Dziwny kolor korzeni storczyka

Kaaha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 sie 2015, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Witajcie :) Jestem tu zupełnie nowa. Mam pewien problem. Ostatnio dostałam storczyka i wszystko z nim ok, ale kiedy obejrzałam korzenie to już sama nie wiem, niby z większością jest ok, ale wszystkie te, które są na samym środku są żółto- pomarańczowe ale są twarde i mocne. Czy wszystko z nimi ok? Dodałabym zdjęcie, ale nie za bardzo chcę go wyjmować z doniczki. Wszystkie storczyki trzymam w grysie kupionym w kwiaciarni, nie trzyma on tak wody (korzenie gniły mi w korze pomimo dość rzadkiego podlewania (nie mam problemu z oceną kiedy trzeba je podlać)). Proszę o pomoc :)
"Ostatnio kupiłam krokodyla. Na razie mieszka w garażu" :D
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Witaj. :D
Normalne, o ile są twarde a nie miękkawe.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Jasne korzenie mogą być wynikiem trzymania storczyka (w tym wypadku falenopsisa) w nieprzeźroczystej doniczce (o ile nie są miękkie).
Limka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lis 2015, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy z falkiem. Czy to już gnicie???

Post »

Kochani pomóżcie! Świeżo zakupiony storczyk.... czy te korzenie zakwalifikować już jako zgniłe czy jeszcze nie?
Co robić? Zostawić, przesuszyć, przesadzać?????

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Pomocy z falkiem. Czy to już gnicie???

Post »

Wyjmij z doniczki i zostaw do przeschnięcia:) Będzie dobrze. Potem trochę mniej podlewaj :D
Limka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lis 2015, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy z falkiem. Czy to już gnicie???

Post »

OK, czyli jeszcze nie ciąć nic. :) Bardzo dziękuję!
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Pomocy z falkiem. Czy to już gnicie???

Post »

Nie ciąc :D Korzenie nie gniją, ale robią się przebarwienia. Nie dopuszczaj do tego żeby roslina stała cały czas w wodzie, a mocz dopiero jak korzenie pokryje srebrny nalot :D
Aneta992
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 sty 2017, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Witam!
Posiadam 3 storczyki phalaenopsis. Podlewam je poprzez zamoczenie 3/4 doniczki w wodzie na 20 min, co około 8-10 dni. Ponadto są zraszane mgiełką co 1-2 dni. Okno wschodnie. Wszystkie są w trakcie kwitnienia.
I z każdym mam podobne problemy :(

1. Mam go ok 3 tygodnie- coś złego dzieje się ze stożkiem wzrostu. Na pewno nie został zalany, a te czerniejące miejsca nie są mokre, tylko wysuszone. Co to może być?
2. Mam go od tygodnia (dziś mam zamiar go podlać pierwszy raz) - część korzeni ma całkowicie wysuszone. Jednak gdy próbowałam je podciąć w środku są czarne i sypkie, jak węgiel. Podejrzewam, że to wina zbyt mocnego nawożenia w sklepie. Jak z nim postępować? Te korzenie które nie są wysuszone nabierają dziwne kolory, część ma bardzo ciemny intensywnie zielony kolor (nienaturalny jak na storczyka) a inna cześć z kolei bieleje, pokryta jest białymi jakby kropkami. Wszystko zaprezentuję na zdjęciach.
3. Jest ze mną od ok 3 tygodni, a jego korzenie zaczynają nabierać podobnego koloru jak nr 2 ( ciemnego zielonego). Dla niego nie wstawiam już zdjęć, gdyż on najmniej mnie niepokoi. Chociaż gdy go kupiłam miał mnóstwo pąków, które około tydzień temu poodpadały:( A jednak wygląda "najzdrowiej".

Bardzo proszę o porady, jak się nimi zaopiekować. Będę bardzo bardzo wdzięczna!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Moim zdaniem storczyki wyglądają w porządku. W doniczce korzenie przybierają ciemnozielony kolor po podlaniu, nad powierzchnią są tzw. korzenie powietrzne, pobierają wilgoć z powietrza i różną się wyglądem od korzeni w doniczce, bo mają trochę inną funkcję. Stożków wzrostu na zdjęciach nie pokazałaś, natomiast jeśli chodzi o te zczerniałe miejsca, to po prostu podsuszenie liścia po przebiciu przez wyłażący korzeń, nie powinno być z tym problemu. Ten sypki korzeń jest martwy i nie pobiera wody, jak będziesz kiedyś przesadzała storczyki, to po prostu go wytniesz. Kwiaty mogły odpaść w reakcji na zmianę miejsca.
Z tego co piszesz, wszystkie trzy rośliny kupiłaś niedawno, więc według mnie nie musisz z nimi robić nic szczególnego. Wystawa wschodnia jest ok, sposób podlewania ok, natomiast podlewamy, gdy korzenie w doniczce zmienią kolor z ciemnozielonego na jasny bladozielony - teraz zimą może być to nawet rzadziej niż co 10 dni, po prostu obserwuj korzenie. Do lata nie stosuj nawożenia.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”