Wino z winogron

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: WINO Z CZARNYCH WINOGRON-PROSZĘ O PORADĘ...

Post »

:roll: a gdzieś ty to umieścił. Znaleść to tutaj to jak igłe w stogu siana.
Waldi wino ma kilka etapów fermentacji. A do picia to nadaje się jak ustaje cała / jak gazuje tzn ono nadal pracuje.

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =9&t=16492

Pierwsze zlanie wyrzucenie wytłoków, dodanie cukru, za 3- 4 tygodni zlanie ponowne znowu próbujesz. Musi stać w cieple inaczej fermentacja ustaje i robi się kwasior. Potem znowu zlewasz , powinno się w tym czasie klarować. I nabierać mocy prawnej :wink: Mniej więcej, wszystko zależne od temp. Ilości, użytego cukru.
Cukier musi się przerobić/ zamienić w alkohol/ ustąpić fermentacja i wyklarować. Czyli czas, pozostaje czekanie. :wit bo za krótko stoi, raptem miesiąc do półtora, to dopiero w przedbiegach jesteś.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
molski1963
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 paź 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

W ubiegłym tygodniu (po 2 tygodniach) pierwsze zlanie (trochę owoców się ostało). Dodałem pożywkę (biowin) z 1kg cukru rozpuszczonym w 2litrach "wina". Dalej sobie bulgoce. Po zlaniu do klarowności jeszcze dalekoooo. Od początku na te 20litórw wsypałem 4kg cukru. Poziom cukru pokazuje na 0 (czerwone pole). Czekam do przestania "bulgotania"

ps.
Nie wiem czy cukromierz firmy BIOWIN jest sprawny :idea: . Woda z kranu pokazuje to samo co zawartość balonu ;:202 . Jak za pierwszym razem sprawdzałem po zakupie, odczyt z baniaka był inny niż obecnie.
marek1185
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lis 2014, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Witam wszystkich

Mam taki problem (przez głupotę). Wino wraz z owocami pracowało sobie jakieś 1,5 miesiąca. Wczoraj wziąłem się za zlanie po czym żona stwierdziła że jest dla niej za słodkie. Stwierdziłem że dodam przegotowanej, ostudzonej wody i po zlaniu jak i dodaniu wino przestało pracować.

Jest jakaś szansa by coś z niego było? Wino z czystych winogron jak co roku tylko tym razem żona już za słodkim nie przepada.
DarekRz

Re: Wino z winogron

Post »

Zrób wino "winogronowe" średniej mocy (16%), ale wytrawne i skupażuj z tym winem za słodkim. Nie piszesz czy to wino białe, czy czerwone, ale skoro stało 1,5 miesiąca z owocami to wnioskuję, że czerwone. Z braku lepszych owoców możesz kupić parę kilo w markecie, odszypułkować, dorzucić garść mrożonych drylowanych wiśni, pół garści mrożonych lub suszonych czarnych jagód i dwie garście dobrych, chilijskich rodzynek Jumbo (przepłukanych wrzątkiem kilka razy). Po przefermentowaniu na drożdżach winiarskich cukru wyliczonego na 16% wstępnie wyklarować to wino i wtedy zmieszać z tym za słodkim - doklarować razem i odstawić na dojrzewanie.
Awatar użytkownika
s_stec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 mar 2014, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Ja powiem, że takie wino do 16% jest najlepsze. Różne piłem, znajomi robili często wina mocniejsze, ale przyznam się szczerze, że nie smakowało. W następnym roku mam zamiar zrobić właśnie sam wino po dłuższej przerwie, bo w tym roku wszystko praktycznie zjadły szpaki
DarekRz

Re: Wino z winogron

Post »

