Winorośle i winogrona cz. 5

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7338
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Mam obawy czy nie jest za późno na zakup sadzonek gołokorzeniowych?
Nie żebym namawiała, ale w 2013 roku sadziłam Gewurztraminera po zimnej Zośce.
Czekaliśmy na deszcz, sadzonki przejechały z chłodni ( z Niemiec, esadzonka wysłała nam je przed spodziewanymi opadami)
i sadziłam w czasie deszczu.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

badylarz pisze:Piotr, widzę, że jesteś na forum. Podpowiedz, który pąk zostawiać na sadzonkach. Najsilniejszy, najwyższy, czy jeszcze inaczej mam na nie patrzeć. Pąków na 5 cm łozach jest 4-6. Pozdrawiam.
Na razie wszystkie. Po połowie maja zdecydujesz. Najczęściej stawiam na najładniejszą latorośl, chyba że słabsza pasuje mi zdecydowanie lepiej. W odniesieniu do młodych sadzonek nie jest to aż tak ważne. Jak zostanie jedna to szybko nadrabia. Ważne żeby była zdrowa i nie uszkodzona przymrozkiem.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kanclerz
500p
500p
Posty: 505
Od: 15 lip 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Czy na pąki w, którym widać zalążki gron można pryskac siarkolem 3 procentowym.?
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

A siarkolem pryska się przed pękaniem pąków. Gdzieś oglądałem że najpóźniej do połowy kwietnia powinno się wykonać zabieg. Ale przecież nie u każdego pąki pękają w tym terminie.
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

kanclerz pisze:Się dzowiedziałem :!:
Nie. Taki pąk, w którym widać kwiatostan to już nie pąk. Jak się tak bardzo upierasz na ten Siarkol to teraz 10x mniejsze stężenie, czyli 0,3%. Się dowiedziałeś? :D
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kanclerz
500p
500p
Posty: 505
Od: 15 lip 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

A co jeśli poleciał 2% siarkol ??
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Się okaże. Kiedyś na próbę opryskałem młode listki na sadzonce 3 % siarkolem. Niestety poparzenia były duże.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Chcę jeszcze wrócić do tematu oprysków na winorośle. Czytałem i czytałem i pisze że albo lepiej zapobiegać niż potem leczyć co do mączniaka prawdziwego albo że środki są ale tylko zapobiegawcze. Siarkol niby to środek myjący ale stosować tylko przy pojawieniu się pierwszych objawów.
Ja akurat mam stare dosyć winorośle na których od 2 lat pojawia się mączniak i w ostatnim roku było tylko gorzej od poprzedniego. Co prawda winogrona były pewnie za gęste i od tego się wszystko zaczęło. W tym roku po przeglądaniu stron i filmików wreszcie uporządkowałem i zredukowałem pędy. Jakoś miesiąc temu prysnąłem Miedzianem ale jeszcze pąki nie rozwijały się i na pewno nic to nie dało. A czytałem że jeszcze ze 2 razy w odstępie 4 dniowym by się przydały. W moim przypadku to na każdej ze 4 winorośli była ta choroba. Teraz zastanawiam się czym prysnąć. Poradźcie coś konkretnego. Wiem że dużo było o tym pisane ale podobno każdy przypadek jest odosobniony :( . To akurat jest odmiana o małych fioletowych owocach. Chciałem użyć środka ze 'snu' ale jeden z dwóch środków to drożyzna. Właśnie teraz u mnie pąki zaczynają pękać.
Co wy na to? Oczywiście na zdaniu Kapitana najbardziej mi zależy. Nie pogardzę też radami innych.
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
kanclerz
500p
500p
Posty: 505
Od: 15 lip 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Ja rok temu pryskałem Signum33 działa bezwzględnie ;:209
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Tzn. na co działa? tak bezwzględnie ?
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
kanclerz
500p
500p
Posty: 505
Od: 15 lip 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

U mnie na MP w zeszłym roku ;:7
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Miedzian nie jest fungicydem dedykowanym dla winorośli. Pisałem o tym już wcześniej. Nie będę się wypowiadał ile razy i kiedy go stosować, kiedy uważam, że nie ma sensu w ogóle go stosować.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

To akurat wiem już że nie warto go stosować ale co to ten Siarkol jedynie został. Też pisałeś że nie masz do niego przekonania. Więc co mam stosować Signum jak kolega kanclerz napisał? Chociaż jak czytałem niektóre wątki to powinno się wybierać środki o działaniu wgłębnym i systemicznym. A takim środkiem jest Amistar. Choć ktoś pisał że to też nie na winorośla.
Mam tę moc - Sylwek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”