Tymianek i majeranek

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Moje na razie idą nieźle, tymianek siany pierwszego marca, tu już przepikowany:
Obrazek
majeranek siany w połowie marca, jeszcze nie pikowany:
Obrazek
A tu razem + nie pikowana bazylia też z połowy marca:
Obrazek
;:7
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
niewielkazelka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 2 mar 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Mój malutki majeranek pierwszy raz pokazał się 3 dni temu.. teraz znikł. ;:202 O co chodzi? :shock:
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Pewnie zgorzel siewek go dopadła. Siewki przewężają się u dołu, łodyżka brązowieje, robi się nitkowata i roślinka pada. Jeśli znikł, to trzeba siać od nowa, wschodzi szybko :) Jeśli padły tylko niektóre siewki, można próbować ratunku podlewając Previcurem - od grzybów w glebie. Majeranek jest delikatny i niezbyt łatwo rozsadę wyhodować.
Mój przepikowany kępkami:
Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Bardzo piękny okaz. ;:63
Mój majeranek jest już taki
Obrazek
Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy./Samuel Johnson/
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Arniko,poobcinaj go tak na 10 cm, to ładnie się rozkrzewi .
Yanosik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 paź 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tymianek i majeranek

Post »

To już moje czwarte podejście do majeranku i za każdym razem nasionka kiełkują na 2 cm a potem brązowieją nóżki i roślinka się przewraca. Nie wiem co robie źle ale nie mam już siły do majeranku :)

Obrazek
Obrazek
Nastka55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 11 mar 2009, o 12:55

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Posiałam ponad tydzień temu tymianek. Pięknie wykiełkował i później po kolei siewki padały. Kilka jeszcze zostało ale marnie z tym. Jestem początkująca w siewie. W tym roku sieje je pierwszy raz. Bazylia zasiana wykiełkowała i rośnie pięknie. Szczypiorek tak samo. Nawet pietruszka i rozmaryn już wschodzą. A tymianek nic. Przeczytałam wszystkie strony w temacie i podejrzewam że to ta choroba co nóżki brązowieją i później roślinka pada. Można jakoś temu zapobiec? Posieje jeszcze raz tymianek, spróbuje. Nasionka miałam delikatnie okryte ziemią i do kiełkowania przykryte folia spożywczą. Czy to źle? Codziennie zraszałam wodą.
Może za dużo wody miał tymianek? Jak należy podlewać kiełkujące nasionka? Nakrywacie czymś doniczki do wykiełkowania nasion?
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Mi również młode siewki zaatakowała zgorzel (grzyb).
Na chwilę obecną jestem prawie pewna, że to przez niesterylną ziemię zakupioną w markecie.
Tymianek np, który posiałam nawet nie wykiełkował. Przy np bazylii ewidentnie widać było i jest ta chorobę, a posiana została w innej doniczce.
Nie wiem jak pomóc. Osobiście kupię nowa ziemię i zaczynam na dniach nowy wysiew.


Mam pytanie o tymianek zimujący w gruncie. Mam kilka sztuk z zeszłego roku. Wszystkie na chwile obecną to takie wystające z ziemi suche badyle. Przypuszczam, że jednak przezimowały. Czy nowe gałązki będą wyrastać z ziemi czy z tych suchych gałązek?

Poza tym musze przesądzić te tymianki w inne miejsce czy i kiedy mogę to zrobić?
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Tymianek można chyba ukorzeniać, a przesadzać można już teraz i na jesień. Ja mam dwa krzaki część krzaczka jest zdrewniała ale góra jest zielona.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Kiedy należy wysiewać majeranek i tymianek?
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Ja w zeszłym roku też miałam zgorzel siewek, a w tym roku ziemię wyprażyłam w piekarniku bo chciałam przede wszystkim pozbyć się ziemiórek, co oczywiście się udało. I póki co wszystko ładnie mi kiełkuje i rośnie (i oby tak pozostało). Mój tymianek ma już niecały miesiąc i ok. 2-3 cm. :) Zauważyłam też że praktycznie nie pojawia się u mnie pleśń na powierzchni ziemi, tak jak to było w zeszłym roku. Pamiętam jak też Czuksanow w programie mówił, że taka wyprażona ziemia jest najlepszym podłożem dla siewu.
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Tymianek i majeranek

Post »

Moje tymianki nadal wyglądają masakrycznie, zdrewniałe i brak czegokolwiek zielonego. Wygląda to tak:

Obrazek

Czy to oznacza, że nie przezimowały i powinnam wysiać nowy? Czy ktoś może też tak miał na początku wiosny, a potem jednak krzaczki pieknie ożyły i rosły normalnie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”