Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
popcarol
50p
50p
Posty: 83
Od: 11 mar 2010, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Szparagi

Post »

Chciałam Was spytać o radę - mam 3letnie karpy szparagów, chciałabym je przesadzić. Zabrać się za to w marcu, kwietniu? Pewnie z tegorocznych zbiorów nici...
dziękuję:)
Karolina
Mój ogródek
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Szparagi

Post »

malgo_up pisze:Prawdopodobnie jest to możliwe, tylko kłopotliwe, czteroletnia karpa nie jest jeszcze taka wielka. Korzenie szparagów rosną centrycznie, jak u cebuli. Są mięsiste i kruche, dlatego odkopywanie ich będzie żmudne. Nie wiem jak zareaguje na częściowo urwane lub ucięte korzenie. Jeśli gleba jest lekka i przepuszczalna, będzie łatwiej je wykopywać. Można po odkryciu serca karpy iwiększości korzeni spróbować wymyć ziemię wodą pod lekkim ciśnieniem. Po całym zabiegu aż do wkopania w nowe miejsce trzeba korzenie zabezpieczyć przed wysychaniem. Transport może w jakieś dużej misie, bali, w zależności od masy korzeni, zwilżonych, przykrytych folią.
Popcarol, może Ci się to przyda. Kilka stron wcześniej pisałam o podobnej sprawie.
Awatar użytkownika
Agatra
500p
500p
Posty: 678
Od: 23 lis 2009, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/Płock

Re: Szparagi

Post »

Super podpowiedź. I ja bardzo dziękuję. Muszę przenieść całą grządkę na nowe miejsce, bo stara jest likwidowana. Może się uda. Małe sadzonki ( z siewu) już przesadzałam- bez żadnej szkody.
Pozdrawiam serdecznie. Kasia
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi

Post »

Obrazek

Zaczynają kiełkować szparagi. Pierwsze wypustki chrupane są na surowo. Smakują prawie jak zielony groszek cukrowy.
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szparagi

Post »

Chyba muszę przeczytać cały wątek od początku, bo mam trochę nasion szparagów białych i zielonych.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Szparagi

Post »

:wit Pierwsze szparagi w tym roku zostały właśnie skonsumowane. Co prawda strasznie jeszcze pachniało malizną, ale sezon rozpoczęty
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Czy szparagi są smaczne Waszym zdaniem?
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Szparagi

Post »

Bardzo smaczne. Jest tylko jeden warunek - muszą być świeże. Dlatego trzeba kupować u sprawdzonego sprzedawcy lub uprawiać samemu. Ja kupuję w gospodarstwie ogrodniczym, w którym zaraz po ścięciu trafiają do sklepu na tereniu gospodarstwa.
Podając szparagi z odpowiednimi sosami nawet dzieci do nich przkonałam. Jedna córa zjada je tylko z sosem holenderskim. Druga zapiekane pod sosem mornay. A ja mam podwójną robotę przy gotowaniu szparagów :D
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

I u mnie na jutro solidna porcja zebrana :tan
Mimo że nie zdążyłam porządnie odchwaścić zagonka szparagów przed sezonem, dają radę, to silne rośliny. Teraz jak już rosną, boję się dziabać motyczką ;:131
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Pierwszy zbiór w tym roku :D
Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szparagi

Post »

Piękna wyrównana wielkość . ;:333 U mnie bardzo zróżnicowane ,jedne bardzo grube a inne cieniutkie .Już dwa razy
ścinałam .Nie wiedziałam ,że one tak szybko rosną .Po ścięciu i podlaniu było znowu co ścinać . ;:oj
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi

Post »

U mnie też nie rosną tak wyrównane we wzroście jak u zielonajagoda. Ale to chyba jest spowodowane zbyt niskim nawożeniem oraz młodością uprawy. W tym roku podsypię je trochę wzbogaconym kompostem.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

U mnie też są różnej grubości, ale tych cienkich nie zrywam bo to nie ma nawet co na ząb położyć, zrywam grubaski :wink:
Chcę powiększyć szparagarnię i te cienkie odrosty odciąć i posadzić w nowe miejsce, tylko nie wiem kiedy to zrobić, teraz nie mogę ich maltretować, bo mnie smacznie żywią, chyba w lecie, sierpień może, żeby do zimy zdążyły się zadomowić na nowym miejscu. Uwielbiam szparagi i to w najprostszej postaci ;:215
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”