Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia - radykalne cięcie

Post »

Leszek53 pisze: Pryskanie np. sylitem w marcu specjalnie już nic nie da, ponieważ grzyb atakuje pąk jak tylko on wzbudzi się choć minimalnie do życia dostając więcej słońca wczesnowiosennego . W tym roku luty to już za późno było , ponieważ była ciepła zima. Ja pryskałem silitem w styczniu i nie miałem najmniejszych problemów z kędzierzawością liści.
Syllit jest w stanie wyniszczyć grzyba nawet po wejściu na pąk, póki nie spenetruje młodych liści. Zbyt wczesny oprysk może pójść na marne. Pryskamy przed pękaniem pąków. Ja tak opryskuję i nie mam grama kędzierzawki. Dodatkowo stosuję też miedzian w czasie opadania liści.
Dlatego nie specjalnie bym ciął brzoskwinie , bo one same się lubią" skrócić", choć może jakieś korekty można wykonać jesienią. :lol:
Błagam, nie wprowadzaj tak czytelników w błąd. Właśnie coroczne cięcie to meritum pielęgnacji brzoskwiń. A co do cięcia jesienią, można tylko zniszczyć swoje drzewa w ten sposób! Co Ty proponujesz? Nie ciąć brzoskwiń i czekać, aż się będą łamać? :|
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Brzoskwinia - radykalne cięcie

Post »

Gałęzie wycięte, zabezpieczone, wyczyściłam jak umiałam, ale nie mam specjalnie doświadczenia operowaniu nożykiem, więc być może trzeba było trochę mocniej. To ja opryskam miedzianem w listopadzie wszystkie drzewka. Czy w przyszłym roku, po wycięciu wszystkich "ołówkowych" gałązek one zakwitną? czy nie? bo nigdy się tak nie przyglądałam na których gałązkach one kwitną. Zdecydowanie powinnam iść na kurs sadowniczy, ponieważ zupełnie nie mam pojęcia jak zapanować na drzewami w sadzie a olbrzymią przyjemność sprawia mi ich oglądanie :)
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Leszek53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 wrz 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia - radykalne cięcie

Post »

Leszek53 pisze:Syllit jest w stanie wyniszczyć grzyba nawet po wejściu na pąk, póki nie spenetruje młodych liści. Zbyt wczesny oprysk może pójść na marne. Pryskamy przed pękaniem pąków. Ja tak opryskuję i nie mam grama kędzierzawki. Dodatkowo stosuję też miedzian w czasie opadania liści....
Cytuj:
No to fachowa literatura kłamie... Jak tylko będę miał chwilkę to podeśle na forum fachowe materiały o stosowaniu Sylitu w wypadku oprysków przeciw kędzierzawości liści. A tak jak napisałeś , pryskamy przed pękaniem pąków. Nikt nie pisze o pryskaniu w grudniu , tylko należy go wykonać przed lub w czasie pierwszego dłuższego ocieplenie wczesnowiosennego
Co do cięcia brzoskwiń , masz całkowitą rację , lepiej ciąć je wiosną. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia - radykalne cięcie

Post »

Jesienny oprysk miedzianem zwiększa szanse walki z kędzierzawością. Oczywiście syllit wiosną to podstawa, a miedzian na jesień traktujmy jako uzupełnienie. Osobiście jednak uważam, że jeśli mamy do czynienia z silnie chorującymi drzewami, sam zabieg syllitem na wiosnę nie wystarczy do opanowania choroby.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Kiedy lepiej sadzić brzoskwinie - teraz czy na wiosnę?
Pozdr.
Jarek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Moim zdaniem lepiej sadzić jesienią. Wszystkie drzewka.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Liście z brzoskwini całkowicie opadły.Pora pomyśleć o oprysku Miedzianem, tym bardziej ,że pogoda jest bardzo sprzyjająca.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

A czy to dotyczy również drzewek dopiero co posadzonych, czy lepiej takich w tym roku nie raczyć opryskami?

a przy okazji - jak kwestia cięcia brzoskwini?
Mam posadzonych 8 sztuk (sadzone we wrześniu) ale nie były to z gołym korzeniem tylko z donic, w których rosły conajmniej cały ten sezon.

czy je obcinać na wiosnę (jeli tak, to jak - czy to jest zróżnicowanie dla odmian)?
Czy stosować jakieś środki ochrony?
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Ja kilka tygodni temu posadziłam 3 brzoskwinie;Harnaś,Inkę i Reliance.Doradzono mi, abym wszystkie popryskała teraz miedzianem.I tak zrobiłam.Zastanawia mnie tylko dawka 10 g na litr wody ,czy nie za duża....Posadziłam z czystej ciekawości,ponieważ niektórzy odradzają sadzenie brzoskwiń jesienią.Wiosną dam znać,czy przeżyły :wit
Pozdrawiam Ewa
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Dawka na kędzierzawość jest odpowiednia.To stężenie 1%. Oprysk dotyczy wszystkich drzewek,bo nawet jeśli nie masz w ogrodzie to przywieje grzybka od sąsiada.
Cięcie brzoskwiń w czasie kwitnienia,po owocowaniu,nie później jak do września.Pogoda sucha i słoneczna.
Po drzewkach ma się zlewać.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Czyli rozumiem mam pryskać teraz?
A jeśli mam na nich jeszcze liście to pryskać czy poczekać aż opadną?
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Ja dzisiaj trochę potrząsłem i zrzuciłem ostatnie liście.Jeśli nie spadną to poczekaj jeszcze.Pierwsze przymrozki zrobią swoje.Jeśli masz liście to nie zrobisz po prostu dokładnego oprysku.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Jesienią posadziłem brzoskwinię Elberta, do której dosadzę jeszcze kilka. To takie wspomnienie z dzieciństwa, gdy w ogrodzie mieliśmy, zdaje się, że jeszcze 15 lat temu, kilka drzewek brzoskwiń owocujących w drugiej dekadzie września. Czy w oprysku winorośli o tej porze obowiązują zakresy temperatur,w jakich można wykonywać ten zabieg ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”