Maliny - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
thiago
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 lip 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przycinanie malin zimą?

Post »

Można przycinać teraz maliny? Sa jednoroczne Polan i Polka.temperatura dziś +1C .
Po ziemi czy w kolano?
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Maliny - cięcie

Post »

Szkoły są różne. Niektórzy Ci powiedzą że możesz przycinać nawet w największe mrozy bo pędom nic nie szkodzi (bo i tak są suche). Ja jednak stosuję inną szkołę:
- przycinanie malin jesiennych po zbiorach (po przymrozkach, w dni suche aby rany dobrze wyschły, ok. listopada) gdy wystąpiła jakaś choroba lub jeśli plantacja jest zdrowa to nawet przycinanie na przedwiośniu
- odradzałbym cięcie teraz z powodu wystąpienia możliwych mrozów. Część powie "przecież to suchy patyk" ale chciałbym zaznaczyć że świeża rana (mimo że w suchym pędzie) bardzo ciągnie mróz do środka rośliny. To tak jakby porównać świeżą ranę u człowieka i sól (jako mróz), gdy rana jest świeża posypanie solą jest bardzo nieprzyjemne. Natomiast gdy rana się już ładnie zagoi to sól już nie wywiera na niej wpływu. Wracając do malin tuż pod ziemią na tych właśnie pędach które będziemy wycinać znajdują się pąki przypowierzchniowe (na każdej części podziemnej pędu- w ilości 3-5 na każdy pęd). Są to bardzo wartościowe pędy ale przez mróz który może wniknąć przez świeżą ranę można się ich niestety pozbyć.
Pozdrawiam Paweł
thiago
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 lip 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Wiosną można przycinać?
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Maliny - cięcie

Post »

Najlepiej na przedwiośniu, gdy już nie będzie dużych mrozów i przed pełnym ruszeniem soków w roślinie.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Anija1982
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 11 cze 2013, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Maliny - cięcie

Post »

W niedziele maja w ogrodzie mówiła by w tym tyg przyciąć maliny. Dziś przycięte, zobaczymy na wiosnę co z tego bedzie :D
Awatar użytkownika
alka
200p
200p
Posty: 375
Od: 3 paź 2006, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Południe Gdańska

Re: Maliny - cięcie

Post »

Być może już o tym była mowa, ale wątek długi, nie wiem gdzie szukać. Ile pędów zostawić na jednym krzaku i po ilu latach należy pomyśleć o nowej lokalizacji? Moje są już ok. 8-9 letnie i choć sadzone co 40 cm, zbyt się rozrosły i chyba powinnam ograniczyć ilość pędów, bo straszny busz się zrobił.
Pozdrawiam, Ala
Mój ogród - Alka
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Maliny - cięcie

Post »

Ja zostawiam jeden co 0,5 m i staram sie tezymać e w formie MW (czyli naprzemiennie w 2 rzędach)
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny - cięcie

Post »

Miki331
Nie wiem jak to rozumieć :? Jeden pęd maliny co 0,5 m? Niemożliwe.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Maliny - cięcie

Post »

Chyba chodziło mu o odległość między krzakami. Ogólnie zaleca się zostawiać 6-12 pędów na metr bieżący w zależności od siły krzaków oraz podatności odmiany na choroby grzybowe (szczególnie na szarą pleśń i zamieranie pędów). Zawsze warto a nawet należy zachować swobodny przepływ powietrza między pędami.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
alka
200p
200p
Posty: 375
Od: 3 paź 2006, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Południe Gdańska

Re: Maliny - cięcie

Post »

Dzięki za odpowiedź.
No, 6-12 na metr, to już jakoś logiczniej brzmi. Dzisiaj wycięłam stare pędy, muszę poczekać aż ruszą i zrobić selekcję. To 'Polana'. Nigdy nie chorowały, ale w ostatnich latach mają wyraźnie drobniejsze owoce. Pytałam jeszcze, po ilu latach zmienić lokalizację, podpowiesz coś?
Pozdrawiam, Ala
Mój ogród - Alka
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Maliny - cięcie

Post »

Przepraszam za brak precyzji, Paweł mnie poprawił (Dziękuję !)
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Maliny - cięcie

Post »

Ogólnie zależy od wielu czynników np. zachwaszczenia gleby (szczególnie perz, skrzyp i inne tego typu, trudne do zwalczenia chwasty), zainfekowania gleby przez pasożyty (drutowce, pędraki, nicienia), nawożenia gleby nawozami organicznymi (obornik, kompost itp.), ustabilizowania stosunków makro i mikro elementów (azot, portas, fosfor, magnez, żelazo itp.), czy nie ma wirusów na plantacji. Ogólnie przyjmuje się 10-15 lat na jednym stanowisku. Jeśli mamy jednak możliwość to ja proponuję tą dolną dranicę czyli 10 lat.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
alka
200p
200p
Posty: 375
Od: 3 paź 2006, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Południe Gdańska

Re: Maliny - cięcie

Post »

Dzięki, Pawle. Chwastów nie ma, nawożę raz w roku kompostem i potem podlewam gnojówką z obornika (tak z 1-2 razy na sezon). Plantacji też nie ma, tylko dwa rzędy dł. 10 m. :wink: Starczy dla rodziny, a i tak zbieranie wychodzi mi bokiem, ale sok malinowy i trochę mrożonych, obowiązkowo musi być.
Pozdrawiam, Ala
Mój ogród - Alka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”