Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cyklamen- nie wiem, kiedy go "uspać" i się "rozłazi"...

Post »

Xk-k pisze:Ja swoje cyklameny po przekwitnięciu sadzę do ogródka a na zimę z powrotem do doniczek
Kiedy wysadzasz cyklameny do ogrodu i kiedy jesienią je wykopujesz? Jak przechowujesz po wykopaniu?
Jerzy
Awatar użytkownika
Dajana1200
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 sie 2013, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A oto mój cyklamen, który kwitnie nieprzerwanie odkąd go kupiłam, czyli 57 (!!!) tygodni. Nie wiem kiedy dać mu odpocząć, bo cały czas puszcza nowe pąki kwiatowe.

Obrazek


Dlatego też......

..... postanowiłam robić na nim eksperymenty ;:224

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Było więcej sadzonek, ale dałam koleżance, bo nie mam miejsca, żeby je zatrzymać..
Ale spokojnie.. wykiełkowały kolejne :D ;:215

Obrazek



A tu drugi dorosły okaz, różowy.

Obrazek

Również ma się nieźle jak na razie


Obrazek

Za duże wkleiłaś zdjęcia, zmniejszyłem je/norbert76
Awatar użytkownika
Frodo1
500p
500p
Posty: 526
Od: 31 lip 2013, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wow Dajana1200 gratuluje wschodów - ja nie próbowałam wysiewać nasion, ale zachęcająco to wygląda.

Teraz jest czas na kwitnienie - odpoczywać powinny latem, ale jak widać nasze kwitną jak chcą.
Pozdrawiam serdecznie
Iwona
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Miałam białego cyklamena, miałam bo teraz została mi po nim pusta doniczka z ziemią , do której posadziłam paproć . Najpierw był piękny miał, liście kwitł i były pączki, potem zsechł się i wyrzuciłam te zaschnięte liście i pączki. Do tej pory mam tylko ziemie w doniczce. Nie wiem co robić, pewnie trzeba będzie kupić w sklepie i lepiej o niego zadbać. : (
Awatar użytkownika
Dajana1200
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 sie 2013, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Moim maleństwom troszkę się podrosło od października. :tan



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam po dłuższej nieobecności. W zasadzie to więcej czytam niż piszę ale przy okazji wiosennych prac doniczkowych postanowiłem pokazać Wam i jednocześnie zapytać się o długowieczność cyklamena.
Poniżej zamieszczam dwa jego zdjęcia. Bulwa ma około 20 lat i 12 cm średnicy. Zastanawiam się czy kres jej życia już powoli nadchodzi czy może jeszcze pociągnie trochę ?
Przesadziłem ją ze dwa tygodnie temu bo tego już wymagała. Przy okazji - niechcący oczywiście - oderwałem ze trzy liście. Bulwa chyba szykowała się do spania a w zasadzie drzemki bo tak naprawdę to na przemian ciągle kwitła i wypuszczała nowe liście. Ostatnio liście same z siebie zaczynały więdnąć, kwiaty zresztą też. Pokazuje się nowy listek. Na razie ograniczyłem jej podlewanie ale całkowicie nie zaprzestałem, nie nawożę.
Jak myślicie ?

Obrazek Obrazek
Michał
kaja1504
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2015, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

cyklamen choruje

Post »

Witajcie

Mam pewien problem z moim cyklamenem.Mam juz go ok. 3 lata.Kwitnie pięknie-ma 1 miesiąc przerwy kiedy nie kwitnie w roku.Zawsze miał dużo liści i kwiatów.Niestety ostatnio zachowuje sie dziwnie-kwitnie jak wariat a liści nie wypuszcza wcale.Pojawiają sie coraz nowe pąki kwiatów,a lisci zero."Stare liście" zółkną i od spodu pokryły sie plamkami i jakby delikatnym czarnym meszkiem.Usuwam je.Dodam,iż ostatnio walczyłam z tarcznikiem i spryskalam go płynem na nie.Dodatkowo po raz pierwszy odkąd go posiadam podlałam go wodą z dodatkiem nawozu do roślin doniczkowych.Nie wiem czy problem spowodowany jest problemem z tarcznikami-jest ich teraz dużo mniej-użyciem sprayu na tarczniki czy byc moze użyciem nawozu???Pomóżcie proszę.Mieszkam w Anglii i nie mam dostępu do polskich sklepów ogrodniczych które mogłyby służyć mi poradą.Kwiatek jest piękny,ale codziennie wyrywam po 3,4 liście-a nowych nie widać.Od razu zaznaczam,iż wpadłam już wcześniej na pomysł przeszukania wielu forów i korzystałam z google w celu uzyskania odpowiedzi na problem-nigdzie jednak nie opisano problemu braku liści przy jednoczesnym silnym kwitnieniu rośliny.Dlatego proszę nie pisać iż wątek ten już sie pojawił bo sie nie pojawił-a jeśli tak to proszę wskazać gdzie-chętnie poczytam.Moderator strony poinformował mnie,iż wątek już był-radzę jednak to sprawdzić i być bardziej na bieżąco bo wątku nie było.Problem jest naglący,bardzo proszę o szybką odpowiedz bez zbędnych komentarzy i uszczypliwości o pisownie itp.Pozdrawiam-zdjęcia poniżej.

