Stratyfikacja, wysiew nasion i inne porady

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
mariusz83s
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 kwie 2014, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Witajcie,
Na forum jestem nowy, chciałbym was prosić o poradę. Zakupiłem ostatnio nasiona:
  • Jodła Turecka
    Świerk czerwony
    Sosna kalifornijska
    Świerk likageński
    Świerk srebrny
    Cis pospolity
    Jodła hiszpańska
    Sosna wejmutka
    Świerk wilsona
    Magnolia wielkokwiatowa
Prosiłbym o poradę jak postąpić z nasionami? czy jest szansa na ich wysianie jeszcze w tym roku?
przeczytałam cały wątek i wiem już że świerk nie wymaga stratyfikacji oraz że pewnie Cisa będę musiał stratyfikować długo.

P.S.
Ostatnio wysiałem nasionka świerka (z samodzielnie zebranych szyszek), po 3 tygodniach mam roślinki około 2-3 cm, w śród nich miałem też 3 nasionka iglaka (chyba jakiejś sosny) przywiezione z chorwacji, odznaczają się wśród pozostałych grubością łodyżki oraz barwą.
90chrzan
100p
100p
Posty: 161
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Mam nasiona derenia jadalnego może ktos napisac jak je stratyfikowac?Czy moge wysiac do doniczek i zostawic na cała zime na dworze,czy lepiej w pomieszczeniu?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Zostaw na dworze
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Mam nasiona klona palmowego i klona Royal red . Na stronie ZSZP jest napisane ,że pora owocowania to sierpień . Ja zbieram je nawet w listopadzie , ale może należy oberwać je szybciej . Klon palmowy ma malutkie i twarde nasiona i może je zasuszam i dlatego mało ich kiełkuje . Co o tym sądzicie . Czy faktycznie mogą skiełkować w następnym roku . Z całej garści wyszło tylko 10 i to tych co wysiałam jesienią w ogrodzie , te co trzymałam w lodówce ani jedno .
Pozdrawiam :wit Beata
Taxbacatus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lis 2014, o 00:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Witam, mam pytanie ostatnio zebrałem garść nasion cisa pospolitego i tu jest problem jak długo i w jakiej temperaturze je stratyfikować?
I czy wysiane do ziemi wykiełkują dopiero za 2 lata?
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

U mnie pod drzewem same kiełkują :D

Beata
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

A ja wysiałam Hesperaloe Parviflora ( czerwona juka ) i wzeszły po trzech tygodniach :D , bez stratyfikacji, bez moczenia .
Beata :wit
mlody
50p
50p
Posty: 69
Od: 16 maja 2011, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Witam serdecznie
Potrzebuję fachowej pomocy.
Nasiona buka które dostałem zaczynają wypuszczać kiełki, jak opóźnić ich wschodzenie?
W jaki sposób się z nimi obchodzić by nie zmarnowały mi się wszystkie nasiona?
Czy mogę zakiełkowane nasionka wsadzić do ziemi w doniczkach i pozwolić się im rozwijać? Nie za wcześnie?
Próbować w jakiś sposób opóźnić wegetację czy pozwolić in się rozwijać w donicach w chłodnym pomieszczeniu ze dostępem światła?
Poradźcie coś na szybko, każda uwaga cenna.
Nasiona późną wiosną miałem rozrzucić w lesie a teraz chyba będę musiał próbować robić sadzonki.
Czy jeśli wysieje wszystkie nasiona do piasku z torfem w dużych donicach to uda mi się jeszcze jakoś do wiosny przechować i będę w stanie takie siewki po hartowaniu wysadzić w normalne podłoże może w namiot foliowy?
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Wolusia wg książki "Wszystko o sadzonkach" pierwiosnki nie stratyfikują się, tylko wschodzą w niższych temp, zależnie od gatunku. Sasanki stratyfikuje się 1-3tyg w temp 5st. Ja będę swoje rośliny chłodzić w kubeczkach z pokrywką wypełnionymi wilgotną ziemią, a nasiona przysypane minimalnie piaskiem. Potem będą przeniesione do tunelu wiosną, gdzie mam nadzieję skiełkują w swoim czasie ;)

mlody buka wg literatury najlepiej wysiewać jesienią w grunt. Na przechowanie zimą w pomieszczeniu trzeba je umieścić w lekko wilgotnej mieszance torfu i piasku w temp 2-4st. W Twoim wypadku można spróbować wsiać je w korytko i umieścić w zimnym pomieszczeniu ok 5st? Może nie zginą, a zahamuje się rozwój. Kiedy wypuszczą liścienie a na dworze będzie nadal ryzyko mrozów to powinno się je trzymać przy oknie lub doświetlać.
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Mam pytanie

Trzy lata temu kupiłam przez internet orzechy piorące (Sapindus mukorossi) i w tych łupinkach znalazłam jedno czarne nasionko, które nie zostało usunięte. No i mam to nasionko i nie wiem co z nim zrobić. Nie słyszałam żeby ktoś posadził takie drzewo w Polsce. Pewnie lubi ciepłe kraje Indie i Nepal i nie przetrwa zimy w naszym kraju, czyli opcja tylko z oranżerią wchodzi w grę?

I jakby ktoś wiedział jak przygotować najlepiej to jedyne nasionko do siewu? Aby wykiełkowało? :)

Nie wiem czy nie jest już za stare żeby wykiełkowało...
jawor1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 lut 2015, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Witam jestem tutaj nowy . Mam zamiar pobawić sie w tym roku z nasionami iglaków . Naczytałem sie tyle że głowa pęka.Prosze o pomoc.Mam zamiar wysiac moje nasiona w okolicy 1-kwietnia. Mam nastepujące gatunki.
PICEA PUNGENS GLAUCA -świerk kłujacy srebrny
PICEA SITCHENSIS
PICEA PUNGENS MAJESTIC
ABIES NORDMANNIANA-jodła kaukaska
PICEA ABIES-świerk pospolity.
I teraz mam pytanie kiedy i jak rozpocząć stratyfikacje tych nasion. Pozdrawiam i dziekuje.
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Świerk srebrzysty i `Majestic`- stratyfikacja ok 1 miesiąc 5C, lub moczenie w wodzie przez 24h. Siew IV-V
Świerk sitkajski - 2-3 miesiące str. Siew IV-V, cieniowanie
Jodła kaukaska - moczenie 24h i podkiełkowywanie w piasku przez 10 dni (10-18 stopni). Siew w maju i cieniowanie zasiewów.
Świerk pospolity - bez stratyfikacji, mozna podkiełkować w piasku (10-18 stopni). Siew IV-V
jawor1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 lut 2015, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Dziekuje graveDMan za podpowiedz..Mam jeszcze pare drobnych pytań. Jak poprawnie stosować zaprawkę do nasion tz. przed stratyfikacją czy po , w przypadku jodły przed moczeniem czy może podczas podkiełkowywania? W przypadku świerka pospolitego jak długo zazwyczaj trwa te podkiełkowywanie.I jeszcze jedno pytanie odnośnie świerka srebrzystego i majestica - który sposób według Ciebie będzie lepszy ? Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”