Jak wygląda dobry kompost

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
bietka1964
200p
200p
Posty: 288
Od: 19 mar 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Czy teraz mogę spróbować przerzucić zawartość plastikowego kompostownika?Mam duży,wysoki i widłami w środku nic nie wskóram.Muszę go odstawić i przerzucić od nowa tylko czy nie za pózno?
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Ze trzy dni temu u siebie przerzuciłem zawartość jednej komory kompostownika do drugiej komory, tej z której przerobiony już kompost trafił na grządki, a przede wszystkim do foliaka.
Sonkas
100p
100p
Posty: 141
Od: 16 gru 2012, o 06:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

W tym roku sadziłam gruszę azjatycka i za dużo dałam jej w korzenie wg mnie kompostu, co może spowodować?
Ogród w budowie nieustającej ,pozdrawiam Krysia
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Jak mozna dać "za dużo " kompostu ?
Moim zdaniem nic sie nie stanie, bo tylko gleba wokół sadzonki będzie żyźniejsza - jeśli tylko kompost jest dobrze zbilansowany
Sonkas
100p
100p
Posty: 141
Od: 16 gru 2012, o 06:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Dzięki, hm tak myślałam, ze może za dużo, kompost jest z pewnością bardzo dobry i dobrze zbilansowany.
Ogród w budowie nieustającej ,pozdrawiam Krysia
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Witam.
Cały poprzedni sezon kompostowały się różne resztki które wyrzucaliśmy na kompostownik. Przerzucaliśmy go przed zimą i już był ładny czarny. Czy teraz będzie się on już nadawał aby go rozrzucić na warzywnik i pod krzaczki owocowe?
Nie wiem ile taki kompost powinien się przerabiać, a i tak nic innego nie mam do zasilenia.
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1664
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Zeszłoroczny i przerzucany już powinien być dobry.
Mój tak wygląda aktualnie:

Obrazek

Jest w kolorze gorzkiej czekolady. Podobno dosłownie czarny nie powinien być, bo to by oznaczało, że przebiegały w nim procesy anaerobiczne, a to niedobrze.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
emila_111
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 22 sty 2018, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szymany

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Może ktoś mógłby mi pomóc w moim komposcie jest dużo takich larw jak na zdjęciach. Czy to są larwy chrabaszcza majowego czy to te inne pożyteczne?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
nibyalicja
200p
200p
Posty: 216
Od: 21 mar 2014, o 00:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Na pewno nie są to pędraki chrabąszcza majowego.Prawdopodobnie to larwy kruszczycy ,ale pewności nie mam .
Wszystko co doskonałe dojrzewa powoli.
emila_111
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 22 sty 2018, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szymany

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

To mnie uspokoilas bo byłam przerażona że jak niezbyt dokładnie je wybiorę to mi wyzra wszystko :D
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

A ja mam takie robale w kompoście i na 100% jest to chrabąszcza majowego, bo jak dzisiaj przerzucałam kompost, to były w różnych stadiach rozwoju, takie dorosłe też (podejrzewam, że mogły składać jaja) i na dodatek chyba obżarły mi liście moreli do nerwu!
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
nibyalicja
200p
200p
Posty: 216
Od: 21 mar 2014, o 00:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

kluska opisuje historię mrożącą krew w żyłach;):):) a tak na serio to :
1.pędraki to stadium rozwojowe chrabąszcza majowego , więc jaj na pewno nie składały
2.na pewno nie pożarły klusce liści moreli do nerwów;) ponieważ żerują tylko pod ziemia żywiąc się korzeniami roślin
Wszystko co doskonałe dojrzewa powoli.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Tak dla informacji dla niezorientowanych:
Z wikipedii:
Chrabąszcz majowy - pokarm:
Chrabąszcz żywi się liśćmi różnych drzew liściastych (drzewa owocowe, wierzby, brzozy, buki, dęby i inne), a jego larwy są typowymi polifagami: żerują na korzeniach roślin zielnych, krzewów i drzew; mogą uszkadzać system korzeniowy młodych roślin, w burakach i bulwach ziemniaka wygryzają dziury; z punktu widzenia człowieka są szkodnikami szkółek, upraw oraz trawników. Najmniej szkodliwe są larwy w pierwszym i drugim stadium L1 i L2 (pierwsza i druga wylinka), żywią się głównie butwiejącymi resztkami roślinnymi i korzeniami, dopiero w ostatnim stadium L3 (trzecia wylinka) podgryzają żywe rośliny.
rozród:
Chrząszcze pojawiają się w maju i żerują na drzewach liściastych. Samica składa jaja pod ziemią, w pobliżu drzew, w wydrążonym przez siebie korytarzu na głębokości 10?15 cm, po 15?20 jaj w złożu. Samice zamierają w czerwcu, po złożeniu około 80 jaj. Po 3 tygodniach wylęgają się larwy. Żerują one początkowo w warstwie próchniczej gleby, zjadając rozkładające się rośliny. Rozwijają się zwykle 3 lata i co roku dwukrotnie linieją. W trzecim roku, pod koniec lata, przepoczwarczają się, a w październiku wylęgają się dorosłe chrząszcze, które wychodzą na powierzchnię dopiero w maju następnego roku.

Tak więc chyba moja mrożąca opowieść jest prawdziwa, bo napisałam że w kompoście znalazłam dorosłe nie tylko larwy :)
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”