Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
skarpetka
100p
100p
Posty: 148
Od: 25 kwie 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

;:oj
Śliczny okaz ;:138 Ile ma lat?
?Uważamy kaktusa za roślinę, która walczy o przetrwanie we wrogim otoczeniu.?
Filifionka
200p
200p
Posty: 311
Od: 18 lut 2009, o 11:33
Lokalizacja: podlaskie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Aina ale okaz, dołączam się do pytania: ile ma lat? Jak doprowadziłaś go do takiej gęstwiny ani razu nie przycinając gałązek? Szczerze ja mam ze swoim kłopot bo listki mu karleją choć powinie mieć dorodne grubaski a tu maluśkie mikruski.
Aina75
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 gru 2009, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Skarpetko i Filifionko :wit! Mój grubosz w maju będzie miał 5lat. Ani razu go nie przesadzałam i nie przycinałam. Na wiosnę mam zamiar przesadzić, bo doniczka jest zbyt mała. Na zdjęciu jest w doniczce i dużej osłonce. Widocznie podoba mu sie stanowisko na oknie. Stoi na północnym parapecie, a jednocześnie doświecają go okna południowo- zachodnie.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Filifionka grubosze lubią jasne stanowisko,gdy mają zbyt ciemno liście karłowacieją.Sama się o tym przekonałam :(
Aina75
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 gru 2009, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Jedno z ostatnich zdjęć mego grubosza.

Obrazek
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Witam wszystkich serdecznie! Chciałabym,aby ktoś mi doradził jak przyciąć mojego gruboszka. Mam 3 różne odmiany i dwóch jestem bardzo zadowolona natomiast trzeci wydaje mi się jakiś kiepski i rzadki. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedz jak to właściwie z nimi jest. Okaz widoczny na zdjeciu przez dluzszy okres stal na zachodnim oknie no i tam byl caly czas zaczerwieniony( od zbyt dużej ilości słońca) więc postawiłam go w głąb pokoju, barwy wróciły do normy nowe liście są dużo większe i wydaje mi się że szybciej rośnie,ale nie wiem czy się nie powyciągał z niedostatecznej ilości światła. byłabym bardzo wdzięczna gdybyście mogli coś poradzić

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/53f ... 50676.html

pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Fakt - jest nieco wyciągnięty. Rośnie trochę w górę i wykłada się na boki. Jedyna rada na to, to właśnie przyciąć i zapewnić więcej słońca - najlepiej na zewnątrz i pełne słońce. Na początku trzeba by cieniować żeby poparzeń nie złapał. Kiedy przywyknie to zobaczysz, że młode liście będą wyrastały jasnozielone z delikatną, czerwoną obwódką. Te większe liście wcale nie oznaczają, że mu tam lepiej. Popatrz na zdjęcia gruboszy trzymanych na powietrzu i prowadzonych jak trzeba.
Zamieść kilka fotek rośliny z różnych ujęć. Na tym zdjęciu (próbowałem zaznaczyć ale się nieco gubiłem), mało widoczne są poszczególne gałęzie, zwłaszcza te z lewej strony. Ogólnie to skróciłbym o 1/3 wszystkie powyciągane gałązki, a te co ewidentnie idą na boki wyciął w ogóle bo z czasem zrobią się ciężkie i tak się złamią.
Sam wczesną wiosną ciąłem swoje, a teraz zażywają słońca na balkonie. Ba, nawet mimo cieniowania (jak mi się wydawało) nie uniknąłem silnych przebarwień, ale teraz powoli chyba wszystko wraca do normy.
Mam nadzieję, że głos też zabiorą więksi praktycy ode mnie :)
Michał
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Dzięki bardzo za odpowiedź. Za jakiś czas zamieszczę więcej fotek. Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Ta roślina stała u mnie przez może dwa lata na oknie od strony zachodniej. Słoneczne promienie padały na nią od ok 16 do końca dnia i nigdy nie powróciła do normalnego koloru. Znaczy cały czas była zaczerwieniona,a liście na dole żółkły i odpadały. Czy to znaczy,że to stanowisko było dla nich zbyt słoneczne i powinnam przenieść roślinę na inny parapet? Wszędzie czytam jak one bardzo lubią słoneczko,ale patrząc na tą swoją roślinkę to sama nie wiem.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Popatrz na to zdjęcie.

