Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Żeby obejść wokół Ziemię ,trzeba zrobić pierwszy krok. ;:108


;:306 ale jaja!Oczywiście,że pierwszy raz :lol: .Pomyślałem,że psiankowate mają łatwość ukorzeniania się i rzeczywiście,kalus pojawił się po 2 tygodniach.Do doniczek sadziłem z zawiązkami korzonków.Jeżeli Cię to interesuje,to co jakiś czas podam informacje o postępach uprawy.
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Będę więc czekac na info :) a za Twoim pomysłem i ja spróbuje ukorzenić:), bo u mnie ani jednego owocu na 8 krzakach, ktore całe lato ledwo zipały a teraz nagle postanowiły się rozrosnąć(pytanie po co...). Kto nie próbuje nie wie tak to było?:).
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Ja w tym roku poniosłem porażkę z odmianą black beauty.rosnąć rosnęła nawet nieźle,ale co zakwitło to zaraz opadało,co zakwitło to zaraz opadało i tak do końca sierpnia,w końcu powyrywałem te oberżyny i zasiliłem nimi kompost,nigdy już więcej nie będę uprawiał tej odmiany.Uprawiane były pod chmurką.
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Z moimi było tak samo choć w szklarni:(.
Mam pytanie czy ktoś pobierał nasiona z bakłażana? Wiosną dwa razy siałam kupione w drogiej pewnej firmie i ani jedno nie wzeszło w koncu kupiłam sadzonki, z ktorych mialam pożytek j.w. A mam obecnie piekny okaz ( nie znam nazwy ale ogromny okrągło - owalny) prosto z Sycylii i zastanawiam się czy jest mozliwe pobrać nasionka?nigdy tego z bakłażanem nie robiłam.
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

ABan pisze:Wg mnie nie ma co opóźniać, tylko siać i przesadzać (do większych doniczek) możliwie wcześnie. Tak, by sadzonka bakłażana była duża podczas wysadzania do gruntu.
Miałam na myśli opóźnione wysadzenie do gruntu ;) Paprykę sadzę ok. tydzień po pomidorach, więc bakłażana może też?
Opadanie kwiatów może suszą spowodowane?
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

jondi, oczywiście że możesz brać z takiego bakłażanka nasionka ;:333 . A jak chcesz mieć pewność że wykiełkują, to zrób próbę kiełkowania na mokrym waciku i na grzejniku. Opadanie kwiatów najczęściej spowodowane jest niezapyleniem ;:oj .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

A to trzeba pędzelkować, żeby doszło do zapylenia :)
Z opadaniem kwiatów skojarzyło mi się dlatego, że nasze śliwy zrzucają w upalne suche lata kwiaty :(
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Opadanie kwiatów może być też spowodowane inwazją przędziorków (jeżeli jednocześnie liście żółkną).Bakłażan ma owłosione liście i tego szkodnika trudniej zauważyć.Miałem tak w trym roku.
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Jeszcze doczytałam, że opadanie kwiatów oberżyny może być spowodowane spadkiem temperatury poniżej 15 stopni.
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Dzięki jode jutro więc będę próbować pobrać nasionka. A kwiaty były pod opieką Pszczołowatych i dodatkowo smyralalam kwiaty palcami, potrząsałam itd i nic to nie dało, myślę że powodem była szara lub inna choroba.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

To też możliwe. Ja co prawda nie mam w szklarni oberżyny tylko paprykę, ale czasami też się tak działo. Dlatego jak opryskiwałam pomidory to dostawały też papryki (mimo braku oznak innych chorób). Szara w początkowym stadium atakuje tylko kwiaty i wtedy one opadają - zarówno niezawiązane jak i z maleńkimi zawiązkami ;:145 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Pamiętam,że kiedyś wysiałam oberżynę pod koniec lutego-jak to bardzo wolno rosło...Teraz posieję 1 lutego,potem posadzę pod niskim tunelkiem.Kiedy siejecie swoje? Jakie macie odmiany?
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Ja nigdy nie uprawiałam oberżyny. Po przejrzeniu wątku postanowiłam potraktować ją jak paprykę a te sieję w pierwszym tygodniu marca a do gruntu z końcem maja (tydzień po pomidorach, choć to i tak zależy od pogody aktualnej). Wybrałam najbardziej dostępną Black Beauty, skoro pierwszy raz to i tak nie ma znaczenia dla mnie jaka odmiana. Na początku miałam posadzić w donice ale znalazłam miejsce w warzywniku. Sama jestem ciekawa co z tego będzie. Pomidory udawały mi się zawsze ale już z papryką bywało różnie, więc co do oberżyny też mam wątpliwości ;)
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”