Stare odmiany drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Camellia ja też mam koksę, w tym roku klęska urodzaju, co roku walczyłam z mączniakiem i parchem, w tym mączniaka nie ma a parch szczątkowy. zajrzyj do wątku pomidorowego " pomidory w pigułce" gdzie są przepisy na preparaty HT i KSM . Od wczesnej wiosny drzewo pryskane tymi preparatami, żadnej chemii, owoce piękne ,zdrowe.
'
pozdrawiam Karina
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Dzień dobry,

zgłaszam się tu z pochwałą Glogierówki (Pepinki litewskiej). Rosła kiedyś w ogrodzie moich dziadków, na słabej glebie (Mińsk Mazowiecki, same piaski), pięknie owocowała - niestety, co drugi rok, jak wiele dawnych odmian - nie przemarzała i raczej nie chorowała (nie interesowały mnie wtedy takie sprawy, jak choroby drzew, ale dziadek nie stosował żadnych oprysków, a ona zawsze miała dużo ładnych jabłek). Trzy lata temu kupiłam sadzonkę i w tym roku miałam pierwsze owoce :) Jasnożółte z wyraźnym rumieńcem, chrupkie, dość soczyste, winne w smaku. Rzeczywiście, Glogierówka jak należy. Jeśli komuś nie przeszkadza to przemienne owocowanie, warto ją mieć w ogródku i na działce. W tym roku jabłka dojrzały właśnie teraz, w połowie października.

No i druga odmiana - Biały Nalew (Oliwka inflancka? Zdaje się, że jest jakieś zamieszanie z nazwami). U nas nazywana "śmietankową papierówką", w odróżnieniu od "zwykłej" papierówki, która do niej się nie umywała :) Też owocująca co dwa lata, wczesna, soczysta, delikatna, pyszna. Wakacyjne cudo, do zjedzenia prosto z drzewa, gdyż zupełnie nie nadaje się do przechowywania.
W tym roku znalazłam ją w szkółce, kupiłam - niestety, nie miała metryczki, pozostaje mi więc tylko nadzieja, że to naprawdę Biały Nalew.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

'Biały Nalew' = 'Oliwka Żółta' (Inflancka) = 'Papierówka Zwykła'.
Nie słyszałem o "papierówce śmietankowej'. Zmienność wśród papierówek wynika z warunków uprawy, gleby i klimatu oraz z tego, że część amatorów-sadowników wielokrotnie bawiła się selekcjonując siewki papierówek. Takie nowe formy, które dzięki nim powstały mogą być niejednokrotnie wartościowsze niż standard. papierówka, jednak to już nie ta sama odmiana. Oryginał jest tylko jeden i taki dostajemy, kupując w kwalifikowanych szkółkach.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Cenię twoje rady ;:108 , ale znam sad ponad 50 lat temu sadzony i w nim są min. papierówka a obok biała nalew. Dojrzewa po papierówce , bardziej kruche , mniej kwasku ] dodam że odmiany do tego sadu pozyskiwał nie żyjący już sadownik od pana Pieniążka, czy możliwe jest to że biała nalew to siewka pospolita ?
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

"Śmietankowa papierówka" to nazwa potoczna, lokalna, być może nieznana gdzie indziej. Natomiast ten Biały Nalew, który pamiętam i który, mam nadzieję, teraz kupiłam, różnił się i wyglądem, i smakiem od papierówek, które mieli sąsiedzi. "Zwykłe" papierówki były mniejsze, bardziej zielone i kwaśniejsze, mniej delikatne w smaku. Nie wynikało to z faktu, że były niedojrzałe :)
Dziadek był wojskowym, nie ogrodnikiem, sam coś tam amatorsko szczepił, ale to drzewo niewątpliwie kupił. Bardzo jestem ciekawa, czy ten mój Biały Nalew okaże się tą odmianą, którą pamiętam. Z Glogierówką się udało.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

