Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Nie opanował go przędziorek :D
Poczytaj tutaj jest trochę wiadomości na ten temat.
http://www.superogrod.pl/50,komentarze_pokaz.html
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Czasem tak roślina reaguje na zmianę miejsca. A wiosną puści nowe listki.
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1291
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Też mam problem z fikusem benjamina takim z ciemnozielonymi listkami. Zaczał zrzucać liście zimą, ale to jeszcze było do zrozumienia, bo mało światła itd. poza tym chyba go trochę przechłodziłam, bo często otwieram okno nawet zimą. Ale teraz już powinno mu się poprawić, a on dalej to samo :( Znacznie się przerzedził, a nie wiem w końcu czy można go teraz na wiosnę trochę przyciąć? Może to by mu pomogło, jak myślicie?
Obawiam się, że moja milosć do roślinek jest nieodwzajemniona, np. gardenia to mnie chyba nie lubiła, kwitła jak wyjeżdżałam, a jak wróciłam na dobre to całkiem padła ;:199
exasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 maja 2007, o 15:10

Post »

Jak często należy podlewać takiego benjaminka. Mój także zrzucał liście i pani w kwiaciarni powiedziałą, że należy przyciąć mu końcówki po parę cm. Liście przestały opadać:)
pablo1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 maja 2007, o 21:31

no moj tak samo w zimę był łysy :)

Post »

zimą łysieje :( i nie wiem co robić by nie łysiał.... próbowałem wiele rzeczy :/
a wiosną wygląda tak :):) w dniu dzisiejszym (sorry za to masło maślane ;D) juz ma duuzo lisci :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1291
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mojego niedawno przesadziłam do większej doniczki, na razie przestał zrzucać, może w tym był problem po prostu.
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Goły fikus benjamin- co z nim zorbić?

Post »

Witam,

Mój fikus benjamin miał tarcznika. Opryskiwałam go i chyba tarcznik sobie poszedł. Ale wraz z tarcznikiem odchodzą też ostatnie listki. Co można jeszcze zrobić z benjaminkiem? Co radzicie?

Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Asikk :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Daj mu czas tylko mniej nawoź i ostrożniej podlewaj, daj mu czas musi odchorować po opryskach choć te nie powinny zaszkodzić. Nie zasusz go podlewaj oszczędniej ale nie do przesady. :D :D :D
ankapat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 2 cze 2007, o 06:55
Lokalizacja: Lublin

Benjaminek

Post »

Co się dzieje z moim fikusem?? Oto pare zdjęć.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od jakiegoś czasu jego liscie pokrywa szary nalot, później liscie żółkną i opadają :(
Awatar użytkownika
norka
50p
50p
Posty: 63
Od: 3 sie 2007, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lądek-Zdrój

Post »

Witaj ankapat. Coś mi się wydaje, że twojego fikusa zaatakowała choroba grzybowa. Wygląda to na mączniaka prawdziwego.
Pierwszą rzeczą jaką musisz koniecznie zrobić, to odizolować beniaminka od innych roślin, aby ich nie zarazić. Ponadto pryskać go preparatem grzybobójczym, np. Biosept lub Rubigan.
Poczekaj jeszcze na opinie innych, ponieważ mogę się mylić.
Pozdrawiam
Dorota
jola65
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 gru 2007, o 17:13

Przędziorek

Post »

Mój beniaminek przez okres kilku dni zgubił prawie wszystkie liście. Myślę ze to przędziorek zaatakował moją roślinkę. Czy są domowe sposoby aby pozbyć sie nieproszonego gościa i uratować kwiatka.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przędziorek

Post »

Tylko czy to faktycznie przędziorek a nie błędy w uprawie może pokaż roślinę najpierw zobaczymy co jaj dolega, oczywiście że są sposoby na zwalczenie przędziorka. :D
jola65
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 gru 2007, o 17:13

Post »

Objawy ma podobne jak w przypadku przędziorka . Od spodu na liściach są jak by kokony żywiczne, a liście mają brązowe plamy. Pajęczyny nie widziałam bo często kwiatka zraszam i wycieram z kurzu. Zdjęcie mogę przesłać później.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”