Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Post »

W ten sposób najłatwiej odmłodzić i ukorzenić jukę,dracenę oczywiście z pozostałego pnia też wybiją młode juki a z wierzchołka ściętego korzenie. Ja w ten sposób ukorzeniam i odmładzam wiele roślin pokojowych nadających się do tego typu odmłodzenia. A sadzę je w taką ziemię jak na ostatnim zdjęciu, mam ją sprawdzoną i według mnie jest jedną z lepszych dostępnych na rynku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek :D
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażan

Post »

Przemo pisze:W ten sposób najłatwiej odmłodzić i ukorzenić jukę, oczywiście z pozostałego pnia też wybiją młode juki a z wierzchołka ściętego korzenie. Ja w ten sposób ukorzeniam i odmładzam wiele roślin pokojowych nadających się do tego typu odmłodzenia.
To znakomita metoda, wypróbowałam ją po namowie znajomej, wcześniej stosowałam do juk odkłady powietrzne - długo trwa i sporo roboty. Zrezygnowałam raz na zawsze :)

Przemo, mógłbyś zrobić listę tych innych roślin, które tak rozmnażasz? wymiana doświadczeń zawsze nile widziana :)

B.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Myślę że jest z czego wybierać nie wszystkie ukorzeniałem w ten sposób ale te nadają się do tego typu odmłodzeń.
- Dracena
- Fikus
-Diffenbachia
-Rafidofora
-Scindapsus
-Trzykrotka
-Begonia
-Hoja
-Cissus
-Reo meksykańskie
-Cleyera
-Coleus
-Bluszcz
-Kalanchoe
-Oleander
-Filodendron
-Pisonia
-Setkreazea
-Stefanotis bukietowy
-Zebrina-pasiatka :D :D :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A czy przyszłe sadzonki maczasz w ukorzeniaczu?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To zależy od gatunku i od warunków(otoczenia) w jakich ma być ukorzeniona roślina i od pory roku. :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jasne, niektóre bez proszenia wydają korzonki, tych nie trzeba "maczać" :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nalewka pisze:Jasne, niektóre bez proszenia wydają korzonki, tych nie trzeba "maczać" :lol:
Nie bardzo rozumiem o co Ci chodziło w tym poście.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Już wyjaśniam.
Pytałam o to, czy któreś z podanych niżej roślin wymagają wg. Ciebie pomocy w ukorzenianiu czyli traktowania ukorzeniaczem. Ty odpowiedziałeś, że "to zależy". Tyle to i ja, laik totalny, wiem. Pozwoliłam więc sobie na lekką kpinę (mam nadzieję, że się nie czujesz urażony) pisząc, że niektóre rośliny niemal same, bez żadnej pomocy wydają korzonki ("proszenie" oznaczało w tym wypadku działania wykonane na sadzonkach przed rozwojem nowych korzeni) i łatwo je rozmnożyć bez dodatkowych nakładów, bez chemii, jednym słowem - bez specjalnej wiedzy na ten temat. Po prostu odcina się odpowiednią część rośliny, wkłada do wody czy podłoża i właściwie reszta "sama się robi". Ale ja pytałam o te, które wg. Ciebie właśnie tych dodatkowych działań wymagają, czy są takie, które bez tego się nie ukorzenią.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wskazane jest dodanie ukorzeniacza przy:reo, cleyera, filodendron, fikus, setkreazea i ewentualnie dracena ale tylko do rodzaju marginata :D :D :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Dziękuję za informację. Wiosną zabieram się za odmładzanie juki, taka wiedza przyda mi się na pewno. Pozdrawiam :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ta która jest na zdjęciach była sadzona dzisiaj a ukorzeniała się od dwóch tygodni wstecz, do odmładzania nie ma znaczenia pora roku jeżeli masz stałą temp. w pokoju w którym będziesz odmładzała jukę.
Awatar użytkownika
ANNA i LECH
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 sie 2006, o 08:57
Lokalizacja: SŁUPCA

Post »

Ja zapytam czy stosujesz Kalendarz Biodynamiczny czy wsadzasz kiedy
masz czas na takie sprawy ? . Bo według kalendarza to 26 01 2007r
dzień korzenia i lepiej te korzenie zaczynają rosnąć co otym myślisz . ;:12
ANNA i LECH
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie patrzę na rzaden kalendarz tylko sadzę jak mi pasuje i tak samo ukorzeniam.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”