Obrazek

Na tej roślinie widać w zasadzie wszystko o czym pisałem wcześniej.
To efekt, za który odpowiedzialne jest właśnie zachodnie słońce od godziny 16, a potem przypalenie wywołane przestawieniem na południową stronę. Widać wyraźne zaczerwienienia (zachodnie słońce) oraz pomarszczenia i przypalenia (południowe słońce) - brak/niewłaściwe cieniowanie. Roślina przeżyła szok. Te liście z pewnością uschną z czasem, zresztą niektóre już odpadają.
Widać też nowe, jasnozielone liście z czerwoną obwódką. One pewnie troszkę ściemnieją z biegiem czasu. Tym liściom już nie groźne południowe słońce. Roślina będzie potrzebowała czasu zanim dojdzie do siebie ale generalnie nie zagraża jej "zejście".
Twoja roślina zanim zacznie korzystać z pełnego słońca musi być cieniowana. Oczywiście przestaw ją w jaśniejsze miejsce i hartuj, pamiętając że słońce przez szybę inaczej operuje niż bezpośrednio.
Człowiek też musi do słońca się przyzwyczaić bo inaczej złapie "czerwonego raczka", a przez szybę się nie opali :)
Michał
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b8f ... ce48e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c8a ... cd19a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a67 ... cc341.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2c5 ... 6ef39.html

Nie wiem może któreś z nich się nada do zaznaczenia.

Czyli ogólnie radzisz mi postawić grubosze na najbardziej słoneczny parapet, czy raczej na zewnątrz.Jak przeprowadzić to cieniowanie? odstawiać kwiaty o konkretnej godzinie od słońca czy zasłaniać je czymś? Codziennie zwiększać im ilośc słońca czy co kilka dni,no i bardzo ważne pytanie co ile wydłużać. Kwadrans, godzinę????Wiem może pytania brzmią banalnie,ale wolałabym uniknąć takiego poparzenia niż kwiatek w zdjęciu powyżej.

Mam jeszcze jednego grubosza( uszy shreka jest moją małą dumą), jest naprawdę śliczny. Jakoś w kwietniu 3 dolne liście zaczęły się marszczyć i żółknąć. Najniższy liść odpadł reszta powoli doszła do siebie. Przyjrzałam mu się i możliwe że miał po prostu zbyt mało wody??Górne łodygi były silnie czerwone i część liści również. Zdjęłam go z silnego słońca.Wstawiłam go na wschodnie okno. Ale nic mu się nie polepszało więc odstwiłam go trochę wgłąb.Odłożyć go z powrotem na miejsce??Bo czytając te posty stwierdziłam,że może on był tam całkiem szczęśliwy tylko słońce zaczęło więcej grzać i się trochę przypiekł?? Będę wdzięczna za rady
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Odpowiedziałem Ci :arrow: TUTAJ
Michał
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

HeJ!!! Wiem, wiem,widziałam jestem Ci bardzo wdzięczna:):) Roślinka już po obstrzeżynach:) Przez pomyłkę wpisałam to w innym poście. Nie wiem jak to się stało,kładę to na karb dzisiejszego zmęczenia. Jeszcze raz dzięki:)


A w sumie mam jeszcze pytanko, czy sądzisz,że to co obcięłam mogłabym spróbować ukorzenić. Czy te powyciągane gałązki po prostu wyrzucić??? A może jest jeszcze dla nich jakaś szansa???
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Grubosz jak przycinać

Post »

Oczywiście, że możesz ukorzenić. Musisz tylko poczekać aż miejsca cięć zaschną a potem rozpocząć ukorzenianie.
O ukorzenianiu jest mnóstwo informacji w tematach o gruboszach.
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”