Brzoza zwisła,brodawkowata (Betula pendula)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

Pytanie trochę nie jasne ponieważ przesadzić można nawet drzewa kilkudziesięcioletnie - oczywiście im drzewo starsze tym koszt większy i większe ryzyko, że pacjent nie przeżyje!

W skrócie - nie powinieneś mieć problemów z przesadzeniem brzozy (sadzonki) ale pamiętaj o podstawowych czynnościach i odpowiedniej pielęgnacji.

Poszukaj na forum, jestem pewny, że temat był wielokrotnie poruszany!
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Sąsiadka ma cudowną, rozłożystą, ale dość niską brzozę, której gałęzie rosną w dół.
Zachorowałam na taką, więc pobiegłam na gruzowisko, gdzie rosły dziczki, i przywlokłam je do swojego ogródka.
Mam dwie, posadzone w zeszłym roku, ale tego, że takie brzozy jak sąsiadki są specjalnie szczepione na pniu, wtedy nie wiedziałam :(
Ja swoje powiązałam, kierując ich gałęzie w dół. Wyglądają ciekawie - czy da się je tak poprowadzić, żeby faktycznie rosły w dół? Czy jak tylko odetnę sznurki, brzoza wystrzeli w górę? Będzie mieć choć najmniejsze szanse na fajny wygląd podobny do takiej szczepionej?
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Post »

Problemem nie będą raczej gałęzie (których wygląd da się kształtować), tylko wysokość drzewa i jego proporcje.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Gałęzie wiodące (I rzędu) można co wiosnę poprzycinać. Natomiast gałązki i pędy II i III rzędu u brzóz samoczynnie rosną w dół - więc myślę, że powinno coś z tego wyjść.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Dzięki, będę próbować :) szkoda byłoby mi je wysadzać, polubiłyśmy się :)
Beaty
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 lis 2008, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z bliska

Post »

witam Was serdecznie!

mieszkają ze mną dwa psy- leonberger i owczarek niemiecki, które czynią poważne szkody w moim ogrodzie....dzisiaj pogryzły 1,9 m brzozę pendulę youngi :cry: i mam prośbę, podpowiedzcie czy ratować to co zostało czy wyrzucić- pień z korzeniami wysoki na 50 cm, 2 kawałki pnia po ok. 30 cm i koronka drzewa z kilkoma pędami z pniem o wysokości ok. 50 cm

brzoza była zabezpieczona siatką metalową, a i tak nie pomogło...

tracę po kolei moje piękne rośliny...ogród ma 2 lata, a psy - jeden 8 miesięcy, a drugi 13 miesięcy

pomózcie
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Zajrzyj do mojego ogrodu jedna z moich brzóz formuję na kuliste drzewko. To to w hostach.
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Obrazek

Znalazłm zdjęcie to jej letnia odsłna , wiosną był krótko przycięta.
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Beaty
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 lis 2008, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z bliska

Post »

dziękuję Ci ślicznie!

nurtuje mnie pytanie- pieńka z korzeniami nie wyrzucać?- odrośnie? czy to potem będzie pendula?

a pozostałe części zanurzyć w wodzie- puszczą korzenie?
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

No nie wiem moja to taka samosiejka ..............................
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Witaj Beato uważam że to co pozostało nie utworzy już brzozy penduli Young, gdyż brzoza ta jest szczepiona na podkładach innych brzóz.
Ja kupiłem swoją brzozę Young zaszczepioną na podkładce o wysokości 180 cm ,i co roku wycinam gałązki rosnące do góry tworząc z niej formę parasolowatą.
Oto ona jako drzewo 8 letnie.
Obrazek
Pozdrawiam Zenek
Beaty
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 lis 2008, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z bliska

Post »

Dziękuję Wam- Zenobiuszu i Dynko za rady!

Zenobiuszu- piękna ta Twoja brzózka- chciałabym taką też mieć :oops:

poszukałam w internecie producentów i znalazłam jednego w Mielcu, który spodziewa się przyjazdu z moich stron jednego kupca- hurtownika, z którym to też się skontaktowałam

uprzejmość tych Panów pozwoli mi nabyć tę brzozę za 30 zł :D , a nie za 65 zł obok mnie...
tylko skąd te 30?

(mąż już nie chce słyszeć o zakupach...)

a resztki brzozy spróbuję ukorzenić, pień z korzeniami posadzę i na wiosnę zdam relację

(z resztek róż płaczących excelsa- 5 sztuk, z patyków wyrastają jakieś dziczki...)

mam ja ci dużo takich kawałków :oops:

pzd
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

W Rzeszowie w szkółkach takie brzozy sprzedają za 30 - 35 zł, i to uważam jest normalna cena za szczepioną brzozę.
Ja się bawię ze swoimi w formowanie, wsadziłam wydarte z gruzowiska bidy, i są piękne, ale drze je w górę :lol: Cóż, wtedy jeszcze nie znałam tego forum, i nie miałam pojęcia ani o brzozach, ani o żadnych roslinach ogrodowych :evil:

Resztki brzozy jak posadzisz, wyrośnie ci ewentualnie, ale podkładka, czyli zwykła brzoza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”