No to jeśli pozwolisz sobie doradzić s_stec, to kluczową sprawą jest dobór drożdży. Użyj takich, na których jest napisane, że mają tolerancję na alkohol 14%. To jest tolerancja gwarantowana, w praktyce drożdże dociągają bez problemu o 2 a nawet 3% więcej.
Wiec daj do fermentacji tyle cukru, aby razem z cukrem zawartym w owocach było go na 14% - dofermentuj do smaku wytrawnego lub 0Blg - wskazanie na cukromierzu. Po obciągu znad osadu dajesz małe porcje cukru - licząc po 15-30 g na każdy litr, jeśli chcesz półwytrawne, 40-60 g/ na l jeśli chcesz półsłodkie, 70-80 g/l jeśli chcesz słodkie. Czekasz parę tygodni mierząc spadek Blg cukromierzem lub sprawdzając na smak czy cukru ubywa - jak ubędzie znow do smaku wytrawnego lub w okolice 0Blg na cukromierzu, znów dosładzasz takimi porcjami - w ten sposób nie przesłodzisz wina. W końcu drożdże zatrzymają się z nadmiaru alkoholu i zostanie cukier na właściwym poziomie. Wówczas klaruje się samoczynnie, ściąga z osadów, dojrzewa jeszcze parę miesięcy i do butelek.
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Wino z winogron

Post »

Witam
Czy dodanie drożdży winiarskich do tygodniowego nastawu ma sens?
26.09.2015 nastawiałam dwa balony, jeden z ciemnymi, a drugi z jasnymi winogronami.Drożdże kupiłam dopiero dziś 02.10.2015, zrobiłam z nich zaczyn.Z przepisu na drożdżach wynika, że musi on postać do niedzieli.
Dolać ten zaczyn do balonów?

Jestem mniej, niż początkująca w temacie.
Carnation
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2013, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Nie chce zakładac nowego tematu i zaśmiecać forum wiec zapytam tutaj. Zrobiłam swoje pierwsze wino z różowych winogron. Rozgniotłam owoce i wrzuciłam je do balonu, dodałam cukier (syrop na soku z winogron) i drożdże. Zamknęłam korkiem i rurką fermentacyjną Po 2 dniach widzę, że ładnie buzuje. Kiedy powinnam odcedzić owoce/skórki i czy warto to robić? Kiedy zlać pierwszy raz wino?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Musisz zlać wino i wyrzucić owoce ponieważ zacznie to pleśnieć i robić się kwas. Tak mniej więcej od 3 tygodni do miesiąca. Zależnie od fermentacji.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
gronek11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 paź 2015, o 04:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Witam, zrobiłem dzisiaj pierwsze wino: do 34 l balonika wlałem 16 kg zmiażdżonych czarnych słodkich winogron wraz z 5 l wody a w niej rozpuszczony 2 kg cukru, drożdze i pożywka tez jest, za kilka dni wleje syrop 2 kg cukru w 2 l wody i moje pytanie, czy takie proporcje są dobre, może czegoś za mało czy za dużo??? :)
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Wino z winogron

Post »

Za dużo wody. Najlepiej, żeby jej w ogóle nie było a cukier rozpuszczać w soku, albo zrobić syrop na gorąco z malutką ilością wody.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Wino z winogron

Post »

gronek11 pisze:Witam, zrobiłem dzisiaj pierwsze wino: do 34 l balonika wlałem 16 kg zmiażdżonych czarnych słodkich winogron wraz z 5 l wody a w niej rozpuszczony 2 kg cukru, drożdze i pożywka tez jest, za kilka dni wleje syrop 2 kg cukru w 2 l wody i moje pytanie, czy takie proporcje są dobre, może czegoś za mało czy za dużo??? :)
Pospieszyłeś się, bo za tydzień musisz pozbyć się owoców i fermentować sam sok.
Powodzenie z wyjmowania owoców z balona. :;230
O Twoim przepisie na to pseudo wino odpowiem krótko: knot.
Kup na przyszłość areometr i przygotuj się merytorycznie do zrobienia dobrego wina z winogron.
Mam nadzieję, że winogrona masz szlachetne, a nie np .Lebrusca, która daje mysi posmak w winie.
Moje wątki
Festina Lente
gronek11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 paź 2015, o 04:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

To prosze o porade od doświadczonych winiarzy :) co mam teraz zrobić? zostawic tak jak jest i po tygodniu oddzielić owoc i zostawic sam sok do fermentacji?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”