Żurawki -mamafrania

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Dorotko :wink:

Azalka9 od września powinny się elegancko ukorzenić. Żurawki mają średnie wymagania pokarmowe, więc przynajmniej na razie możesz się z nawożeniem wstrzymać . Ja jeżeli cokolwiek nawożę, to wtedy kiedy widać że roślina już zaczyna sama ruszać. Dla Żurawek nie stosuję mocno intensywnego nawożenia. Czasem ściółkowanie kompostem wystarcza.

Dziad Jag u mnie nornice wolały tulipany i krokusy. Żurawki zignorowały.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Moich też nie pożarły , a jeszcze ślimaki ich nie lubią - co z kolei jest dla mnie bardzo cenną zaletą bo mam tych paskud pod dostatkiem.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Ja mam z dzieleniem starszych żurawek, które mają już zdrewniałe odrosty na części złe doświadczenia.Mimo, że miały korzenie po posadzeniu, nieco głębiej nie rosły takie ładne kępki, jakoś tam cherlały i w zimie ostatecznie padały.Najlepsze wyniki osiągałam robiąc tradycyjne sadzonki odrywane z piętką i ukorzeniane w doniczkach.Jednak ta zabawa po pewnym czasie znudziła mi się, bo w przypadku nowszych, kolorowych odmian trzeba to było robić zbyt często i zrezygnowałam z tych roślin w ogrodzie, również ze względu na małą ilość odpowiedniego stanowiska dla tych roślin.Mam dwie stare odmiany, które bez problemu rosną szereg lat i nie trzeba ich tak często odmładzać jak kolorowe piękności.Teraz te kolorowe kupuję do donic i traktuję jak sezonowe.
Nie powiedziałabym, że to bezproblemowe rośliny, a po normalnej zimie z reguły wyglądały u mnie fatalnie.
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Myślę ze to to w miarę normalne ze po zimie wyglądają gorzej niż w sezonie, bynajmniej nie wszystkie.Wiosną obcinam im zeszłoroczne liście i po kilku tygodniach znowu mam ładną kępkę.Żurawki mam posadzone na piaszczystej i dosyć suchej glebie, jak również na piaszczystogliniastej.Zajgożej rosły te którym dostało się pod nogi więcej gliny.To właściiwe jedyne na co uważam najbardziej.Ponad 10 odmian mam posadzone na nienawadnianym nasypie o wysokości ok 90 cm.Radziły sobie naprawdę dobrze.
Obrazek

Dzisiejsze fotki, jeszcze mokre od pierwszego wiosennego deszczu

Obrazek Obrazek Obrazek
Srebrnygaj
100p
100p
Posty: 103
Od: 14 lut 2014, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Bardzo piekne zurawki. Dziekuje za informacje o rozmnazaniu. :D
Pozdrawiam Iwona
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

A jak ze słońcem? Posadziłem pod balkonem czerwonawe i zielone, i te ładnie rosną. Natomiast po takich żółtawo-przezroczystych śladu nie zostało. Czy te blado wybarwione nie lubią słońca?
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Przy doborze stanowiska kieruję się mniej więcej zasadą z że im jaśniejsze liście tym więcej cienia potrzebuje.Przynajmniej u mnie zdecydowanie z tej reguły wyłamuje się Key Lime Pie.
Obrazek
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Dzięki piękne! Gdybym spytał wcześniej to 4 dychy nie zamieniły by się w kompost. :(
k-asia
100p
100p
Posty: 178
Od: 5 mar 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Witam. Miłość do ogrodu i roślin była we mnie od zawsze, ale dopiero od niedawna może znaleźć swoje ujście. Im więcej szukam i czytam tym bardziej pragnę mieć u siebie żurawki. Ich urok mnie rozbraja. I w związku z tym mam pytanie, czy komuś zbywają sadzonki i chciałby się (nawet odpłatnie) podzielić? W mojej okolicy nie spotkałam się ze sklepami, które miałyby ciekawą ofertę, a niestety na sklepach internetowych się zawiodlam (kilkanaście zł właściwie za samą doniczkę z rozsypaną ziemią). Niestety administrator forum nie dopuszcza mnie do wątków sprzedażowych, zatem proszę o email.
Za mały ogród, za dużo marzeń...
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

...będzie, będzie zabawa, będzie się działo i znowu czasu będzie mało................... :wink:
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2571
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Witam :wit Żurawki mam od ubiegłego roku, kilka odmian. Są to jeszcze niezbyt rozrośnięte kępki, dość zwarte. Niektóre zaczynają kwitnąć. Tylko jedna Marmelade choć wsadzona również w ubiegłym roku jest taka jakaś "rozlazła". Wyraźnie widać młode przyrosty, a część jest osadzona jakby na stwardniałej szyjce (łodydze?). Nie wiem czy jasno to opisałam, w każdym razie wydaje mi się, że roślina wymaga przesadzenia. Proszę o radę, czy trzeba poczekać aż przekwitnie, czy nie ma to znaczenia? Czy każdy pęd trzeba wsadzić oddzielnie, czy można 2-3 sadzonki posadzić razem? I co z tą rośliną mateczną, można ją posadzić głębiej i będzie dalej rosła? Przepraszam za naiwne pytania, ale dopiero zaczynam przygodę z żurawkami i nie chciałabym popełnić błędu.
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2571
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

Szkoda, że nikt nie odpowiedział na moje pytanie ;:174 Trudno. Jutro muszę coś zrobić z tą żurawką, bo wygląda coraz gorzej. Zaczyna jakby więdnąć, choć już od kilku dni pada po kilka razy na dobę więc nie ma sucho. Mam nadzieję, że nie zaszkodzi jej przesadzanie . ;:7
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Żurawki -mamafrania

Post »

jarha pisze: Jutro muszę coś zrobić z tą żurawką, bo wygląda coraz gorzej.
Spróbuj podczas przesadzania pobrać sadzonkę lub nawet kilka, jeśli wielkość żurawki na to pozwala (czyli taką zwartą kępkę listków z kawałkiem pędu, tzw.piętką) i posadź w cieniu rośliny matecznej. Z czasem ta młoda rozwinie się i zastąpisz nią starą roślinę, która z wiekiem będzie brzydsza.
Pozdrawiam. Jola.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”