PORADY - jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Drzewa owocowe
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Ja też jestem zdania , że łutówka jest mało ekonomiczna (jednostowo). Polecam Sabinę, Pandy, Lucynę . Owoce duże, ładnie wybarwione i smaczne , bo maja sporo słodyczy. U mnie bezproblemowe jeśli chodzi o choróbska (odpukać !)
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Lukas, nie spotkałem jeszcze w Polsce 30-letniej brzoskwini.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Opieram się na tym co wyczytałem w internetach :D
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
anobaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 mar 2015, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Witajcie, to może ja się podepnę pod temat chce też założyć sad tej wiosny i mam takie pytania:
1. Czy są odmiany drzew owocowych których nie trzeba opryskiwać czy obecnie to zabiegi konieczne
2. U sąsiadki jest jedno stare drzewo chyba już sędziwe bez żadnych zabiegów ma masę owoców a posadzone nowe odmiany- owoce gniją na drzewie.
3.I teraz najważniejsze czy ma sens sadzenie na działce (jest to 50 metrowy pas) z jednej strony sąsiadujemy ze stuletnim lasem sosnowym a z drugiej strony 20 -letni las brzozowy. Chciałam raczej przy granicy sadzić niż na środku działki.
Może ktoś się wypowie
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

1. Tak. Szukaj wśród starych odmian. Przykładowo jabłonie: 'Kosztela', 'Antonówka', 'Boskoop'. Święta trójka bez pryskania.
2. Dobre drzewo, dobra odmiana. Dawniej było więcej wartościowych dla amatora odmian niż obecnie.
3. Zależy jaka odległość od drzew i czy one mocno zacieniają Twoją działkę.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
anobaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 mar 2015, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

A czy jeszcze można sadzić drzewa owocowe? Jutro wybieram sie na targi ogrodnicze
Przy tym lesie brzozowym cień jest wieczorem.
ERNRUD a mógłybyś jeszcze podać odmiany wiśni gruszki czereśni śliwy nie wymagających zabiegów
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Witam. Jako kompletny amator podzielę się swoimi doświadczeniami w temacie brzoskwiń. Ja mam trzy odmiany, Redhaven, Reliance (nazwa może być przekręcona) i royalve. Wszystkie są ok. Powiem szczerze, że ich nie tnę bo się nie znam a mimo wszystko super owocują o owoce są duże, odradzam prowadzenie na puchar (mi się po rozłamywały). Zauważyłem że szczyty drzew pod ciężarem owoców wyginają się do dołu a w ich miejsce pojawiają się nowe przyrosty, które robią za szczyt. Tak wiec drzewo nie rośnie w górę. Jak je sadziłem to dół na 1 metr głębokości i średnicy. i dobra ziemia. Koniecznie od samej maleńkości trzeba walczyć z kędzierzawością. Ja jadę z miedzianem (mam go dużo), więc na razie sylit odpada. Poniżej kilka zdjęć
1. zd. 1-3 rh. Ma 10 lat i pełno kwiatu.
2. zd. 4 reliance. Widać 2 odnogi z pucharu.
3. zd. 5-6 royalve. Sadzona wiosna 2011. Najmłodsza. Powiem że pomarańczowa siatka obok ma 1,3 wysokości. Pytanie do fachowców, czy warto/ trzeba ją ciąć.
4. zd. 7, słabo widoczne RH strasznie ucierpiało prowadzone na puchar.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
[/url] Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2015, o 13:58 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zdjęca musiałem poobracać
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Na przyszłość poobracaj zdjęcia tak jak należy. Pomyśl sobie ile mam pracy jeśli kilka osób dziennie wstawi niepoobracane właściwie zdjęcia...
Do co Twoich brzoskwiń to już stare byki. Jeśli jesteś zadowolony z owoców to lepiej nie wprowadzaj cięcia, gdyż mógłbyś znacznie obniżyć ich zdrowotność. Wycinaj tylko w całości wszystkie zamierające pędy. Jeśli opryski miedzianem starczają to bardzo dobrze i póki kędzierzawka nie jest w stanie przeskoczyć miedzianu to nie musisz wprowadzać syllitu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Wybacz za te zdjęcia, jak ja je na pulpit zgrywałem to je obracałem. Sam się zdziwiłem, że po wysłaniu wiadomości, są znowu w pierwotnym ułożeniu, ale nic nie mogłem już zrobić.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Czy teraz można jeszcze sadzić drzewka owocowe? Zapragnęłam mieć na działce śliwkę z żóltymi ,dużymi i słodkimi śliwkami...doradzicie jaką odmiane kupić?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Daj sobie spokój teraz. Naprawdę ciężko kupić w maju silne drzewko w doniczce. I do tego takiej odmiany jakiej chcemy. Ja poczekałbym do jesieni. :wink:
Niedobitki są. Przesuszone, rozhartowane, obmacane, ze spowolnionym wzrostem. Czeka je utylizacja.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Porady dla amatora - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Kupiłam kilkanaście drzewek owocowych, głównie jabłonie (Rubinola, Rajka, Grawsztynek Prawdziwy, James Grieve, papierówka) na podkładce M26. Jak gęsto można je posadzić? Czy wystarczy 4mx2,5? Jak długo zostawić im paliki?

Mam też do posadzenia brzoskwinię Saturn (podkładka Syberian C) , wiśnię Hortensję (Antypka) , Grusza Konferencja (pigwa MA) Węgierka Dąbrowicka (na podładce z Ałyczy)- jaki rozstaw byłby ok?

Mam dwie zeszłoroczne jabłonki Szampion i Janogold, zdecydowałam się je zostawić, mimo że trzeba je pryskać na parcha. Zostawiłam sobie etykiety, ale nie wiem, na czym są zaszczepione, bo nic o podkładce na etykiecie nie ma ;:131 Sadziłam je marcu rok temu, każde drzewko przy trzech palikach, jak długo zostawić im paliki? Może można jakoś rozpoznać podkładkę, nie znam się, ale może coś widać po korze, albo po tym jak w rok urosły (jak tak, to jakie zdjęcia można w tym celu zrobić ), a jeśli to niemożliwe, to kiedy najwcześniej ja odpalikować? Teraz te podpory przydałyby mi się dla nowych drzewek.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Porady dla amatora - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Może być taka rozstawa. Paliki przez pierwsze kilka lat - potem zobaczysz, które drzewko jest w stanie samo stać. Ja jestem zwolennikiem, żeby jak najwcześniej usuwać paliki (gdy będzie stabilny szkielet), nawet kosztem odciążania gałęzi przez ich redukcję. Drzewko po 5-ciu latach powinno stać już przeważnie samo.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”