Morela - owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Nie wiem jakie masz śliwy. Ja osobiście dosadzałem Cacanska Lepotica i Stanley z powodu braku zapylaczy w okolicy. Poczytaj nieco o zapylaczach... Brak owadów zapylających też może być problemem. Również nie piszesz jak wygląda to u Ciebie.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 616
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Iluletnie masz śliwy bo zaczynają owocować w 2-3 roku po posadzeniu ale niektóre w 4 a renklody , węgierka zwykła w 5-6 roku po posadzeniu .
Jeśli nie popryskasz bardzo dokładnie drzew śliw pod pod koniec kwitnienia jak opadnie 80% płatków np. Mospilan 20 SP to nie będziesz miał owoców bo jak nie popryskałem śliwki to miałem z 10 owoców a jak w następnym roku wykonałem oprysk miałem 3-4 wiadra śliwek.
2 opryskiem jest oprysk na owocówkę śliwóweczkę którą trzeba popryskać gdzieś ok. 30 czerwca i 30 lipca i najlepiej powtórzyć oprysk po ok.10-14 dniach .
Najlepiej kupić pułapki feromonowe wtedy będziemy wiedzieli kiedy lata motyl lub sprawdzać na stronie https://piorin.gov.pl/sygn/start.php kiedy lata owocówka śliwóweczka.
Jeśli nie popryskasz na owocówkę to na odmianach dojrzewających do 15 sierpnia owoców z wkładką będzie ok 5 % ale na odmianach wrześniowych owoców z wkładką będzie 15-90 % zależy od odmiany .
ArekSz85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 mar 2015, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

drzewka nie są nowe mowa o śliwach, mają ok 15 lat. Kiedyś były śliwy na nic, ale od 4 lat stopniowo coraz mniej aż w końcu nie było nic - jak już coś było to gniło na drzewie :( :( I nie wiem co z tym zrobić. Drzewa są na wsi, wokół las, także owadów pełno zapylających ...
Natomiast morela jest 3 lub 4 letnia daje owoce, ale czy jakieś opryski czy inne wzmacniacze trzeba stosować ? Jeśli tak to jakie ??
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 616
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Kup Topsin M 500SC i opryskaj na Brunatna zgnilizna drzew pestkowych tym opryskiem w terminach to nie będą gniły :
- jak nabrzmiewają pąki
- przed kwitnieniem
- pod koniec Maja
- pod koniec Lipca
- 7- 10 dni przed zbiorem
Ja w tym tygodniu popryskałem śliwki Mospilan 20 SP bo 80-90% płatków opadło a gdybym nie popryskał to nie było by nic może parę owoców a czy pryskałeś pod koniec kwitnienia ?.
Jeśli morela daje owoce 3-4 roku to powinieneś się cieszyć bo zazwyczaj zaczyna w 5-6 roku po posadzeniu a w pełne owocowanie wchodzi w 10 roku .Na jakiej podkładce jest zaszczepiona Morela ?
ArekSz85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 mar 2015, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Morela nie ma podkładki, to krzak. Przyjął się, ma miejsce nasłonecznione i ok 4 lata. Tym mospilanem mogę też pryskać morele, jeśli tak to też jak opadną kwiaty ?? Oraz Jakiego typu nawozy czy inne preparaty powinienem stosować do gleby ??? Ponadto w zeszłym roku dużo moreli pogniło na drzewie i nie opadły do dziś. Czy pryskać morele i czym nawozić ??

