Kalendarz biodynamiczny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Hop hop..!

Gdzie jest kwiecień ;p

- - - - - -

odp na pyt 1 :
Możesz poczekać wtedy będziesz pewny.
możesz również poprosić Ziemię i Roślinę żeby teraz dały Ci pracować ;)
^ aktualnie przeprowadzam prace w ogrodzie znajomych ;)
nie czas na siew i sadzenie, ale nie mam innej możliwości wykonania tych prac, tak więc działam teraz ;)

Na drugie pytanie nie znam odpowiedzi... sam dopiero zaczynam z drzewkami.
choć najbliższa mi nauka Masanobu aby pozostawić Drzewo samemu sobie.,- wie jak najlepiej rosnąć ;)
Awatar użytkownika
Frodo1
500p
500p
Posty: 526
Od: 31 lip 2013, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Pozdrawiam serdecznie
Iwona
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Kochani czy ma ktoś kalendarz biodynamiczny z działkowca....bardzo proszę o podanie terminu siewu kwiatów....chcę posiać drzewko storczykowe. Zostawiłam swój w pracy. Z góry dzięki. ;:180
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Dosyć zrozumiały jest także ten kalendarz http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-biod ... yczen-2015
Właśnie skończył się termin kwiatu i następny w przyszłą niedzielę
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Dziękuję Ci Ludwiku. :D
Podany przez Ciebie kalendarz jest identyczny z tym, z którego korzystam. To dobry czas więc w niedzielę zaczynam moczenie nasion.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Witam:)Od wielu lat korzystam z kalendarza "Dni Siewu"-oczywiście zaopatruję się w aktualny na każdy rok.Porównywałam również inne ale ten najbardziej przypadł mi do gustu.Ogólnie zasady są takie :
-w pierwszej kwadrze (kilka dni po nowiu)siejemy rośliny przeznaczone na konsumpcję liści :kapusta,sałata,szpinak,roszpunka,endywia,zioła oraz szparagi.
-w drugiej kwadrze(w tygodniu poprzedzającym pełnię )siejemy rośliny owocowe: fasola,groch,soja,kukurydza,ogórek,dynia,pomidor oraz zboże i truskawki.
-w trzeciej kwadrze (w tygodniu po pełni)siejemy rośliny korzeniowe:rzodkiewka,marchew,pietruszka ,buraczki,ziemniaki,seler,cebula.
-w czwartej kwadrze (tydzień przed nowiem)z reguły nic nie siejemy .
Z moich obserwacji i analizie kalendarza wynika ,że od soboty 31.01 do poniedziałku 2.02 dobrze wsiać kwiatki;2 i 3.02 np.sałatę;od środy 4.02 do soboty 7.02 pomidory ;od soboty 7.02 do środy 11.02 korzeniowe np.rzodkiewkę .Ja się jeszcze nie porywam do siewu ale może ktoś ma odpowiednie warunki w szklarni to proszę bardzo.Pozdrawiam serdecznie i powodzenia : :)
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Witam!
Jeżeli dobrze zrozumiałem zostało mi 2 dni na sianie korzeniowych.
Może mi ktoś wyjaśnić czy wg kalendarza będą jeszcze w tym miesiącu dobre dni na sianie papryki i kwiatów?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Masz 2 dni korzystne do siewu, a potem od 26, ale zbytnio nie przeszkodzi jak będziesz wysiewał także w czasie wznoszenia księżyca tylko weź pod uwagę daną część rośliny, na której Ci zależy na lepszy wzrost http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-biod ... -luty-2015
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Podnoszę watek :)

Chciałam zapytać osoby które wykonują prace w ogrodzie wg kalendarza. Czy jeśli przez cały tydzień dajmy na to jest korzystny czas na sianie to trzeba się kurczowo trzymać konkretnych dni przeznaczonych na liściowe, owocowe czy korzeniowe??. Czynie ma aż tak dużego znaczenia, że w dniu liścia posadzę korzeniowe, proszę o odpowiedź osoby które zauważyły jakieś prawidłowości w swojej praktyce.
Dziękuję :)
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
gleam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 kwie 2016, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Znam rolnika od którego kupuje warzywa i gadam z nim czasem o tych tematach, powiedział że kiedyś nie miał już siły wysiać marchewki do końca i zostawił sobie na drugi dzień, przy zbiorach widział pokrycie tego braku siły w wielkości plonu, twierdził że marchew wsiana tego drugiego dnia była znacznie mniejsza. Jeśli miał bym kombinować tak jak ty to myślę że już podzielił bym bardziej na naziemne i podziemne. Ale doświadczenia z książek o biodynamice mówią że jeśli chcesz mieć dobry plon to ma duży wpływ w jaki dzień siejesz - kwiat, liście/łodygi, owoce(nasiona), korzeń.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 233
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Dzisiaj kupiłam "Ekologiczny poradnik 2017 księżycowy" wg koncepcji Zbigniewa Przybylaka, autorstwa Magdaleny Przybylak-Zdanowicz i nie wiem na ile jest miarodajny, bo mam go po raz pierwszy, chociaż to nie jest nowość.
Muszę przyznać, że trochę mnie irytują rozbieżności w tych popularnych wydaniach i z tego powodu w ostatnich latach dałam sobie z tym spokój .
Pomijając kwestię upraw, dość ciekawa pozycja.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

gleam pisze: Ale doświadczenia z książek o biodynamice mówią że jeśli chcesz mieć dobry plon to ma duży wpływ w jaki dzień siejesz - kwiat, liście/łodygi, owoce(nasiona), korzeń.
U mnie się sprawdza.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

U mnie chyba się nie sprawdza, od wiosny sam uprawiam działkę. Po tym kalendarzowym poście porównałem moje zapiski dat siania i sadzenia, i nie są zgodne z kalendarzem bio. Rozjazdy są spore a mimo to plony miałem takie że sam i moi sąsiedzi byliśmy tym zaskoczeni :) Jedynie ogórki mi się nie udały, ale to spowodowane było jakimś patogenem siedzącym w ziemi (więdnięcie i zamieranie liści).
Pozdrawiam Józef
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”