Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Drzewa owocowe
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Pojadę tam za tydzień, to zrobię zdjęcia.
Pozdrawiam. Darek.
90chrzan
100p
100p
Posty: 167
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Może to Dereń świdwa ?W mojej okolicy tez jest tego pełno :)
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Dzięki uprzejmości posiadacza dwóch sporych krzaków 15 litrów owoców derenia poszło na nalewkę ;:138 . Przy okazji zrobiłem kompot, był zaje...sty.
A moje krzaczki powoli rosną, zbiorę z nich kilka garści. Ale są zdecydowanie późniejsze od tych dzikich, z których mam owoce.
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Dereń jadalny(cornus mas)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Czy ktoś testował skaryfikacje nasion? Przyspiesza stratyfikacje i Kiełkowanie czy jest bez znaczenia?
Cały proces stratyfikacji nasion derenia jest upierdliwy i długotrwały, więc szukam skrótu ;)
Drugie pytanie, czy komuś kiełkowały nasiona wyjęte z nalewki?
A w ogóle to dziś zauważyłem że derenie bezodmianowe po trzech latach w ziemi mają pąki kwiatowe (kupione jako ok metrowe rośliny). :heja ;:138
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Powinny skiełkować,dereń to twardy zawodnik.
Stratyfikacja to nic innego jak przetrzymywanie napęczniałych nasion w temperaturze 2-3°C przez określony czas. To odpowiada naturalnemu przebiegowi warunków atmosferycznych podczas jesienno - zimowych chłodów i przyczynia się do szybszego skiełkowania nasion. Bez tego postępowania niektóre nasiona mogą nie kiełkować nawet dwa lata w oczekiwaniu na sprzyjające zanikowi inhibitorów wzrostu warunki.

I tak np. nasiona liliowców wymagają 1,5 miesięcznego okresu chłodów by rozpocząć kiełkowanie, a nasiona takich roślin jak stopowiec himalajski oraz żeń-szeń potrzebują do tego aż 7-10 miesięcy...

Drugi zabieg stosowany czasem by pobudzić śpiące nasiona to skaryfikacja, czyli mechaniczne lub chemiczne uszkodzenie łupiny nasiennej, by ułatwić dostęp do zarodka wilgoci oraz bogatemu w tlen powietrzu atmosferycznemu. Wykonuje się go zwykle przez spiłowanie twardej okrywy pilnikiem lub nadtrawieniu stężonym kwasem. Dla przykładu nasiona derenia jadalnego w warunkach naturalnych rozpoczynają kiełkowanie w drugim, a nie rzadko dopiero w trzecim roku po ich wysianiu. Poddane kilkunastominutowej kąpieli w kwasie siarkowym kiełkują w przeciągu jednego roku.
http://poradnikogrodniczy.pl/zbiory-nasion.php
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Jak chcesz przyspieszyć wschody, siej nasiona wyjęte z jeszcze niedojrzałych owoców. Część wzejdzie na pierwszą wiosnę.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Czyli skaryfikacja powinna załatwić temat. Obawiałem się że wielotygodniowe cykle grzania i chłodzenia są niezbędne do obudzenia nasion. Ale w świetle powyższego po prostu trzeba naruszyć okrywę. A jest co naruszyć ;)
Seedkris, (nie)stety mam tylko dojrzałe owoce. Setkę nasion już suszę, w niedzielę pójdą pod szlifierke bo nie znając stężenia ani ilości kwasu mógłbym je uszkodzić.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Nie wysuszą się za bardzo??? Zauważ że bez naruszania stratyfikujesz tylko w cieple - przez miesiąc (np wrzesień) co 48h w 20C/30C potem do ok lutego cały czas w 30C i miesiąc (np luty) co 48h w 20C/30C. I do lodówki w 3C
A jak Ty chcesz zrobić?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Suszą się drugi dzień, więc raczej nie przeschną. Chcę naruszyć okrywę nasienną mechanicznie czyli skaryfikować. Po czym pójdą do piasku z torfem i perlitem. Skrzynka zostanie wstawiona do piwnicy pod stodołą, albo zakopana do wiosny. Wiosną będzie siew i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Chcę uniknąć tego kombinowania z temperaturą, jeśli wystarczy potraktowanie pestek kwasem to znaczy że nasiona potrzebują wilgoci i wystartują.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

newrom pisze:... jeśli wystarczy potraktowanie pestek kwasem..
"Wystarczające "potraktowanie, wg.większości źródeł ,to godzina w stężonym siarkowym.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

newrom pisze:..jeśli wystarczy potraktowanie pestek kwasem to znaczy że nasiona potrzebują wilgoci i wystartują.
Chyba nie o to chodzi, przeczytaj na str 376 o skaryfikacji chemicznej w stężonym kwasie siarkowym http://www.google.pl/url?url=http://www ... EkRWGFcZ0Q
A u derenia, wg mnie, chodzi o wybudzenie zarodka tą upierdliwą stratyfikacją. Skaryfikacja bez stratyfikacji może się nie udać, ale wolny kraj, kto nie spróbuje ten nie wie.

Bardziej bym się skłaniał do tego co napisał seedkris
seedkris pisze:Jak chcesz przyspieszyć wschody, siej nasiona wyjęte z jeszcze niedojrzałych owoców. Część wzejdzie na pierwszą wiosnę.
no ale już za późno
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Zamieszczam teraz te zdjęcia, aby uzyskać potwierdzenie, lub nie,
że te krzewy na rowach śródpolnych to derenie?
Smak owoców okropny, gorzki . Wielgachna pestka obciągnięta skórką.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”