Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Nie w tym rzecz, jestem teraz w Krakowie, a rośliny mam w domu pod Krosnem. Wracam jutro wieczorem, jak pąk jeszcze będzie, to zdjęcie wstawię.
Wielkie dzięki za poradę w sprawie aloesa :D
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

tom_ek pisze: Potwierdziło się przy tym, że pewne informacje pojawiają się w wątkach poświęconych raczej innej tematyce;
Osobiście wolę gdy dyskusja na określony temat ma miejsce w wątkach do tego przeznaczonych. Jak tak dalej pójdzie będę musiał zacząć przenościć posty tam, gdzie ich miejsce. Zatem mam prośbę, by starać się trzymać tematu danego wątku a jeśli chcemy podyskutować na nowy temat zakłądamy nowy wątek. Później nie będzie problemów z wyszukaniem stosownych danych na forum.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Obiecane zdjęcia. Ta "szypułka" pojawiła się jakieś 2-3 tygodnie po opadnięciu ostatniego kwiatu. Jeśli wierzyć zdjęciom internetowym, to może to być owoc aloesu.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


PS. Panie Tomku, myślę, że z pożytkiem dla forum i jego użytkowników można przenieść tę dyskusję do tego wątku.
Markowski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lut 2011, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pierwsze sadzenie- rozterki początkującego.

Post »

Witam!
Dostałem dwa człony opuncji. Podsychały sobie po oderwaniu prawie dwa tygodnie. Doniczki przygotowałem sobie o średnicy 11 cm., do nich na dno około 2 cm. keramzytu i podłoże z ziemi do kaktusów zze żwirkiem 2-4 mm. zmieszanej w stosunku 1:3 (objętościowo). I tu dylemat- podlać nieco, czy nie? Ziema kaktusowa była świerzo wyjęta z woreczka i wilgotna. Na wierzch dać samego żwirku? Bo to chyba tylko dla estetyki. A może dać świety spokój roślinkom?
Otrzymana w prezencie Mammillaria wildii przerosła w jedną stronę tak, że wywala doniczkę. Poobrywać człony i postapić jak z opuncją? Co radzicie?
Pozdrawiam, Marek
Awatar użytkownika
Andrew Be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 803
Od: 19 lut 2013, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Pierwsze sadzenie- rozterki początkującego.

Post »

Hej!
Na początek radziłbym wrzucić jakąś fotkę, cobyśmy mogli zobaczyć, jak wygląda sytuacja :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Markowski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lut 2011, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pierwsze sadzenie- rozterki początkującego.

Post »

Opuncja:


Obrazek
Mammillaria:

Obrazek

Mam nadzieję, że będzie czytelnie.
Pozdrawiam,Marek
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Pierwsze sadzenie- rozterki początkującego.

Post »

Podlewanie nie ma sensu jeśli nie ma korzonków. Raczej już spryskiwanie, o ile rana zaschnięta, żeby troszkę pobudzić. A generalnie Opuncje to prymitywne kaktusy i rosną prawie we wszystkim ;)

A sadzonkowanie mamilarki kwestia gustu, natomiast żeby się nie przechylała to więcej słoneczka dla niej generalnie ;)
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Markowski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lut 2011, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pierwsze sadzenie- rozterki początkującego.

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Mamilarkę otrzymałem od osoby która trzymała ją na północnym parapecie. Wyrywa sobie ziemię pod własnym ciężarem i to mnie niepokoi, teraz odpocznie, a od przyszłego roku- parapety mam na południe! A opuncje faktycznie spryskiwać, czy dać jej do wiosny spokój?
Pozdrawiam, Marek
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Ja tam sadzonki po zasuszeniu spryskuje co jakiś czas. Choć czy to coś daje to mam wątpliwości - jak sadzonka chce się ukorzenić to się ukorzeni. Jesień to kiepska pora na wypuszczeni nowych korzonków, ale Opuncja to powinna dać radę.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Linden
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 paź 2015, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Witam
Kupiłem wczoraj swojego pierwszego kaktusa (stała taka bidulka na wyprzedaży w Biedronce). Nie mam pojęcia jaki jest to dokładnie gatunek, ale nie w tym rzecz. Otóż zastanawiam się, czy coś z nim jeszcze robić. Czy powinienem przesadzić go do nowego podłoża, czy poczekać już z tym do wiosny?
Czy na moim okazie widać coś, na co powinienem zwrócić uwagę?
Obrazek
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Ten kaktus to Mammillaria bombycina. Możesz przesadzić do nowego podłoża (odpowiednio przygotowanego i suchego), ale jeśli pozostanie w starym do wiosny, to nic się nie powinno dziać, pod warunkiem, że będzie odpowiednio zimowany, a więc w chłodzie i na sucho. Żadnych objawów chorobowych nie widać. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
popiolek69
500p
500p
Posty: 802
Od: 22 paź 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Trawniki

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Mammillaria owszem ale raczej nie bombycina...
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Cóż, może rzeczywiście nie bombycina, doświadczenia w uprawie kaktusów nie mam wielkiego, a odpowiadając w ten sposób kierowałem się bardzo przydatną w rozpoznawaniu kaktusów "marketowych" stroną http://www.arianecactus.be (często zresztą polecaną na tym forum). Mammillaria z tej strony ma co prawda ciernie ciemnoczerwone, takie też można zobaczyć na większości zdjęć w sieci, ale trafiają się też żółte egzemplarze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”