Bo śliwę popryskam tym mospilanem jak radziłeś, jeszcze nie była pryskana niczym a kwiaty jeszcze nie opadły.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 616
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Na morele możesz pryskać Mospilan 20 SP aby pozbyć się mszyc i jak się pojawią gąsienice a jak walczę z mszycą to pryskam wszystkie drzewa , krzewy owocowe ale i również warzywa .
Opryskaj na Brunatna zgnilizna drzew pestkowych Topsin M 500SC Morele
Do nawożenia moreli stosuję nawozy wieloskładnikowe czyli azot potas fosfor ale do rozwoju i owocowania potrzebne są też takie składniki jak wapń bor mangan i żelazo tylko że nawozy azotowe najlepiej stosować do końca wiosny aby drzewa zdążyły zdrewnieć na jesień .
Na śliwkach jak 80% płatków opadnie a nie kwiatów .
ArekSz85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 mar 2015, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Ok, to w takim razie, które najlepiej zakupić preparat bo tu jeszcze jakieś Calypso się pojawiło, a mi nie chodzi o kupowanie wszystkiego tylko tego co sprawdzone przez was. Topsin jeszcze mam, a mospilan czy calypso stosować ??

Jeszcze taka malutka kwestia dotycząca śliw, bo o ile kwiaty są i to mnóstwo, to owoce się jakieś pojawiają ale zielone i zaraz opadają - znaczy żadne nie dojrzeje. :( Popryskam śliwę i morelę tymi środkami i zobaczę jakie będą efekty. :)

p.s. Topsin był stosowany w zeszłym roku, ale bez efektu.
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Może masz coś podobnego jak ja. U mnie rosną takie śliwy poniemieckie, duże, wygladają jak węgierki. Z ich samosiewów sadziłem sliwy w innym miejscu. Ładnie rosły, kupa śliw bez oprysków, chemii itp. Ale te śliwy dawaly coraz mniej owoców, i były one coraz wyżej. Zeszlego roku na wiosnę się zdenerwowalem i obciąlem konary. Został 2 metrowy pień i kilka odrostów. Wystraszyłem się, bo gdzieś tutaj póxniej przeczytałem, że drzewo tak mocno zrdukowane (60 %) może doznać szoku, cokolwiek to znaczy. Ale drzewo bardzo szybko zaczęło odbudowywać koronę i wystrzeliło w górę (bedę musiał skracac przewodniki po zbiorach) a w tym roku miało kupę kwiatów i wygladają że sie zawiązały. Może ty dokonaj ciecią.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Brak owoców po kwitnieniu, może być ( dość często tak jest) brakiem azotu i boru.
Warto w okresie kwitnienia zrobić oprysk mocznikiem i borem i po zawiązanie się owoców.

Mocznikiem 0,5 - 1% czyli 50 gr- 100gr na 10 litrów wody plus kwas borowy
( kw.borowy 30 g/ litr - rozpuścić w ciepłej wodzie - jest to koncentrat- 1 litr starcza na 130 litrów oprysku;
mocznik też lepiej rozpuszczać w ciepłej wodzie, bo on rozpuszczając się obniża temp.)
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Ja słyszałem,że mocznik może przerzedzić kwiat.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Tak wiem o tym, być może silniejsze stężenie. Ja właśnie zrobiłam taki oprysk tuż przed kwitnieniem
i będę powtarzać teraz na zawiązki, tylko pogoda się ustali.

Tyle zawiązków na moreli to jeszcze nie miałam ;:oj

Tu dobry artykuł:

http://www.sadinfo.pl/artykuly-2014/420 ... ienia.html
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ArekSz85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 mar 2015, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

A co jest przyczyną iż po kwitnieniu na niektórych drzewach śliwkowych owoce się pojawiają zielone i zaraz opadną ?? A te co zostaną (garstka) nie nadają się do jedzenia, bo są kwaśne/gorzkie. Nieprzyjemne.

Jak stosować oprysk Mospilan ??? Oraz czy wybrać Mospilan czy calypso jak kolega wyżej pisał o nim ??
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa i morela - problem z owocami

Post »

Arek, może Twoja śliwa choruje na szarkę.

Beato, faktycznie może jej brakować zapylacza jeśli jest niedobór pyłku śliwowego w okolicy. :wink: Ale to rzadko się zdarza. Musiałaby być tam poważna izolacja od innych śliw.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”