Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
SkoreK76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 paź 2015, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie :)

Mam młodą dracenę zakupioną jakieś dwa miesięcy temu w biedronce :) Ma się dobrze, ale bardzo dużo nowych szczepek pojawiło się na pieńku i nie wiem czy to nie będzie jej przeszkadzać w rośnięciu ?
Druga sprawa jest taka, że jakiś czas temu moja stara juka straciła wszystkie liście na wskutek wystawienia ją na słońce (moja babcia wystawiła ją bez hartowania i się spiekła). Dwa małe pędy puściły liście, z dużego został jedynie kikut, co zrobić żeby go ożywić ?
W załączeniu wstawiam zdjęcia Jukk :)
Bardzo proszę o porady. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dracena deremeńska

Post »

Odświeżam ten wątek. Mam nadzieję, że ktoś dołączy się do dyskusji nt draceny deremeńskiej.
Ja mam dwie takie draceny, obydwie sama rozmnożyłam. Jedną z sadzonki wierzchołkowej, drugą z fragmentów pnia. Wszystki zostały ukorzenione od razu w ziemi - z dużą ilością perlitu.
Stoją na wschodnim oknie i dobrze tam się mają. Spryskuję je często przegotowaną i odstaną wodą (tzn w zimie dwa-trzy razy w tyg. ze względu na centralne ogrzewanie). Podlewam oszczędnie przegotowaną wodą ale nie dopuszczam do przesuszenia bryły korzeniowej.
Roślina matka, z której pobrałam sadzonki była bardzo przesuszona - od dołu zrobił się długi pieniek bez liści, liście na górze zasychały na brązowo. Myślę, że ta roślina jest bardzo wrażliwa na przesuszenie.
Roślina matka po radykalnym przycięciu i przesadzeniu do nowej ziemi również wypuściła nowe pióropusze liści.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kubelkowa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 lis 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: München-Bayern

Re: Dracena deremeńska

Post »

Agneska fajny okaz! :) Napisałaś ,że jedną rozmnożyłaś poprzez oddzielenie wierzchołka myślisz,że w moim wypadku dałoby tak radę? Wrzucam foto.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Kubełkowa :)
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

kubelkowa, w moim przypadku pobrałam sadzonki wierzchołkowe ponieważ i tak musiałam dość nisko obciąć całą roślinę - miała łysy, krzywy pieniek długi na ponad pół metra (!), który rozgałęział się na dwa pieńki - też krzywe, łyse na dole, długie i z małymi 'pióropuszami' liści na górze. Cała roślina wyglądała okropnie - była bardzo zaniedbana, zasuszona, wyciągnięta w kierunku światła. Stała przy oknie na strychu gdzie rzadko kto zaglądał i cud, że w ogóle przetrwała.

W Twoim przypadku, przynajmniej według mnie, rośliny mają ładny pokrój. Nie znam tej odmiany ze zdjęć na górze, na dole to chyba marginata? Jak obetniesz 'pióropusz' na zrobienie sadzonki wierzchołkowej, to zostanie Ci poniżej tego cięcia też łysy pieniek ponieważ te liście pod obciętym wierzchołkiem zapewnie obeschną. Po cięciu wyrosną zapewne nowe 'pióropusze' (lub nowy 'pióropusz'), ale czy warto ryzykować jak Twoje rośliny są teraz ładne?

Czy myślisz o sadzonce wierzchołkowej bo chcesz poprawić pokrój roślin , czy też przede wszystkim aby uzyskać dodatkowe rośliny?

Ja to bym poczekała z cięciem, szkoda tak ładnie rozrośniętych roślin. Ale może ktoś inny jeszcze Ci doradzi.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kubelkowa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 lis 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: München-Bayern

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Agneska to pięknie odratowałaś swoją roślinkę ;:333 Mnie chodziło bardziej o to żeby rozmnożyć kwiatki :) Jestem na etapie urządzania mieszkania i złapałam bakcyla na kwiaty :) Głownie miałam na myśli tę właśnie ze zdjęcia na górze , sama do końca nie jestem pewna co do dokładnej jej nazwy...Ale zastanawiałam się czy jeśli odetnę jeden z jej pędów tych bocznych (zaznaczyłam czerwoną kreską ) i posadzę do ziemi to czy coś z tego wyjdzie. I czy z tego miejsca gdzie ciachnę to coś jeszcze wyrośnie...


Obrazek
Pozdrawiam Kubełkowa :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Wg mnie za nisko chcesz obciąć. Ja bym ściął kilkanaście cm wyżej i na razie tylko jedną odnogę. Odcięcie trzeba zabezpieczyć np. maścią ogrodniczą, albo roztopionym woskiem. Niemniej poczekałbym z tym do wiosny. Jesień, zima to niezbyt najlepsza pora na takie zabiegi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kubelkowa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 lis 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: München-Bayern

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Dzięki! W takim razie chyba tak zrobię,nie będę nadgorliwa i zaczekam na wiosnę :) A przy okazji polecisz jakiś nawóz do kwiatów, najlepiej w miarę możliwości uniwersalny , czyli jeden do zielonych a drugi do kwiatów kwitnących (jestem totalnym laikiem w tych sprawach) ? Odbiegam od tematu,więc możesz mnie pokierować w inne miejsce :wink: Dodam ,że mieszkam w Niemczech i te nazwy w sklepach ogrodniczych mnie przerażają w szczególności,że nie mam nawet pojęcia czy kupić nawóz taki w sprayu do zraszania czy jakąś mieszankę :shock:
Pozdrawiam Kubełkowa :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

W handlu są nawozy dedykowane pod konkretne rośliny. Ogólnie do roślin doniczkowych nie kwitnących wystarczy nawóz do zielonych. Do juk, dracen, taki sam jak do palm. Ale jak będziesz nawozić tym do zielonych to też będzie dobrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kubelkowa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 lis 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: München-Bayern

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Dziękuję :) W takim razie w sobotę jadę w końcu coś kupić :)
Pozdrawiam Kubełkowa :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Tylko przez zimę przypadkiem nie nawoź - zacznij dopiero od marca. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kubelkowa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 lis 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: München-Bayern

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

A storczyki też?
Pozdrawiam Kubełkowa :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

A jeśli chodzi o storczyki, to musisz poszukać odpowiedzi w tym dziale:
http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=29
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dancik31
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 wrz 2013, o 06:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk DBL

Dracena wonna "Massangeana"

Post »

Mam czteroletnią dracenę wonną, która u mnie rośnie jak szalona ma już ponad 2,5m wysokości i zrobił się problem, mianowicie nie mieści się już pod sufitem, wierzchołki ( ma dwa) zaczęły się nawet wyginać ponieważ jest im za ciasno. Teraz pytanie do was drodzy ogrodnicy, czy ktoś z was miał podobny przypadek? Słyszałam, że można wierzchołek obciąć i ukorzenić otrzymując drugą roślinkę, lecz czy przez taki zabieg duża roślina nie ucierpi, czy nie zacznie np. chorować lub zasychać? Szkoda byłoby ją stracić jest piękna...
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”