Jesienne sadzenie czosnku

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Jesienne sadzenie czosnku

Post »

Słyszałam, że czosnek można sadzić jesienią. Chciałam zapytać, czy każdy, czy może jakieś specjalne odmiany? Poza tym kiedy, czy nie jest już za późno? I jeszcze jedno czy tylko te ząbki, które rosły w ziemi, czy można również wykorzystać te drobne z szczytu łodygi?
Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Jest czosnek tzw. wiosenny i zimowy. Wiosenny sadzimy na wiosne a zimowy jesienią.
Nie znam sie na odmianach. Dostalam czosnek od swojej mamy, ona dostała od brata itd.
Ja już posadziłam czosnek ale jeszcze nie jest za późno i można śmiało sadzić, ten zimowy oczywiście :) .
Sadzę tylko ząbki czosnku, czyli to co rosło w ziemi. Nigdy nie próbowałam sadzić tego co wyrosło na szczycie łodygi, czyli nasion ponieważ zawsze "ogławiam" czosnek, cebule zreszta też, a to po to by to co jest w ziemi było ładniejsze. Jak roślina nie wysila sie na tworzenie nasion i kwiatów to ma ładniejsze cebule w ziemi. poza tym słyszałam, że czosnek z nasion jest gorszy, tzn. ma mniej dorodne główki.
Pozdrawiam.
Ola
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Warto też wykorzystać te ze szczytu, co prawda nie tworzą główek, tylko pojedyńcze cebulki, ale posadzone w następnym roku już tworzą główki.
Gdzieś też czytałam, że ciągle sadzone ząbki wyradzają się, więc warto pobawić się z tymi szczytowymi.
Waleria
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Nie wiem jaka to odmiana. Zaryzykuję i wsadzę teraz. Wysieję też te drobne i podzielę się doświadczeniami.
Nie wiedziałam, że czosnek się ogławia. Zrobię tak w przyszłym roku.
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
Mała254
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 lip 2008, o 22:29
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Witam, jeszcze nigdy nie miałam czosnku w ogródku ,chciałabym zapytać czy można wsadzać czosnek zakupiony w sklepie?
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

myślę że tak, przecież ten ze sklepu tez wyrósł gdzieś w jakims ogrodzie :D
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mała254 pisze:Witam, jeszcze nigdy nie miałam czosnku w ogródku ,chciałabym zapytać czy można wsadzać czosnek zakupiony w sklepie?
Oczywiście, że można ! Tylko wybierz dorodne główki, o dużych ząbkach ; z większego ząbka, wyrasta większa główka czosnku.

No i ważne ... sadzić ząbki piętką do dołu :D ( znałam takich, którzy sadzili odwrotnie, i potem dziwili się, że nie urósł :lol: :roll: )

Obrazek
Mała254
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 lip 2008, o 22:29
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Wielkie dzięki!,ale oczywiście wiem,która to piętka chociaż z tegorocznym debiutem uprawy pomidorów bywało różnie.. :D
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Mała254 pisze:czy można wsadzać czosnek zakupiony w sklepie?
Raczej tak, choć istnieje ryzyko(szczególnie gdy był importowany z daleka), że zaprawiono go przeciw wyrastaniu w pędy... i one nie wyrosną. Nigdy.
Danio pisze: Nie wiem jaka to odmiana.
Bardziej popularny jest zimowy- jeśli wydał pędy kwiatowe, czego pozostałością jest kawałek sztywnej lodygi wyrosłej z piętki na środku, pomiędzy pazurkami.
Jeśli główka jest mała(nawet 2-3 razy) ,piętka sama, krótka a ząbki drobniejsze i liczne- to będzie raczej wiosenny. Nie posadzony wiosny nie doczeka.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
wiatr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 lip 2006, o 21:17

Post »

Sadzę czosnek zimowy i jestem zadowolony,przy pierwszym sadzeniu miałem problem z dostaniem odmiany.Czytałem o odmianach w internecie i się na tym skończyło ponieważ dostać odmianę czosnku nie jest tak łatwo jak się mieszka w augustowie,ale miałem trochę szczęścia i dostałem odmianę ''Harnaś''jestem zadowolony z tej odmiany polecam do uprawy
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Można czosnek uprawiać w doniczce? Jeśli tak to na 1 ząbek jaka duża ma być?
grupahelianthus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 9 paź 2008, o 19:20
Lokalizacja: Koszalin

Post »

krusz pisze:Można czosnek uprawiać w doniczce? Jeśli tak to na 1 ząbek jaka duża ma być?
Na 1 ząbek minimum 2 litry podłoża.
Ziemia kompostowa.
Pozdrawiam Marcin
zenonpaj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 maja 2008, o 02:29

Post »

krusz pisze:Można czosnek uprawiać w doniczce? Jeśli tak to na 1 ząbek jaka duża ma być?
Zastanawiam się nad sensem sadzenia czosnku w doniczkach. Czy nie lepiej jednak do gruntu. I odpowiednio nawozić np. kompostem i dodatkowo nawozami mineralnymi. Ja zawsze sadzę późną jesienią w gruncie do 15 listopada. I zawsze mam dorodny oczywiście spełniając pewne jego wymogi. Pozdrawiam - Zenon
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”