Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
nowel3
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 28 kwie 2011, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarząb, jarząb- jarzębina

Post »

Witam.
Kilka lat temu kupiłam jarząb pospolity odmiana płacząca,,Pendula''.W tym roku drzwko pierwszy raz owocuje, niestety liście schną i brazowe opadają. Niedługo gałązki będą gołe. Zauważyłam że pień przy samej ziemi ma obdartą korę /bardzo głęboko/.Rana jest stara,myślę że została uszkodzona przy koszeniu.Proszę o pomoc jak uratowac to drzewko.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Jarząb, jarząb- jarzębina

Post »

Nie wiem jak u ciebie ale w mojej okolicy jarzęby zaczeły chodzić spać od jakichś 2 lat miesiąc wcześniej niż poprzednio i ten czas wypada właśnie teraz. Jeden już w ogóle nie ma liści, inne tracą. Także nie martwiła bym się. Możesz uszkodzone miejsce oczyścić i posmarować maścią ogrodniczą dla spokoju ducha;)
nowel3
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 28 kwie 2011, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarząb, jarząb- jarzębina

Post »

.Dzięki za pocieszenie może to normalne że już schną i opadają liście tak wcześnie.Ranę na korze zabezpieczę maścią jak radzisz i zobaczę co będzie się działo na wiosnę.
Awatar użytkownika
Entek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 sie 2011, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Peryferia W-wy

Re: Jarząb, jarząb- jarzębina

Post »

Nalewka pisze:Jarząb pospolity odm. Rosina
@Nalewka
Czy na temat Rosiny możesz już coś powiedzieć?
Ja posadziłem sadzonkę Rosiny dwa lata temu (około 20cm wysokości).
Rośnie jak szalona. Po dwóch latach ma około 1.6m wysokości. Na razie to tylko przewodnik, dopiero z co wykształconymi małymi gałązkami. Nie kwitł jeszcze. U Ciebie minęło już 5 lat, więc pewnie doświadczenie większe.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Jarząb, jarząb- jarzębina

Post »

No cóż. Piękne drzewo. Ulica przy której mieszkałem wysadzona była jarzębinami. Było co oglądać, szczególnie gdy w grudniu przylatywały jemiołuszki i opychały się koralami. Lecz było jedno ale... Okres kwitnienia! Kwiaty jarzębin po prostu ŚMIERDZIAŁY! Czy wszystkie odmiany tak cuchną? Tu gdzie teraz mieszkam są jakieś jarzęby z takimi obwisłymi gałęziami, ich kwiaty też "jadą" zepsutymi szprotkami w oleju.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Jarząb, jarząb- jarzębina

Post »

No niestety, ale raczej większość gatunków, odmian i mieszańców pachnie podobnie. Rzadko kiedy sadzi się to pod oknami ale tak naprawdę zdecydowana większość popularnych roślin drzewiastych pachnie ładnie z daleka. Głóg, bez czarny, tawuły - jak się człowiek z bliska sztachnie to ma dość. Pośród jarzębów są różnice w zapachu kwiatów ale raczej nie idą one żadną miarą w jakąś 'przyzwoitą stronę'.
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Re: Jarząb domowy

Post »

I jak Twój Jarząb domowy się miewa?
Ewa
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Jarząb domowy

Post »

Jarząb domowy jest bardzo podobny do jarzębiny więc nie mam pewności że go mam.
Wierząc w renomę szkółki, mój jarząb rośnie dobrze na słabej ziemi, nie straszne mu zimy, ma trochę parcha ale ogólnie rośnie o wiele lepiej niż jarząb brekinia.
Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Jarząb domowy

Post »

Ja również sadziłem u siebie Jarząb domowy, i troszkę mnie przestraszyliście o jego wrażliwości na mróz... Ale go okryłem w tym roku agrowłókniną. Teraz już od końca lutego są moje 2 sadzonki odkryte. wysokość była dość zadowalająca, bo jakieś 130 cm. Co będzie, to się okaże na wiosnę teraz. Ma ktoś jakieś starsze okazy by mógł się podzielić jakie to drzewo rośnie duże w naszych warunkach?

Pozdrawiam :wink:
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
Mineralka
200p
200p
Posty: 273
Od: 5 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jarząb, jarząb- jarzębina

Post »

Chcę posadzić na długości 15 metrów 2 albo 3 jarzębiny - jest to miejsce wietrzne i pełne słońca przez cały dzień - doradźcie jaką odmianę wybrać by nie mieć z nią problemów a żeby prezentowała się ładnie i najlepiej ograniczyła swój wzrost do max 10 metrów
Magda - pilna uczennica Matki Natury
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarząb, Jarząb pospolity, Jarzębina

Post »

Pierwsza z brzegu:

Jarzębina moravica
aisul
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 sty 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: sobotka k. wrocławia

Re: Jarząb, Jarząb pospolity - Jarzębina

Post »

Witam.Czy może ktoś wie ile czasu trzeba czekać na pierwsze kwiaty i owoce jarzęba szwedzkiego.Widziałam to piękne okazałe drzewo w małej miejscowości na Dolnym Sląsku.Są to drzewa obsypane czerwonymi koralami na dosyć długiej szypułce, mają piękne liście.Są w sprzedaży .Piszą tylko,że kwitnie w maju ale ile trzeba czekać na pierwsze owoce nie piszą nic. Proszę może ktoś wie coś na ten temat.Pozdrawiam.
Pozdrawiam, aisul.
Mineralka
200p
200p
Posty: 273
Od: 5 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jarząb, Jarząb pospolity - Jarzębina

Post »

Niedaleko mnie w szkółce mieli jarząb szwedzki - na oko miał około 2 m wysokości ale nie wiem w jakim był wieku za to na jednym z nich wisiały owoce więc długo chyba nie trzeba czekać.
podam link do tej szkółki - a jeśli nie wolno to proszę usunąć
https://www.szkolka.krzemienica.pl/pl/p ... piony.html
Magda - pilna uczennica Matki Natury
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”