Formowanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Oj to dobrze ;:138 ;:138 trochę mi humor poprawiłaś :wit więc jest szansa na owocki :D Pozdrawiam serdecznie :wit
Pozdrawiam Ewa
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Ewa, może zachęcę Cię do odszukania sekatora i wykonania bardzo drastycznej operacji na twoich wiśniach. Przewodnik musi być ucięty, skoro to już zrobiłaś, bezwzględnie nad pąkiem liściowym. Jest o tej porze roku mała różnica pomiędzy pąkami kwiatowymi i liściowymi i tą różnice musisz nauczyć się rozróżniać. Pozostałe gałązki boczne utnij nad drugim pąkiem licząc od nasady przyszłego pnia. Staraj się uciąć te boczne gałązki nad pąkiem skierowanym do dołu, ostatecznie może być pąk wyrastający w bok. Zapewnij wiśnią optymalne warunki wzrostu, a w przyszłym roku będziesz miała ładne drzewka z koroną i solidnym przewodnikiem. Oczywiście troszeczkę własnych wiśni też będzie. Pozdrawiam.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Tak zrobię,tylko jak rozróżnić te pąki??A jeśli boczne gałązki są mniej skrócone i jest na każdej więcej pąków to muszę je jeszcze raz podciąć do 2 ,tak??
Pozdrawiam Ewa
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

EwaWszystkie boczne skróć do dwóch pąków, jednak zaczekaj z tym do cieplejszych i bardziej suchych dni. Przewodnik ewentualnie utnij, ale dopiero tuż przed kwitnieniem. Wtedy będziesz miała pewność, który pąk będzie tym właściwym. Wiśnie niestety wiążą albo pąk liściowy, albo kwiatowy i o tej porze roku, bardzo trudno to rozpoznać, z wyjątkiem pąków wierzchołkowych, które zawsze są liściowe. Pozdrawiam.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Serdecznie dziękuję za wytłumaczenie i pozdrawiam :wit
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Typy koron w sadach intensywnych: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=84747
Sporo o formowaniu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Cześć. Który uciąć? Ten z lewej? Co sądzicie opłaca się hodować dalej? Wyrosły ponad szczepieniem jakby ktoś pytał.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3e6 ... 8099a.html
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Odsłonić ziemię i wyciąć w rozgałęzieniu ten lewy i czop.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Warriortbg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 lip 2014, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Witam, mam do Was ogromną prośby, a mianowicie o wskazanie mi gdzie i jak mam przyciac moje drzewka( np poprzez lini w paintcie).

Na początek Czereśnia (jeśli dobrze pamietam to byla posadzona 2 lata temu) Nic jej wczesniej nie przycinalem. Obrazek

Teraz śliwka, sytuacja podobna co do pierwszego drzewka. Obrazek Obrazek


Tutaj sytuacja jest juz z goła inna. 2 grusze, ktore maja minimum z 15 lat, chyba nikt tego nie przecinal. No i sam wziąłem się za przeżedzenie. Pewnie źle to zrobilem nwm. No i jeszcze maja na sobie jakies grzybo-porostowe cos. Jakies opryski, powapnować, nie ruszać czy wykarczować xd.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
elusial
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 kwie 2012, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Obcięłam swoje czereśnie zgodnie z radą badylarza. Przynajmniej tak się starałam. Mam tylko dwa pytania.Na jednej czereśni nie mogłam się zdecydować czy obciąć gałąź najwyższą czy tą niżej. Są w tą samą stronę świata. Poradźcie:
Obrazek
Na drugiej czereśni nie wiem co zrobić z najwyższą gałęzią. Przewyższa ona przewodnik o jakieś 70cm. Nawet jeśli ją sporo odegnę do poziomu to będzie za wysoko. W pewnej mądrej książce przeczytałam że u czereśni nie skraca się długopędów bo się brzydko rozwidlają... czyli co się robi w takiej sytuacji jak moja bo rzecz jasna gałązka nie może być wyżej niż przewodnik.
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

skróc ją. Tak się robi. Bez sensu jest wycinać tyle gałęzi. Po prostu się je skraca poniżej przewodnika.
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

elusial pisze:Na drugiej czereśni nie wiem co zrobić z najwyższą gałęzią. Przewyższa ona przewodnik o jakieś 70cm.
.
Opisz dokładniej swój problem, albo wykonaj czytelne zdjęcie obu czereśni. Przyznam się, że nie rozumiem Twoich wątpliwości. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

elusial pisze:Obcięłam swoje czereśnie zgodnie z radą badylarza. Przynajmniej tak się starałam. Mam tylko dwa pytania.Na jednej czereśni nie mogłam się zdecydować czy obciąć gałąź najwyższą czy tą niżej. Są w tą samą stronę świata. Poradźcie:
Obrazek
Na drugiej czereśni nie wiem co zrobić z najwyższą gałęzią. Przewyższa ona przewodnik o jakieś 70cm. Nawet jeśli ją sporo odegnę do poziomu to będzie za wysoko. W pewnej mądrej książce przeczytałam że u czereśni nie skraca się długopędów bo się brzydko rozwidlają... czyli co się robi w takiej sytuacji jak moja bo rzecz jasna gałązka nie może być wyżej niż przewodnik.
Na zdjęciu są dwa pnie obok siebie?
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”