http://imageshack.com/a/img673/8325/3oTUkd.jpg
http://imageshack.com/a/img910/9172/pjuTrn.jpg
http://imageshack.com/a/img909/9546/F1k0iz.jpg
http://imageshack.com/a/img537/5336/2W82LL.jpg
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wrócę do swojego fiołka "oldboya".
Wystarczyło poczekać niecałe cztery miesiące i zaczął z bulwy wypuszczać nowe listki. Pewnie musiał troszkę podrzemać.
Dodam tylko, że te liście ze zdjęć w postach wyżej dalej rosną, pojawiają się nowe i roślina również kwitnie.
Fantastyczna roślina. Myślałem, że z zeschniętej skorupy już nic nie wypuści i nadchodzi jej koniec.

Obrazek Obrazek


---2 lip 2015, o 11:37---
?
A jak często podlewasz i na jakim oknie ten kwiat rośnie :?:
Walczyłem kiedyś z tarcznikiem na cyklamenie i miał podobne plamki - więc może to być efekt jego bytności. Zastosowanie nawozu, wydaje mi się było zbyteczne bo roślina osłabiona była przez szkodniki.
Efekt - taki jak na ostatnim zdjęciu - zauważyłem u swoich cyklamenów w momencie gdy padało na nie słońce (te popołudniowe przez jakieś dwie trzy godziny), a rośliny były zbyt skąpo/rzadko podlewane (miały za sucho).
Przy takich temperaturach jak panują teraz + słońce i do tego szyba staram się je podlewać raz na trzy dni i nieco obficiej. Przy świecącym słońcu opuszczam rolety.
Nawóz raz na dwa tygodnie bo częściej to potrafią się wyciągać.
Michał
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Fiołki sa bardzo żywotne, mam roślinę z 1978 lub 1979 roku, kwitnie obficie, zawiązuje nasiona. Od maja do października stoi na tarasie w cieniu. Przesadzam co dwa lata, nawoże dolistnie. Ziemia w doniczce własna, powstała z wiórów po rąbaniu drewna.
Pozdrawiam

Karol
abeille123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 paź 2015, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fiołek alpejski

Post »

Dobry wieczór :)

Na wstępie zaznaczę, że jestem amatorem w pielęgnacji kwiatów-podlewam, nawożę i przesadzam, ale nic ponad to.

Mam problem z fiołkiem-wypuszcza tak dużo i takie duże liście, że kwiatuszki nie mają dostępu do słońca i nie rozwijają się, jest ich dużo, ale straszne skarłowaciałe. No to wycinam te liście, ale rosną w tempie naprawdę ekspresowym i szkoda mi jest ich wycinać. Przypatrzyłam się i nie wiem, czy ta cebulka nie jest jakaś zmutowana? ;) I czy nie mogę jej rozciąć i rozsadzić do dwóch doniczek? Zastanawiam się, czy nie spartoliłam kiedyś przesadzania i nie wsadziłam tej cebulki za płytko-może jakbym ją przykryła ziemią w całości to te kwiatki jakoś inaczej by się rozrosły? Doradzicie coś? Zrobiłam zdjęcia podglądowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bulwa posadzona dobrze, spróbuj dożywić roslinę nawozem dolistnym. Wyglada na zagłodzoną, jest bladozielona.

-- 8 paź 2015, o 21:50 --

Na kwiaty trzeba cierpliwie czekać, wyrosną nad liście, ale długo "siedzą" przy bulwie.
Pozdrawiam

Karol
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, jeszcze tu nie zaglądałam, mam dwa pytania: mam cyklamena z Biedronki już przekwitł, a i doniczka maluśka. Czy mogę go teraz przesadzić i w jaką ziemię i czy zastosować jakiś nawóz? Mam do pelargonii, do surfinii i do roślin zielonych - nada się któryś?
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Cyklamen problem.

Post »

Coś zaatakowało cyklamena oklapneły kwiaty i liście się robią wiotkie i żółkną.
Na liściach występuje też jakiś biały nalot co widać na zdjęciach.
Co to jest ? Czym to zwalczyć ???
Dziękuję pozdrawiam!
Obrazek


Obrazek



Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”