http://stareodmiany.republika.pl/files/ ... Nalew.html

Swoją drogą, miałam u siebie dwie jabłonie zwane Papierówkami. Sadzone przez różne osoby, rosnące na różnych stanowiskach. Pierwszą (nadal mam) szczepił mój dziadek ze zrazów pozyskanych gdzieś w okolicy, na siewce nie wiem jakiej jabłoni (nie koniecznie Antonówki). Pochodzenia drugiej nie znam (uschła niedawno). Pierwsza rośnie na malutkim wzniesieniu, siła wzrostu niewielka, nie jest dużym drzewem, dojrzałe jabłka są żółte, trochę słodkawe, trochę kwaskowate. Druga rosła już nie na górce, ziemia żyzna ale zimna. Rosła silniej, koroną miała zdecydowanie większą i bardziej rozłożystą od pierwszej. Jabłka zawsze miała kwaśniejsze od tej pierwszej i raczej zielono - żółte. Nie wiem czy różnica między tymi dwoma drzewami polegała na odmiennych warunkach (a może i podkładce), czy miałam do czynienia z różnymi "papierówkami". :wink:
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Coś jest na rzeczy z tymi róznicami, gdyż i w tym artykule
http://www.ogrodinfo.pl/drzewa-owocowe/ ... ych-odmian
w części o Lubelszczyźnie autorka mówi, że Biała Nalew (tu również w wersji żeńskiej, podczas gdy gdzie indziej używana jest forma Biały) to nie to samo, co papierówka.
Tamta, którą pamiętam, była bardzo dużym drzewem, wysokim i rozłożystym. Z owocowaniem co dwa lata też było nie całkiem tak, w roku bezowocowym również miała trochę jabłek, chociaż naprawdę niewiele. Dojrzewały nierównomiernie, więc mimo że w ogóle nie nadawały się do przechowywania, można było cieszyć się nimi przez parę tygodni.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Profesor Reyman w "Pomologii" podaje 'Papierówkę Zwykłą' również pod synonimem "Biały Nalew Przybałtycki". Inni pomologowie wśród synonimów wymieniają najczęściej po prostu "Biały Nalew". Ciężko będzie moim zdaniem określić dokładne pochodzenie odmiany nazwanej "Biały Nalew", a różniącej się od Papierówki Zwykłej, bo najpewniej pod tą nazwą kryją się lokalne lub amatorskie formy selekcjonowane za wschodnią granicą. I to na dodatek będą raczej formy znacznie różniące się między sobą genotypowo. :lol:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Pewnie jest właśnie tak, jak napisałeś - co może jednak oznaczać, że daremne będzie poszukiwanie owoców o takim właśnie smaku, jak tamte z ogrodu dziadka. Trudno, będę czekać cierpliwie, a na razie kupię jeszcze Złotą Renetę. Też stara odmiana i od dawna już jej nie widuję na targowisku, gdzie zwykle kupuję owoce. Malinówki, kronselki, landsberskie bywają, szare renety również, a tych złotych - brak. Trzeba się zaopatrzyć we własne.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

A wiesz co na pewno chcesz kupić? Bo z dostaniem prawdziwej 'Złotej Renety' może być problem. Dzisiaj jest raczej sprzedawana jako 'Red Boskoop'. Polecam też 'Królową Renet', która do grupy złotych renet należy.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Wydawało mi się, że Złota Reneta to potoczna nazwa Królowej Renet. Oczywiście istnieje też grupa tzw. złotych renet.
W handlu różne odmiany mogą się kryć pod hasłem Złota Reneta, niestety.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

Wyczytałam gdzieś, że Złota Reneta ma około 100 nazw (w róznych krajach, naturalnie) i przypuszczam, że ta róznorodność dotyczy nie tylko samego nazewnictwa, lecz wiąże się z jakimiś lokalnymi wariantami formy wyjściowej. A ja myślałam właśnie o Królowej Renet. Tutaj ją znalazłam: http://www.eko-ogrodnik.pl/info.php?dzi ... eta&on=tak

Tyle, że jest szczepiona na antonówce zwykłej. Pewnie urośnie wielka, a wolałabym jednak mniejszą. Ale zapylaczem może być Glogierówka.

W tej szkólce Red Boskoop figuruje jako zupełnie odrębna odmiana. I do tego na M26 :(
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany drzew owocowych

Post »

ERNRUD pisze:Profesor Reyman w "Pomologii" podaje 'Papierówkę Zwykłą' również pod synonimem "Biały Nalew Przybałtycki". Inni pomologowie wśród synonimów wymieniają najczęściej po prostu "Biały Nalew". Ciężko będzie moim zdaniem określić dokładne pochodzenie odmiany nazwanej "Biały Nalew", a różniącej się od Papierówki Zwykłej, bo najpewniej pod tą nazwą kryją się lokalne lub amatorskie formy selekcjonowane za wschodnią granicą. I to na dodatek będą raczej formy znacznie różniące się między sobą genotypowo. :lol:
Carska pomologia z 1906. roku (Atłas płodow Rossiji) opisuje to tak:
1) Biały Nalew Prawdziwy (Biełyj Naliw Nastojaszczij) - odmiana rozpowszechniona w centralnej Rosji, pólnocnej i pólnocno-zachodniej. Znana i opisana najwcześniej jako Biały Nalew (Biełyj Naliw);
2) Biały Nalew Przybałtycki (Biełyj Naliw Pribaltijskij) in. Papierówka (Papierowka, Papieruwka) - odmiana opisana w Kraju Przybałtyckim (Inflanty po naszemu) pod nazwą Weiser Klarapfel i ok połowy XIX w. rozpowszechniona na zachód do Niemiec i na południe na Litwę i do Polski - tu pod nazwą Papierówka lub Oliwka Biała.

Na północy Nalew Prawdziwy i Przybałtycki (czyli Papierówkę) mieszano tak w sadach jak i w szkółkach i mówiono o nich generalnie Biały Nalew. Na początku XX wieku obie te odmiany występowały pod jedną nazwą tak w sadach jak i na rynku, zatem dzisiaj, jak ktoś chce mieć Nalew Prawdziwy - powinien chyba szukać gdzieś w centralnej Rosji. U nas raczej nie do opisania i odróżnienia. Poniżej kopie rycin z cytowanego przeze mnie atlasu: Biały Nalew Prawdziwy i Papierówka

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”