Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Jak pisałam mój lilak skąpo kwitnie więc odpada cięcie pod kwiatostanem,ale podcięcie wszystkich gałązek o 10cm może go pobudzić do owocniejszego kwitnienia?
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Bez fotki trudno powiedzieć.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Tnij, byle teraz, bo jak podcięłam swoje w sierpniu, to nie zakwitły w ogóle... Lilak kwitnie na pędach rocznych i cięcie wiosną, po kwitnieniu pobudzi roślinę do wytworzenia większej ilości zdrowych, mocnych pędów, na których wytworzą się kwiaty...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Mam nadzieję ,że to zdj jest wystarczająco widoczne :D Obrazek
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
pkmc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 20 kwie 2013, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Witam, nie mogę się dokopać na forum do informacji dot. podcinania czubków świerków. A mianowicie mam kilkanaście świerków srebrnych, którym w tym roku wystrzeliło po 3-4 czuby, nie wiem co z tym zrobić - zostawić tak jak jest, czy podciąć i zostawić jeden? mógłby ktoś z forumowiczów pomóc? ewentualnie odesłać gdzieś gdzie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat. Jutro zrobię i wstawię zdjęcia a tym czasem czekam na podpowiedzi. Za wszystkie z góry dziękuje



załączam zdjęcia dot. podcinania świerków do powyższego pytania. Czy ktoś orientuje się jak podciąć te świerki, tak aby rosły na piękne drzewka??
za wszystkie rady z góry dziękuje


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Przecież są ładne... co tam jeszcze chcesz ciać? zagęścić je? wycinasz na wiosnę wszystkie ostatnie przewodniki w każdej gałęzi.
pkmc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 20 kwie 2013, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

chodzi o to, że mają po kilka czubków i nie wiem czy wycinać je i zostawić tylko jeden, czy zostawić wszystkie i same się uformują i ten jeden wyjdzie wyżej i będzie widoczny. Na niektórych jest ładnie bo widać jeden czubek który idzie ku górze, natomiast na tych zdjęciach widać, że na jednym jest kilka który idą w góre a na drugim, że są wszystkie rozłożone i nie widać przewodnika
stempel81
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 31 lip 2013, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Karniszewo, pow. gnieźnieński
Kontakt:

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Jeżeli masz kilka przewodników zostawiasz ten wierzchołek (czubki są w szpitalu psychiatrycznym ;) ), który jest najbliżej pionu, a resztę można usunąć (poza tymi, które rosną bardziej w poziomie). Można jeszcze delikatnie podwiązać np. bambusem do pnia i naprostować, jak mają być idealni proste i przewodniki nie są jeszcze zbyt zdrewniałe, żeby nie wyłamać.
Ewentualnie poczekać do następnego roku i zobaczyć, czy roślina sama nie wybierze któregoś przyrostu na przewodnik.
stern
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 paź 2014, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Przez dłuższy okres czasu nie było mnie w kraju i z tego powodu nie miałem możliwości zaopiekować się moim ogrodem. Po powrocie zauważyłem że forsycja oraz Berberys Thurenga mają dużo odrostów i krzewy nie wyglądają za ładnie. Dodatkowo tuje szmaragd też wybiły w górę. Również moje klony szczepione na pniu wymagają cięcia. Chciałem zrobić to wiosną ale to okres w którym leją soki. Czy mogę zrobić to teraz?

Proszę o poradę odnośnie cięcia forsycji, berberysa oraz tuj szmaragd. Czy panujące aktualnie upały są dobrą porą na wykonanie cięcia?

Forsycja
Berberys
Tuja
Klony
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Proszę o poradę w kwestii doprowadzenia do ładnej formy krzaczka forsycji. Nie przycinany odpowiednio wybujał bardzo w górę na ok 2,5 m. wysokości, co wcale ładnie nie wygląda. A nowe pędy wyrastają głównie z wyższych części gałęzi starszych. Zależy mi na tym, aby pobudzić nowe pędy do wyrastania jak najniżej i uformowania z krzaczka coś w rodzaju "ścianki" do wysokości max 130 cm. Co i gdzie teraz przyciąć - z gałązek zeszłorocznych i starszych (a co wyciąć całkiem), żeby uzyskać na wiosną nowe odrosty na jak najniższym poziomie?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdr.
Jarek
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Wytnij wszystkie stare gałęzie ,to odmłodzi krzak
Empe75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 sie 2015, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Witam wszystkich uprzejmie! Proszę o radę: jak przyciąć klony? Rosną już ok 10 lat, szczepione. Przycinam je regularnie w lutym, do czerwca mam ładną "kulę", ale później rosną wysokie gałęzie (załączam link do zdjęcia, bo nie mogę sobie poradzić z imageshack: https://imageshack.us/i/p91KDjbXj ). Więc wiosną znów przycinam, drzewka ładnie się zagęszczają, ale te długie gałęzie nie wyglądają fajnie. Jak i kiedy mam ciąć, żeby drzewa miały regularny kształt, przy czym chciałbym, aby te kule były wysokie - tzn. bez wycinania tych długich gałęzi.
Gdzieś wyczytałem, żeby nie obcinać w ogóle, a wtedy drzewo samo się ukształtuje. Proszę o poradę i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Tnij zawsze jak wyjdą już za docelową wysokość, nic im się nie stanie. "Jak nie wiesz jak ciąć to tnij tak jak Ci się podoba"- to usłyszałem na początku mojej kariery ogrodnika od 90 letniego staruszka który całe życie zajmował się roślinami.

Obrazek

Empe75 pisze: Gdzieś wyczytałem, żeby nie obcinać w ogóle, a wtedy drzewo samo się ukształtuje.
Nie ta odmiana...


Widzę że ten z tyłu też rośnie jak chce. Te gałęzie odbijają pewnie z miejsca pod szczepieniem (tak jest w 90%tach przypadków).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”