Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: lawenda -kiedy i jak przyciąć

Post »

Masz młodą sadzonkę, więc rośnie i niebawem zakwitnie.Jak kwiatki zrobią się 'szarawe',takie jakby przyschnięte to przytnij kwiatostany z małym kawałkiem pędu.Możesz tez obciąć tylko same kwiatostany, powinny do zimy wyrosnąć nowe, ale już mniej liczne.Lawenda kwitnie jakieś 3 tygodnie( najintensywniej jest wybarwiona) choć trudno to dokładnie sprecyzować gdyż małe kwiatki rozwijają się stopniowo, a są różnice też w sposobie kwitnienia u poszczególnych odmian.
Swoje lawendy cięłam wiosną w tym roku na dwa sposoby.Wszystkie oszczędnie ( choć kusiło by ciachnąć niżej) i te teraz kwitną pięknie, spektakularnie( na wszystkich prawie gałązkach są kwiatostany), a jedną ścięłam nisko, prawie przy ziemi.Ta długo się zbierała ( jest gęsta i bez zdrewniałych łodyg na dole), ale kwitnie teraz nielicznymi kwiatostanami pomiędzy którymi są gałązki, na których kwiatostany będą (chyba?) później.Kwitnie tak niejako 'na raty' co wcale mi się nie podoba :roll: , bo lawenda jednak piękniej wygląda gdy kwitnie 'masowo'.
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Lawenda - cięcie

Post »

Mam lawende w gruncie..Kupiłam w doniczce i jak przestawała mocno kwitnąć przesadziłam do gruntu..Lawenda sie tam przyjęła, na samym dnie ułożyłam kawałki drobnego gruzu i piasku. Lepiej sie tam ma niż w doniczce..ALe niestety jej nie przycinałam..Kupiłam ja w wakacje..I teraz się zastanawiam czy ja ćiąć, czy tak zostawić. Gdzieś w internecie przeczytałam, że na zimę nie powinno się jej przycinać, bo może jej to zaszkodzić..Teraz juz nie wiem, czy czekać do wiosny z przycinaniem, czy teraz ją troszke przyciąć..
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?

Post »

Ciąć teraz. Nic jej nie będzie. Lawende tnie się we wrześniu.
Aga
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?

Post »

I tak zrobię...:D Chciałabym , żeby ładnie się zagęściła na wiosnę...A teraz nie wyglądała jakoś oszałamiająco...Właściwie, mala roślinka to była dość..
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?

Post »

Chyba źle przycinałam lawendę bo się rozłożyła-co mogłabym zrobić? Proszę pomóżcie :(

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?

Post »

Starsze krzaki tak mają, cięcie już nie pomaga, trzeba robić z nich sadzonki, albo sadzić młode.U ciebie na dodatek rośnie w zagęszczeniu innych roślin.Lawenda wybitnie tego nie lubi.Powinna rosnąć albo w swoim towarzystwie w odpowiednich odstępach, albo soliter, by z każdej strony dochodziło maksymalnie słońce i powietrze.
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?

Post »

Dzięki-po obu stronach tej rozłożonej lawendy, rosną też lawendy(prosto)ten sam wiek.Jak należy ukorzenić tą moją lawendę?
Pozdrawiam Ewa
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?

Post »

Ja takie "przerośnięte" lawendy przycinam mocno, kilkanaście centymetrów nad ziemią, z powodzeniem odrastają gęste krzewy. W tym roku wiosną ciąłem kilkuletnie krzewy w ten sposób, są już obsypane kwiatami... Myślę, że po kwitnieniu możesz swoje krzewy przyciąć nisko. Sadzonki lawendy bardzo łatwo jest przygotować. Kilkucentymetrowy pęd ogołocić z dolnych liści, w ukorzeniacz dla półzdrewniałych i po same liście w podłoże, od razu dobrze jest przyciąć górę - dla rozkrzewienia.
W ogrodach moich znajomych rosną wieloletnie krzewy, wciąż gęste i bujnie kwitnące. Nawet nie przyszło im do głowy by wymieniać je na nowe. Kluczem jest odpowiednie cięcie.
Pozdrowienia
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?

Post »

Witam to w jakich odstępach sadzić lawendę by tak nie zdrzewiała?
duduś
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?

Post »

Lawenda jest krzewinką i drewnieć będzie niezależnie od odstępów sadzenia, nawet sadzona jako soliter.Odstępy ok.0,5 m wystarczą, by mogła lekko się wyłożyć.Jednak sadzona w zbytnim zagęszczeniu czy to własnym, czy innych roślin jej łodygi i liście będą zagniwać i zamierać, bo wymaga dobrej cyrkulacji powietrza.Należy też unikać miejsc gdzie będą obsypywać się na nią igły iglaków, liście, czy nawet płatki róż po deszczu z obficie kwitnących krzewów, również powodujące ww.
Sadzić najlepiej na stokach i podwyższeniu, korzeni nie przysypywać za mocno, ściółki moim zdaniem jej nie służą, szczególnie na cięższych glebach.Na takich glebach można sadzić na lekkich kopczykach ziemi zmieszanej z piaskiem, wypraktykowałam, mogę polecić.Śnieg w czasie roztopów szybko spływa z okolic zdrewniałej szyjki korzeniowej i nic tam nie gnije.
Po ok.6 latach wyraźnie się starzeje, można próbować odmłodzić, albo młodą zastąpić.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?

Post »

W jaki sposób można zrobić nowe sadzonki ze starej lawendy?W jakim miesiącu to robić ?
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?

Post »

Robię wiosną, podczas cięcia i latem przy okazji przycinania przekwitłych kwiatów tj. sierpień, nawet początek września.
Pozdrowienia
raki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lut 2016, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda - Lavandula część 2

Post »

Witajcie Ogrodnicy!
Ja dopiero zaczynam przygodę z własnym ogrodem i potrzebuję wsparcia.
W zeszłym roku posadziłam lawendy, kilka krzaczków - pięknie zakwitły. Na jesieni ścięłam wszystkie gałązki z kwiatami tuż nad górnymi listkami. Wydaje mi się że wszystkie krzaczki przetrwały zimę ale wyglądają jak przysłowiowe miotły. Kiedy jest właściwy czas na ścinanie lawendy ? Na jakiej wysokości powinnam ściąć krzaczek ?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”