Storczyki z nasion

Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Ja też czytałam, że z nasion storczyki hoduje się na pożywkach agarowych, ogólnie kupić ją nie jest trudno, jedyne co mnie nurtuje to czy używają gotowe podłoża agarowe stałe na płytkach petriego czy zlewają płynny agar do jakiś głębszych szkieł i tam hodują. Pożywki są sterylne, więc musisz tylko sterylnie wysiać nasiona. Sama zaczynam się interesować tematem i może spróbuje taki eksperyment przeprowadzić.
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Storczyki z nasion

Post »

Dla chcącego nic trudnego - jak głosi powiedzenie.
Ogólna zasada, którą można określić na podstawie literatury to - perfekcyjna sterylność.
Kiedyś w jednym ze sklepików storczykowych dostępne były "słoiczki" z rosnącymi już siewkami storczyków.
Zakupiłem jeden taki "słoiczek" z 4 siewkami storczyka z rodzaju Brassovola i chuchałem i dmuchałem i niczego się nie dochowałem.
ichweissnicht
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2016, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Storczyki z nasion

Post »

Na studiach dezynfekowaliśmy nasiona ogórka przy pomocy roztworu domestosa przed ich ekstrakcją i hodowaliśmy na agarze. Przy ogórku to chyba było moczenie około 20 minut i roztwór nie był jakiś mega mocny. Natomiast ze storczykiem z tego co wiem jest tak, że nasiona nie mają substancji zapasowych i jeśli nie trafią na symbiotyczną strzępkę grzyba, to nie skiełkują tylko umrą. Więc nie wiem jak na tym agarze miałyby skiełkować i czy to prawda. Na pewno agar jest przydatny do rozmnażania wegetatywnego, ale wtedy z kolei nie da się stworzyć nowych kolorów, bo rośliny są klonami roślin matecznych.
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Storczyki z nasion

Post »

Rozwój nasion storczyka na pożywce agarowej to jak wyczytałem - kiełkowanie asymbiotyczne. Pożywka nie zawiera grzybni, ale jakąś rozpuszczalną formę węgla w postaci cukrów. Trzeba zachować bardzo sterylne warunki bo grzyby z powietrza mogą namnażać się na takiej pożywce w bardzo szybkim tempie. Uważam, że jest to znikoma możliwość na uzyskanie nowych roślin.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Storczyki z nasion

Post »

Tak jak znikome może być na innym podłożu...
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ichweissnicht
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2016, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Storczyki z nasion

Post »

Poczekam aż dojrzeją i wysieję. Zobaczymy jak pójdzie na włóknie kokosowym z zaszczepioną grzybnią.
szatsii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lis 2015, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyki z nasion.

Post »

Witam, od kilku dni nurtuje mnie pytanie czy jest możliwe w warunkach domowych wyhodowanie storczyków z nasion. W internecie za wiele informacji nie ma, można odszukać że jest to bardzo trudne, w warunkach domowych prawie niewykonalne, bardzo długo by trzeba było czekać na dorosłą roślinę od kilku do kilkunastu lat.
Ale co się nie robi dla przyjemności i hobby ?;)

Więc tak, mam zamiar podjąć się wyzwania z warunkach domowych, w uprzednio wyhodowanych "lasach w słoikach".

Post zmoderowany - to jest sekcja poświęcona wyłącznie uprawie storczyków/mod.
Awatar użytkownika
kotolin21
200p
200p
Posty: 326
Od: 25 paź 2012, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Storczyki z nasion.

Post »

A możesz troszke rozwinąc mysl i opowiedziec jak zamierzasz siać i pielegnować nasionka? Czy bedziesz używal grzybów jeśli tak jakich? Zakupilam troszke odmian na Aliexpres i ciekawa jestem czy w ogóle jest jakas szansa, abym wychodowała sobie sama storczyka. Pozdrawiam
ichweissnicht
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2016, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Storczyki z nasion

Post »

Ja poległem w temacie. Była grzybnia dla storczyków zaszczepiona na podłożu z kokosa. Nasiona w sumie z 8 owocników phalenopsisa, ponad pół roku w miniszklarni z w miarę stałą wilgotnością i nic. Odpuściłem temat.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Paphiopedilum, sabotek - uprawa i pielęgnacja

Post »

Ostatnio z chińskiej strony zakupiłam z ciekawości dodatkowo nasiona mix Paphiopedilum Slipper.
Czy ktoś próbował pozyskać storczyki z wysiewu? czy podlegają one stratyfikacji ?
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Storczyki z nasion

Post »

Odpowiem Ci Jolek, tak, ja próbowałam z nasion wysiewać róże storczyki, ale niestety roślinki rosły i po paru miesiącach obumierały.Myślę, że domowe środowisko nie jest dla nich, tym bardziej moje.Nie wiem, jak będzie u Ciebie, spróbuj, a się dowiesz.Choć ja osobiście nie polecam wysiewać orchidei. ;:222
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Storczyki z nasion

Post »

Dziękuję za odp. Od rana ,,biegam" po stronach internetowych i wiem już że, nie będzie to takie łatwe. Nim się wciągnęłam w temat to tak sobie wydedukowałam ze , skoro są one gruntowe i potrzebują mikoryzy to wystarczy ziemie leśna. Czas oczekiwania na wschody też długi ale nigdzie nie znalazłam jaką potrzebują temperaturę.
Mogę prosić :D napisz jak Ty próbowałaś z swoimi nasionkami.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Storczyki z nasion

Post »

Dobrze, ja wysiewając storczyki z nasionek nie robiłam nic szczególnego.
* Ziemia leśno- korna lekko kwaśna.
* Temperatura ok.20-27 lepiej rosną w cieple, a przynajmniej tak wyczytałam :?:
* Podlewanie przez spryskiwanie z góry, wodą destylowaną z dodadatkiem deszczówki.
* Wilgoć wysoka ok.89.

Ja tak uprawiałam, aczkolwiek nie sprawdziły się u mnie.
Może ta pielęgnacja jest nie właściwa, ale nie wiem :roll:
Każy ma swój przepis na dobre ciasteczka, jak i na storczyki ;:167
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”