem nawozu, to je pobudza, choć to powolne do wzrostu rośliny :roll:
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, około 2 miesięcy temu uszczknąłem 3 listki zamiokulkasa, wsadziłem je do pojemniczka z ziemią , szczelnie przykryłem woreczkiem foliowym i postawilem na parapecie nad grzejnikiem. Podlewam dość często aby mialy ciepło i wilgotno.
Niedawno z ciekawości wyciągnąłem sobie jeden listek aby zobaczyć czy coś tam się dzieje i ku mojemu zdziwieniu w miejscu gdzie został urwany od łodygi zaczęła się formować jakby bulwa - dobrze zauważalna gołym okiem jest dość duża kulka. I teraz moje pytanie jak długo ma siedzieć w takich warunkach i kiedy w ten sposób rozmnożonego Zamiokulkasa można posadzić do normalnych warunków. Pierwszy raz udało mi się go rozmnożyć i nie chcę popsuć sprawy, dlatego pytam :)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamioculcas jak rozmnożyć ?

Post »

Witam, polecam przeczytać cały ten wątek od początku. :idea: :)
Na jego początku jest napisane np, że podczas rozmnażania powinno się podlewać bardzo rzadko - praktycznie podobnie, jak dorosłą roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kasiula17
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6320
Od: 18 lis 2013, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

wiewioreqezg
On już może zostać odsłonięty ale niech sobie rośnie dalej w tej ziemi. One lubią ciasne donice i mój też rozmnażany tak nie był w ogóle nakrywany, wiec rzadkie podlewanie i może iść odrazy na docelowe miejsce niech się przyzwyczaja . ;:333
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

;:138 W końcu mi się udało. Po prawie roku moje zamiokulkasowe listki wypuszczają młode przyrosty ;:138
Jest ich w sumie pięć - tylko dwa listki są (ma nadzieję, że tylko na razie) bez przyrostu. Warto było tak długo czekać.



---4 lis 2015, o 11:36 ---

Cieszę się, że przeczytałam ten wątek bo już myślałam, że z moim zamiokulkasem jest coś nie tak. Już ponad pół roku a listki wytworzyły tylko bulwy, ani śladu nowej łodygi... Widzę jednak, że na efekt trzeba czekać nawet dwa lata... Muszę się zatem uzbroić w cierpliwość.

Moje sadzonki liściowe

I zdjęcie z odgrzebaną bulwką - już jest całkiem, całkiem duża.

Zdjęcia nieaktywne/N.
Pozdrawiam
Agneska
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Gratuluję Agneska ;:oj możesz opisać jakie warunki im stwarzałaś?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Megi, w zasadzie nic szczególnego, postępowałam podobnie jak z dorosłymi zamiokulkasami. A więc bardzo przepuszczalne podłoże, oszczędne podlewanie - tylko jak podłoże zupełnie przeschnie. Nie nawozilam. Najważniejsza z tego wszystkiego była cierpliwość.
Teraz muszę zadbać aby młode zamiokulkasy dobrze przyrastały.
Pozdrawiam
Agneska
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Dawałaś im nawóz? Stoją na parapecie czy innym miejscu?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Nie dawałam im nawozu. Najpierw stały na parapecie wschodniego okna ale nie tuż przy szybie; na zimę przeniosłam je dalej od okna bo zamiokulkasy są wrażliwe na niską temperaturę.
Pozdrawiam
Agneska
k-asia
100p
100p
Posty: 178
Od: 5 mar 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Witam. Jak tak sobie czytam ile trwa rozmnożenie i doczekanie się samodzielnej sadzonki to mój entuzjazm i zapał kurczą się... Chyba kupię sadzonkę w biedronce :oops:
Za mały ogród, za dużo marzeń...
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

No niestety, trwa to długo. Ale ja chciałam po prostu pobawić się w rozmnażanie. Cieszy mnie, że się udało. Jak szybko potrzebujesz nową roślinę to pozostaje zakup.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
agryppina44
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 lut 2016, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Oczywiście, że pozostaje zakup, ale czasami to także łut szczęścia. Kupiłam mojej mamie, zresztą na jej życzenie zamiokulkasa, takiego za 10zł, śliczny, młodziutki i gęsty. Niedługo minie rok, a tam zamiast przybyć to jeszcze ubyło liści, ale moja mama nie słucha rad. Myślę, że powodem mogło być sztuczne pędzenie w szklarni do celów handlowych lub mama nie ma ręki do tych kwiatów. Dałam jej na kilka miesięcy przed zakupem sadzonkę z czterema ładnymi liśćmi z zaleceniem nie przesadzaj, a doniczkę oddasz jak przesadzisz za rok. Zrobiła inaczej, a dzisiaj pozostał tylko jeden liść... dziwi mnie to, bo ma północne duże okna i tam powinno być mu dobrze.
Pozdrawia Beatka
NECESSITAS ACUIT INGENIUM - Kochani, "burzy mózgów" ku pociesze i CARPE DIEM!
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Może przelewa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”